Najvišji odstotek okuženih do zdaj – v bolnišnicah večina necepljenih
| 26.10.2021, 12:33 Marjana Debevec
Včeraj so potrdili najvišji delež pozitivnih testov od začetka epidemije in sicer skoraj 38 odstotkov. Odkrili so 2.292 novih okuženih. Da je stanje resno potrjujejo tudi številke ljudi v bolnišnicah: včeraj je bilo zaradi covida hospitaliziranih 570 bolnikov, od tega 131 na intenzivni negi. Umrlo je 10 ljudi. Evropska agencija za zdravila je medtem sinoči odobrila uporabo poživitvenega odmerka ameriškega proizvajalca Moderna pri polnoletnih ljudeh. Stranski učinki so podobni kot po drugem odmerku.
Število okuženih v državi skokovito narašča. Ukrepe naj bi glede na vladni semafor začeli zaostrovati, ko bo število bolnikov na intenzivni negi preseglo 150. V zadnjih dneh posebej izstopa Podravje, kjer je pozitiven že vsak drugi PCR test, je povedal direktor mariborskega zdravstvenega centra dr. Jernej Završnik. »Bazen necepljenih je še vedno velik in ravno ta omogoča, da se korona relativno hitro in lahko širi. Seveda ob zavedanju tega, da tudi cepljenje ne predstavlja 100 odstotne zaščite.«
In kaj lahko storimo, da bi pomagali zajeziti širjenje okužbe? Predsednik Združenja slovenskih katoliških zdravnikov dr. Janez Dolinar poudarja predvsem spoštovanje ukrepov, kot so nošenje maske, umivanje in razkuževanje rok in prezračevanje prostorov. Obenem pa nas je korona naučila, da mora bolan človek ostati doma. »Pogosto se pogovarjamo: 'Aha, pa sem vseeno prišel v službo, čeprav sem malo nahoden. To se sicer sliši zelo altruistično, ampak če gre človek v službo bolan in to prinese še drugim, lahko s tem naredi samo veliko slabega.« Podobno velja tudi za otroke, poudarja Dolinar in dodaja: »Če imate prehladne ali druge znake, se ne družite z drugimi. Predvsem mislite na to, da lahko to okužbo prenesete na nekoga, ki je žal ne bo preživel.«
Pomemben način za zajezitev epidemije pa je gotovo cepljenje. V Sloveniji je polno cepljenih 53 odstotkov prebivalcev. »Kar se pa veliko pozna v bolnišnicah je pa to, da dobimo sorazmerno malo cepljenih v bolnišnično obravnavo – več kot 80 odstotkov obravnavanih pacientov je necepljenih in ti imajo tudi večinoma slab potek.«
S cepljenjem po besedah dr. Janeza Dolinarja najprej odgovorno poskrbimo zase in za naše bližnje, potem pa še za najšibkejše v naši družbi. »To so pa tisti, ki so že tako bolni zaradi drugih bolezni in jih lahko ena takšna infekcija zelo hudo prizadene. In pa do vseh tistih, ki zaradi svojih bolezni ne morejo biti cepljeni, ker navsezadnje se bo precepljenost pokazala šele takrat, kadar bodo lahko tudi ti ljudje, ki ne smejo biti cepljeni, mirno hodili okrog in bodo lahko rekli: 'Zdaj sem pa tudi jaz na varnem'.«