Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
msgr. Ivan Jurkovič (foto: ARO)
msgr. Ivan Jurkovič | (foto: ARO)

Se bo papež opravičil staroselcem?

Papež in Sveti sedež | 28.10.2021, 14:42 Marta Jerebič

Papež Frančišek je pripravljen obiskati Kanado in s tem prispevati k procesu sprave s staroselci, ki so bili v preteklosti žrtve nasilne asimilacije. Datum potovanja bo objavljen pozneje, je sporočil tiskovni urad Svetega sedeža. Kanadska škofovska konferenca se je že prejšnji mesec opravičila za zlorabe in smrti na tisoče staroselskih otrok, ki jih je vlada v sklopu politike asimilacije zaupala katoliškim internatom. Poleti so v bližini več takih šol odkrili neoznačene grobove otrok. Papež v prizadevanju za spravo decembra v Vatikanu načrtuje tudi srečanje s predstavniki staroselcev.

Asimilacijska politika staroselcev

Kanadska vlada je asimilacijsko politiko staroselcev začela izvajati konec 19. stoletja. V prisilno šolanje je bilo v več desetletjih vključenih približno 150 tisoč otrok. Izvajali so ga v 140 internatih po državi, ki jih je med drugim v imenu vlade upravljala tudi Katoliška cerkev. Nadškof Ivan Jurkovič je avgusta pred nastopom službe nuncija v Kanadi za naš radio pojasnil: »Katoliška cerkev je imela takrat v Kanadi relativno veliko strukturo. Država se ni pogovarjala s Katoliško cerkvijo, ampak z raznimi organizacijami Katoliške cerkve, predvsem redovi, ki so imeli šole. Zanimivo je, da so se te stvari zgodile predvsem v zahodnem delu, proti Vancouvru, kjer je Katoliška cerkev zelo majhna, veliko manjša kot na vzhodu, v Quebecu, francosko govoreči državi.«

Papež se zaveda krivic

Učenci so bili odrezani od svojih družin, jezika in kulture, pogosto so jih psihično, fizično in spolno zlorabljali. Zaradi mraza, bolezni in lakote, kar je bila tudi posledica pomanjkljivega vladnega financiranja, je umrlo približno 4 tisoč otrok. Glede njihovega pokopa nuncij Ivan Jurkovič pojasnjuje: »Problem je bil, ker niso imeli civilne registracije in so bili pokopani, kot so bili. Vsi se seveda zavedamo, da to, kar se je zgodilo in kakor se je zgodilo, ni bilo pravilno in se je treba s tem soočiti ... To ostaja boleča rana, ki jo je treba premagati. Papež se tega zaveda.«

Nekateri menijo, da bi se moral papež opravičiti. A tudi to ne bo zadosti, je dejal nuncij Ivan Jurkovič. Pomembno je, da se spremeni odnos do staroselcev, kot je to papež želel sprožiti s sinodo o Amazoniji.

Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«