Nadškof Kmetec: Izseljenstvo in zdomstvo sta zaznamovala naš narod
Slovenija | 04.07.2021, 13:00 Alen Salihović
Že vrsto let je prva nedelja v juliju posvečena Slovencem, ki živijo izven meja Slovenije, v različnih deželah in na drugih celinah. V Marijinem narodnem svetišču na Brezjah so to obeležili s slovesno sveto mašo. Somaševanje je vodil nadškof metropolit v Izmirju v Turčiji Martin Kmetec. V pridigi je dejal, da sta izseljenstvo in zdomstvo zaznamovala naš narod.
Pri Mariji Pomagaj, katere podobo so mnogi naši zdomci in izseljenci s seboj ponesli v svet, so se danes zbrali mnogi, ki so v teh dneh prišli v domovino. »Mnogi so že prihajali skozi teh 14 dni k Mariji Pomagaj. Še posebej velika skupina iz Argentine. To so maturantje Rast 50, so prišli na začetku poti k Mariji pomagaj in tudi 21. julija, ko se bodo vračali domov se bodo spet prišli Mariji Pomagaj zahvalit in prav Marija Pomagaj, ki je Kraljica Slovencev je tista, ki nas povezuje doma in v tujini. In Marija Pomagaj je tista, ki varuje in ohranja naš jezik, vero in kulturo. In prav to v mnogih krajih po širnem svetu naši Slovenci gojijo,« je dejal rektor svetišča Marije Pomagaj p. Robert Bahčič, ki je izrekel dobrodošlico nadškofu Kmetcu, pa tudi župniku v slovenski cerkvi v New Yorku p. Krizologu Martinu Cimermanu ter ministrici za Slovence v zamejstvu in po svetu Heleni Jaklitsch.
Nadškof Kmetec je v pridigi dejal, da je izseljenstvo in zdomstvo zaznamovalo slovenski narod: »Izseljevanje se je dogajalo v težkih, dramatičnih pa tudi v tragičnih obdobjih našega ljudstva. Vzroke za izseljenstvo lahko iščemo v želji po boljšem zaslužku, v sreči. To je bil za mnoge rojake rojake v preteklosti izhod iz revščine. Mnogi so odhajali zaradi preživetja, zaradi obupa in zaradi upanja. Diaspora našega naroda pa je povezana tudi s tragedijo druge svetovne vojne, ki je prinesla povojne pokole in begunstvo vseh tistih, ki so bežali pred ateističnim nasiljem in sovraštvom. Ko govorimo o Slovencih, ki so morali zapustiti domovino ne moremo mimo mobilizirancev v nemški vojski, od doma so odhajali proti svoji volji in umirali na frontah druge svetovne vojne od Rusije do Francije.«
Nadškof Kmetec je nato dejal še, da je vera našla svoj izraz v slovenskem jeziku kot temeljni logiki razmišljanja in bivanja. »Vi, dragi izseljenci ste ohranjali jezik skozi desetletja kot vez z domovino, z domačimi in s svojimi koreninami.«
Poudaril je še, da je poslanstvo vsakega kristjana skrb za pametno gospodarstvo, pošteno sodelovanje in skrb za napredek domovine. »Mnogim izseljencem je uspelo uresničiti svoj osebni načrt, si urediti materialno blagostanje. Izseljenstvo pa je za mnoge pomenilo tudi travmo, bolečino in trpljenje. Zato Cerkev na slovenskem želi obnoviti povezanost z izseljenci po svetu. V molitvi in navzočnosti duhovnikov, ki delujejo med njimi. Današnja nedelja je namenjena obnovi zvestobe vseh naših izseljencev do Boga, do naroda in do domovine.«
Ob sklepu svete maše je nadškof Martin Kmetec na kratko spregovoril o položaju Katoliške cerkve v Izmirju, p Robert Bahčič pa mu je zaželel uspeha na njegovi poti.