Jure SešekJure Sešek
Dr. Ernest Petrič (foto: STA)
Dr. Ernest Petrič | (foto: STA)

»Svoboda in življenje sta pomembna. A ko si enkrat mrtev, ti tudi svoboda ne koristi.«

Spoznanje več | 12.10.2021, 10:54 Rok Mihevc

Še vedno smo ujetniki epidemije. Nizka precepljenost zahteva visok davek, to čutijo bolnišnice, tudi zato so še vedno v veljavi ukrepi, ki jih druge države, ki imajo visoko precepljenost, počasi odpravljajo. Pogoj PCT ostaja nujen povsod. Vlada je skušala narediti še več, vendar vemo, da je ustavno sodišče zadržalo pogoj PC za državno upravo, ki ga je predlagala vlada. Kaj o sodelovanju tistih, ki bi lahko več storili za to, da se rešimo epidemije, pa tega ne storijo, meni nekdanji ustavni sodnik dr. Ernest Petrič? Je za ustavno sodišče res več človekova svoboda kot zdravje? To smo ga vprašali v oddaji Spoznanje več, predsodek manj, ki jo je vodil novinar Tone Gorjup.

»Če si enkrat mrtev, ti tudi svoboda ne koristi«

Oboje je zelo pomembno, človekova svoboda in človekovo življenje, je na vprašanje odgovoril dr. Petrič, pri tem pa pomenljivo dodal: »Res pa je, če si enkrat mrtev, ti tudi svoboda ne koristi.« V presojo ustavnega sodišča se ni spuščal, ker meni, da ga je treba spoštovati. Je pa zadovoljen, da tudi s strani vlade ni znakov ali signalov o nespoštovanju sodb ustavnega sodišča. »Tudi če se z njo ne strinjam, jo moram spoštovati. Navsezadnje, morda se pa motim in je imelo sodišče prav, četudi drugače mislim. Cenim to in mislim, da se to ne sme zgoditi, da bi zaradi kritik do posameznih odločitev sodišč začelo nekako resneje dvomiti v avtoriteto odločb naših sodišč. Ustavnega, vrhovnega in ostalih. Brez tega smo res v velikih težavah.«

Res pa je, če si enkrat mrtev, ti tudi svoboda ne koristi.

Kdaj iti skozi »pozitivistične ovire«?

Kot pravi Petrič, je njegov pogled na dogajanje malce preveč obremenjen z etiko. V zvezi s pandemijo je namreč močno v ospredju prav etično vprašanje. »Tu je bilo veliko dilem, npr. ali naj kar pustimo starejše? Povsod v naši zahodni civilizaciji je preveč govora o evtanaziji in še marsičem. Življenje je sveto, s tem se strinjam. Iskali smo najboljše rešitve, mogoče je bil kakšen ukrep tudi v smislu pozitivistične pravne presoje vprašljiv. Sprejet je bil z odlokom, moral pa bi biti z zakonom. Močan argument imajo tisti, ki se zanašajo na ustavo.« Sam pa na pravo gleda s postavljanjem v ospredje pravičnosti in legitimnosti nasproti legalnosti. »So pa situacije, ko je za nek zakon, predpis treba vendarle razmisliti, da vnaša probleme, težave, ogroža celo življenje, in iti skozi neke pozitivistične ovire.«

Pravo ni samo branje predpisov, je tudi razmislek, sposobnost presoje in tehtanja na temelju znanja, razumevanja in tudi temeljnih vrednot na katerih neka družba temelji.

Pravo ni samo branje predpisov

Na najvišjih instancah je ta razmislek vedno potreben, je ocenil naš sogovornik. »Upajmo, da bodo naša sodišča imela pred očmi, da je vendarle nazadnje najvišja človekova vrednota življenje. To je največ, kar imamo. In da je včasih nemogoče ali je bil nek nujen potreben ukrep sprejet mogoče na malce procesno vprašljiv način in da ga zato ne bomo ovrgli in povzročili veliko škodo. Bomo raje tvegali to, da smo na najvišjih instancah mogoče ravnali pozitivistično pravno gledano malce vprašljivo, ampak da smo ravnali v duhu pravičnosti, humanosti in spoštovanja človeka. Ko je na tehtnici mala formalistična zadeva, na drugi strani pa temeljne vrednote kot je človekovo življenje, potem bo sledil tistemu, kar je bistveno, temeljno, pomembno, sveto in bom pripravljen se ne zakopati za pozitivistično stvar. Pravo ni samo branje predpisov, je tudi razmislek, sposobnost presoje in tehtanja na temelju znanja, razumevanja in tudi temeljnih vrednot na katerih neka družba temelji.«

Celotnemu posnetku oddaje z dr. Petričem lahko prisluhnete v avdio arhivu

 

SPOZNANJE VEČ, PREDSODEK MANJ

Z dr. Ernestom Petričem tokrat o nedavnem vrh voditeljev EU na Brdu pri Kranju, kjer so se jim pridružili tudi voditelji držav Zahodnega Balkana, o spremljajočih nasilnih protestih, o medijski svobodi ter o premagovanju epidemije covida-19 in drugih aktualnih temah.


 

 

Spoznanje več
Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media) Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media)

To noč se zate odpirajo sveta vrata Božjega srca

Sveti oče Frančišek je na sveti večer, med posebnim obredom odprl sveta vrata Jubileja 2025. V procesiji so zatem navzoči v atriju bazilike sv. Petra, stopili skozi sveta vrata v baziliko sv. ...

Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO) Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...