Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Psi se smejijo s svojimi mahajočimi repi. (Max Eastman) (foto: Eric Ward / Unsplash)
Psi se smejijo s svojimi mahajočimi repi. (Max Eastman) | (foto: Eric Ward / Unsplash)

Ljudje razmišljajo o denarju, potovanjih in politiki. Tvoj pes razmišlja samo o tebi.

Svetovalnica | 28.04.2021, 22:33 Mirjam Judež

V Svetovalnici je bil gost veterinar Miha Pešak iz veterinarske ambulante Vet 4 Pet iz Radomelj. Govorili smo o zdravstvenih težavah pri pasjih in mačjih prijateljih. S katerimi težavami se lastniki največkrat obrnejo na veterinarja? »Najpogosteje se ukvarjamo s kožnimi težavami, alergijami treh vrst: alergije na hrano, na zunanje alergene oz. na zajedavce ali na slino zajedavcev.« Pogovor je vodila Tanja Dominko.

Prebavne težave so prevladujoče

»Ne gre vedno za alergijske težave, lahko imamo težavo zaradi nepravilne prehrane. Razlikovati moramo alergijske reakcije zaradi hrane ali prebavne težave zaradi neustrezne prehrane. Hišnim ljubljenčkom ne smemo dati hrane, ki ni primerna zanje. Če ljubljenček jé primerno hrano, pa se vseeno pojavljajo kožne, prebavne težave, naj se obrnejo na svojega veterinarja, ki bo predpisal dieto, s katero bodo poskusili te težave omiliti.«

Na prvem mestu alergijskih reakcij od mesa je govedina, na drugem piščanec in tretjem jagnjetina. Svinjina redko povzroča težave.

Običajno so problematične beljakovine v hrani

»Živali nimajo primernih prebavil za človeško, sploh začinjeno hrano. Nekdo bo rekel, saj včasih so tudi živalim dajali z mize, pa jim ni bilo nič. Če imunski sistem deluje normalno, se določene prekrške lahko tolerira, težave se ne bodo izrazile. Če pa kuža, muca sodi v skupino, ki ima neke manjše težave z alergijami, je možnost, da se bo alergija izrazila na hujše načine, toliko večja. Alergija se ponavadi kaže na beljakovine, ki so v tej hrani. Pri hrani na policah, ki jo je ogromno, je treba brati deklaracijo na hrbtni strani. Na prednji strani so napisane samo sestavine v največjem deležu. Zakaj se sploh pojavijo beljakovine težave? S kemijskega vidika so beljakovine precej velike molekule, zato jih telo prepozna kot nevarne, čeprav niso. Govorimo o preobčutljivostnih reakcijah organizma, zato je treba najprej izločiti določene beljakovine iz prehrane, da bomo videli, če bo naš kuža še vedno imel težave s kožo ali ne. Druga problematična stvar pa so ogljikovi hidrati.«

Alergije se zdravijo celo življenje: če gre za alergijo na hrano, se zdravi s primerno dieto. Pri alergiji na zunanje alergene si pomagamo z zdravili, če alergijo povzroči pik bolhe, so tu antiparazitiki.

Proti bolham in klopom delujemo preventivno

»Veterinarji težimo k preventivi: antiparazitike dajemo, še preden se pojavijo težave s paraziti, tako bomo te težave popolnoma rešili. Psom ali mucam redno dajemo kožne polivke (ampule) mesečno, nekatere tablete držijo mesec, tri mesece, ovratnice pa celo do 8 mesecev. S preventivo preprečimo tveganje, da bi se ti paraziti na naši živali razmnožili.«

Bolha ne bo skočila na človeka, tudi na psa bolj poredko

»Če gre za manjšo količino bolh, bolha ne bo skočila na človeka. Bolhe ne živijo na živalih. Na živali je 5 % bolhic, vse ostale so v okolju. Če ne tretiramo živali proti bolhavosti, imamo v stanovanju 95 % bolh. Če zdravimo kuža ali muco, na nek način zdravimo tudi okolico, toda parazitik ne bo dovolj. Bolhe, ki odlagajo jajčeca v okolje, je treba odstraniti, kar dosežemo s temeljitim čiščenjem stanovanja.«

Naš gost je bil veterinar Miha Pešak iz Vet 4 Pet
Naš gost je bil veterinar Miha Pešak iz Vet 4 Pet © Tanja Dominko

Bolhe se hranijo s krvjo

»Bolhe morajo biti dnevno na živali: za razmnoževanje, za hrano potrebujejo kri od kužka, muce. Tudi, če imamo žival zunaj: psi, muce, ki hodijo dnevno na sprehode, bolhe prinesejo od zunaj.«

Bolha je vmesni gostitelj za pasjo trakuljo, s katero se lahko okužijo tudi ljudje.

Pri prebavnih težavah psa bodimo pozorni na njegovo blato in pogostost odvajanja

»Lastnik običajno pride s problemom: kuža ima mehko blato, gre pogosto na blato, se napenja. Tako lahko posumimo, s čim bomo imeli opravka. Tu je veliko sodelovanja med lastnikom in veterinarjem. Gre kuža enkrat ali desetkrat na blato? Je kakec čvrst, kompakten? Je zelo smrdeč, so v njem koščki neprebavljene hrane? To so pomembni dejavniki, ki nas lahko usmerijo v končno diagnozo.«

Je treba v pasjo prehrano dodajati zelenjavo, če jo pes odklanja? Morda vitamine?

»Če kuža je hrano, ki je popolna krmna mešanica, so v briketih vsebovane vse sestavine, ki jih vaš kuža potrebuje. V osnovi ne rabite dodajati nobenih vitaminov, zelenjave. Lahko pa mu omogočite zelenjavo kot luksuz, če bi to rad jedel. Čebula je strupena za psa. Bučka, korenje ne bodo povzročali nobenih težav, težava je le, ker ponavadi tega psi ne zgrizejo dovolj, hrana ni dovolj prebavljena, zato je priporočljivo zelenjavo zmečkati, zmiksati.«

Čiščenje zob psom in mucam vsak drugi dan

»Težave z zobmi so vse pogostejše, ker se življenjska doba hišnih živali povišuje. S tem se pojavljajo tudi druga obolenja: težave s srcem, ledvicami, imamo novotvorbe ... Težave v ustni votlini so zelo pomembne in ne delajo le lokalno težav, ampak tudi sistemsko. Te obloge potujejo po telesu, po krvi in se nalagajo tudi v srcu. Priporočam čiščenje zob, kar je lažje reči kot izvesti. Vsak drugi dan bi jim bilo treba umivati zobe. Če zobnih oblog ne odstranjujemo, pride do paradontalne bolezni, kot pri ljudeh, kar vodi v izgubo zob.«

Potepuške muce, ki se nenadzorovano množijo in prenašajo bolezni, so lahko velika težava
Potepuške muce, ki se nenadzorovano množijo in prenašajo bolezni, so lahko velika težava © Olya Adamovich / Pixabay

Težave v ustni votlini napoveduje smrad iz gobca

»Prva stvar, ki najbolj zmoti lastnike, je smrad iz ustne votline. Kuža nima takega apetita, kot ga je imel, se slini. Ko gre h hrani, jo povoha, z veseljem vzame, a ta mu leti iz gobčka, joka od bolečine. Te težave vas morajo prisiliti, da obiščete veterinarja. V prvem obdobju zdravljenja je najprej treba sčistiti vse zobe in preveriti žepke ob zobu. Kjer je žepek globlji od 3 mm, je smiselno zob izdreti. Če želimo ta poseg, ki je zelo boleč, opraviti strokovno, ga je treba narediti v splošni anasteziji. Žival ne more trpeti, da bi se to delalo na živo. Vedno si pomagamo z zobnim rentgenom, ki pove, v kakšnem stanju je zob.«

Smrtno nevarna srčna glista

»Ta parazit je dolgo časa prisoten na mediteranskem, sredozemskem področju, kjer je klima bolj topla. V osrednjem delu Slovenije drastičnih primerov ni veliko. Kot pri vseh zajedavcih je smiselna preventiva. Obstajajo tablete, ki to zatrejo, je pa z doziranjem drugače kot pri ostalih antiparazitikih. Te parazite so psi včasih dobili samo na Primorskem. Ta stvar se s segrevanjem ozračja seli vse bolj v notranjost.«

Kako pravilno preprečiti okužbo s srčno glisto?

»Če živite na Primorskem ali ste na morju dlje časa, dajete tabletke proti srčni glisti enkrat na mesec. Če greste na morje enkrat letno, je dovolj tabletka 14 dni po prihodu z morja, takrat bo ta odpravila vse nevarnosti. Te tablete delujejo na odrasle parazite, ne na prejšnje razvojne stopnje, zato čakamo dva tedna. Če se je kuža slučajno okužil, ima takrat prisotne odrasle zajedavce, ki jih bo tableta uničila. Sicer govorimo o srčni glisti, a večina razvoja se dogaja v bronhosih, v sapnicah. Včasih lahko opazimo, da kuža bruha in izbruha kakšno glisto.«

Pomen sterilizacije pri psih in mucah

»Psi so običajno z nami, zato v obdobju gonitev lahko preprečujemo neželene brejosti. Če pa je kužka spuščena, tvegamo neželene mladičke. Bolj apeliramo na lastnike muckov, pri katerih je ta tematika zelo pereča.«

Če bi muce sterilizirali, kastrirali, ne bi bilo potepuških muc. S sterilizacijo, kastracijo preprečimo neželene mladiče in prenos raznih zelo nalezljivih bolezni, ki se širijo med mucami in lahko pridejo tudi med ljudi.

Svetovalnica
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.