Blaž LesnikBlaž Lesnik
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Naš gost v Svetovalnici je bil oftalmolog Franc Šalamun (foto: Rok Mihevc)
Naš gost v Svetovalnici je bil oftalmolog Franc Šalamun | (foto: Rok Mihevc)

O zdravju oči

Svetovalnica | 19.10.2021, 12:04 Mirjam Judež

Obstaja več vrst motenj vida, kot so: kratkovidnost, daljnovidnost, astigmatizem in druge, ki jih sodobna oftalmologija lahko tudi popolnoma odpravi z različnimi kirurškimi tehnikami. O zdravju oči smo govorili v Svetovalnici, naš gost je bil oftalmolog Franc Šalamun iz Medicinskega centra Vid Nova Gorica: »Razvoj na področju oftalmologije je res neverjeten. Pred 20 leti smo bili srečni, če smo pri operaciji sive mrene prišli v +/- 2 dioptrije, pred 10 leti na +/- 0,5, danes pa na četrtinko dioptrije, kar je res neverjeten rezultat. Imamo prvi stroj pri nas, ki ima vgrajeno programsko opremo, da se stroj sam uči preko našega dela. Več kot delamo, več vlagamo podatkov, bolje se uči.« Pogovor je vodil Blaž Lesnik.

Refraktivna kirurgija

»Oftalmologija je tudi kirurška stroka. Delimo se na kirurge sprednjega in zadnjega segmenta. Sprednji segment: posegi na leči, roženici in vmes, vmes pa zato, ker se da implantirati lečo, ki je ne odstranimo. Tu je res ogromno tehnik: sem spada tudi operacija z excimer laserjem, vse danes zelo moderne premium intraokularne leče, ki se vgrajujejo tudi pri ljudeh, ki nimajo katarakte (sive mrene), odstranimo zdravo lečo in vstavimo umetno, da izničimo te refraktivne napake.«

Odprava slabovidnosti s pomočjo laserja

»Za slabovidnost ali ambliopijo so še drugi pristopi, ne samo laserska operacija. Če gre za prirojeno slabovidnost, je ključ do zdravljenja slabovidne ostrine v zgodnjem otroštvu, ko je razvoj možganov še hiter. V zrelosti slabovidnosti ne moremo odpraviti, če govorimo o ambliopiji. Drugo pa je refrektivna napaka. Sedaj kirurgija z excimer laserjem obstaja preko 35 let, izkušnje imam več kot 25 let, tu so zaradi izredne preciznosti laserjev rezultati zelo zelo dobri. Z njimi se odstranjuje kratkovidnost do - 8, odvisno od debeline roženice, astigmatizma se odstranjuje do 4 dioptrije, daljnovidnost do 3 ali 4 dioptrije. Tudi starovidnost se lahko z excimer laserjem lahko korigira, jaz je sicer ne uporabljam, ker menim, da imamo druge, boljše možnosti.«

Danes se lahko že vsakemu odpravi, popravi slabovidnost. Ker je tehnik toliko, izberemo individualno, najbolj ustrezno tehniko na podlagi meritev. Če pa gre za degeneracijo rumene pege, smo zelo konzervativni, saj lahko z operacijami stanje rumene pege poslabšamo.

Problem suhega očesa po operaciji sive mrene

»Suho oko in operacije so vroča tema vseh kongresov in razprav. Suho oko je problem. Imamo dva tipa suhega očesa. Največkrat je težava evaporacijski tip, kjer imamo disfunkcijo žlez, ki izločajo lipidni sloj solznega filma. Zakaj je suho oko tako pomembno? Če nimamo idealne površine roženice, če nimamo normalnega solznega filma, ne moremo videti zelo ostro. Solzni film je del optičnega sistema in razlika med lomnim indeksom zraka in roženico je prav na solznem filmu največji. Pacientom rad razložim, da vsi poznamo fotoaparate, objektive … Vsi vemo, da je kakovost objektiva odvisna od površine, kako je leča precizno zbrušena. Pri očesu je naša najmočnejša leča roženica, ta površina je hrapava, z luknjicami, nepravilna in je sipanje svetlobe na mrežnici izrazitejše kot pri normalnem solznem filmu. Kaj lahko naredimo sami? Priporočam jemanje Omega 3 maščobe, multivitaminske tablete, doma je treba po vsakem tuširanju močno stiskati veke, da spodbudimo naravni pretok maščobnega filtra, najpomembnejša stvar pa je pogostejše mežikanje. Na vsakih 3 do 5 sekund je treba pomežikniti, potem močneje deluje solzna črpalka, ki črpa solze. Nisem še srečal pacienta, ki bi pravilno brisal solze. Solze brišemo od spodaj navzgor proti nosu in gor, da ne nategujemo očesa, da delujemo proti sili teže, ki z leti vse bolj deluje. Težave z mežikanjem imamo vsi, ker preveč buljimo v ekrane, preveč gledamo brez mežikanja.«

Z laserskimi operacijami očesa danes zelo dobro popravijo vid
Z laserskimi operacijami očesa danes zelo dobro popravijo vid © Paul Diaconu / Pixabay

Astigmatizem

»Ljudem laično razložim, da si predstavljamo roženico kot odsek pravilne krogle. To bi bila normalna roženica. Če vzamemo mehko žogo, nanjo sedemo in naredimo odsek te žoge, vidimo, da je ta odsek v enem meridianu zelo strm, v drugem pa zelo ploščat. Slika na mrežnici je zelo razvlečena, neostra in ne moremo imeti dobre vidne ostrine. V večini primerov je astigmatizem povzročen z obliko roženice, najbolj s sprednjo površino roženice, včasih je tudi zadnja površina kriva za astigmatizem, zelo redko pa očesna leča (je pa tudi možno, da leča doprinese k celokupnemu astigmatizmu). Korekcija astigmatizma je večplastna, najbolj preprosto je z očali in kontaktnimi lečami, če pa govorimo o kirurgiji, je za nizke astigmatizme priporočena stara tehnika limbalne incizije z diamantnim nožem, naslednja tehnika je z excimer laserjem, kjer se preoblikuje površina roženice s tem laserskim žarkom, potem fakične intraokularne leče (leče, ki se vgradijo v oko brez odstranitve naše lastne leče), zadnja možnost pa je odstranitev naše lastne leče z vstavitvijo retorične leče. Vse te tehnike so zelo uspešne, lahko se tudi kombinirajo. Slaba stran je, da so te leče so plačljive, tudi vse ostale operacije so samoplačniške, ko govorimo o astigmatizmu.«

Za otroško kratkovidnost naj otroci čim manj uporabljajo telefone. Če že morajo delati preko ekranov, naj delajo preko velikega ekrana, ki je vsaj en meter proč od oči, da ne buljijo vanj. Drugi nasvet je pravilo 20-20-20: na vsakih 20 minut dela z monitorjem je treba vsaj za 20 sekund pogledati nekam daleč (vsaj 20 čevljev oz. 6 metrov daleč). Ne pozabite na čim bolj pogosto mežikanje.

Epidemija kratkovidnosti pri otrocih

»Vzporedno z epidemijo covid-19 teče epidemija kratkovidnosti pri otrocih. Ta trenutek, kar vemo, je, da ima oko avtoregulacijo, noče neprestano akomodirati. Govorimo o splošni povprečni kratkovidnosti, imamo pa tudi prirojene kratkovidnosti. Kaj se danes da narediti pri kratkovidnih otrocih? V Sloveniji se že uporablja nizka koncentracija atropina, da to avtoregulacijo nekako stabiliziramo. Za gledanje na blizu otrokom svetujemo bifokalna očala ali očala za blizu ali očala na blizu brez, da ni akomodacije. Na tržišču so kontaktne leče s pozitivno sferično aberacijo, ki povzročajo, da imamo periferni D fokus v zrklu, da ni za mrežnico, da stimulus narašča, z lečo pa ta stimulus ukinemo. Periferni D fokus je tisti, ki je regulator v naraščanju kratkovidnosti. Študije, ki so v teku (ni še konsenza), so zanimive. Ena od teh pravi, da bi predčasna operacija pri mladostnikih zaustavila naraščanje kratkovidnosti, kar je popoln premik doktrine. Doslej smo operirali kratkovidnost z laserjem vsaj 2 leti po stabilni miopiji, zdaj pa naj bi jo operirali takrat, ko narašča, da bi jo s tem zaustavili.«

Svetovalnica
Jožica Ličen (photo: ARO) Jožica Ličen (photo: ARO)

Po večno plačilo k Bogu odšla Jožica Ličen

Na tiho nedeljo je odšla po zasluženo plačilo k Bogu dolgoletna sodelavka in ravnateljica Škofijske Karitas Koper, Jožica Ličen. Poznali smo jo kot neutrudno prostovoljko, ki je desetletja z vsemi ...

Dr. Federico Potočnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Federico Potočnik (photo: Rok Mihevc)

Federico Potočnik: Stavka je nujna

Stavka na pobudo Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides se vleče že dva meseca, a rešitve še ni na vidiku. Eden od tistih, ki stavkajo, je tudi infektolog dr. Federico V. Potočnik, ...

Nekdanji vojaški vikar Jože Plut (photo: ) Nekdanji vojaški vikar Jože Plut (photo: )

Bela zastava ni ponižujoča predaja

Po dveh letih vojne v Ukrajini, ki je terjala na obeh straneh preveč smrti, je poziv papeža Frančiška k pogajanjem več kot na mestu. A nekateri odzivi so bili ob besedi »bela zastava« burni, ...

Nekdanji dijaki Škofijske gimnazije  (photo: Rok Mihevc) Nekdanji dijaki Škofijske gimnazije  (photo: Rok Mihevc)

Iz istega gnezda odleteli na različna področja

Pred začetkom tedna katoliškega šolstva smo se v Kolokviju pogovarjali z nekdanjimi dijaki Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška v Mariboru. Ana Ferš, Larisa Krajnc, Izidor Jelenc in Metod ...

Br. Štefan Kožuh v samostanu Celice pri Cortini (photo: Rok Mihevc) Br. Štefan Kožuh v samostanu Celice pri Cortini (photo: Rok Mihevc)

Molitev je utrip, ki daje moji duši življenje #video

Osrednje misijonske govore v sklopu 19. Radijskega misijona pripravlja kapucin br. Štefan Kožuh. Nastajajo v krajih svetega Frančiška Asiškega. Prvi nagovor je nastal v Celicah pri Cortoni, ...