Jure SešekJure Sešek
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marjana DebevecMarjana Debevec
Kar 15 % oseb ima migreno, zadene dva do trikrat več žensk kot moških in to v najbolj produktivnem obdobju. (foto: Mehrpouya H / Unsplash)
Kar 15 % oseb ima migreno, zadene dva do trikrat več žensk kot moških in to v najbolj produktivnem obdobju. | (foto: Mehrpouya H / Unsplash)

Z biološkimi zdravili nad migreno

Svetovalnica | 15.04.2021, 11:08 Mirjam Judež

Tokrat smo v Svetovalnici govorili o težavi, ki pesti vsaj 15 odstotkov Slovencev. Migrena je močan glavobol, ki ga spremlja kopica simptomov. Kakšne nove možnosti zdravljenja prinašajo biološka zdravila? Naša gostja je bila nevrologinja primarij prof. dr. Bojana Žvan. Z njo se je pogovarjal Blaž Lesnik.

Migrena: simptomi

»Obstajajo kriteriji za diagnozo migrene ali navadnega glavobola, ki so zelo različni. Simptomi za migreno so, da je bolečina na eni strani glave ali se začne v zatilju in se lahko kasneje razširi po vsej glavi. Bolečina pri migreni mora biti zmerna ali huda. Pacientu je lahko slabo, lahko bruha, moti ga svetloba, vonjave, onesposobi ga že navadna hoja po stopnicah, onesposobljen je za službo in kakršnakoli delo.«

Več vrst migren

»Migrena z avro je klasična migrena, brez avre pa navadna migrena. Več kot 90% ima vidno avro: pred očmi se začnejo prikazovati svetleče črtice, cikcak vzorci, izpadi v vidnem polju v obliki madežev, pacient izgubi vid, ima meglen vid, občutek, kot da gleda skozi vodo … Druga vrsta avre je, da človek ne more spregovoriti, ne najde prave besede. Senzorične avre: po eni strani telesa čuti mravljinčenje. Motorične avre: človek ohromi po eni strani telesa, te so običajno genetske. Sporadične in kognitivne avre: zmedenost.«

Voditelj Blaž Lesnik in dr. Bojana Žvan pred začetkom oddaje
Voditelj Blaž Lesnik in dr. Bojana Žvan pred začetkom oddaje © Urša Sešek

Vzrok za pojav migrene

»Migrena je močno genetska motnja. Ni rečeno, da jo podedujemo od svojih staršev, lahko tudi po babicah, tetah. Je hormonska motnja, pri ženskah povezana s hormoni. Je nevrovaskularna motnja, začne se neka motnja v živčnem sistemu, ki vpliva na žile. Ob napadu se žile v možganih razširijo in povzročijo to hudo bolečino, ki je povezana z avtonomnimi motnjami: bruhanje, slabost, motnje vida. Migrena ima veliko obrazov. Pri otrocih lahko govorimo o epizodnem napadu trebušnih krčkov, ki jih ne spremljajo vedno glavoboli. Če izločimo drugo patologijo, lahko govorimo o migreni. Ponavljajoče vrtoglavice, otrdelost tilnika, ko mu obrača vrat v eno smer, vse to je migrena. Migrena mora imeti lastnosti epizod. Imamo tudi migreno, ko se pojavi samo vidna avra brez glavobola.«

Kar 15 % oseb ima migreno, zadene dva do trikrat več žensk kot moških in to v najbolj produktivnem obdobju. Migrena pomeni tudi veliko breme za družbo, za finance, ker je oseba z migreno popolnoma onesposobljena, neproduktivna in mora na bolniško. Te osebe nosijo stigmo, ker jim niti v družini niti šele v službi ne verjamejo, da je tako hudo.

 

Zdravila proti migreni

»Specifično zdravilo za akutni migrenski napad, ko ima nekdo manifestno migreno, so triptani. To niso analgetiki, usmerjeni so na receptorski sistem. Ne dovolijo, da pride do širjenja žil, ker prav to povzroči te hude bolečine in avtonomne znake. Nekateri triptanov ne prenašajo in uporabljajo navadne analgetike ali nesteroidne antirevmatike. Lahko pa vzamejo tudi kombinacijo. Bistveno je, da se čim prej znebijo akutnega napada bolečine. Nekateri uporabljajo zdravila proti slabosti, bruhanju, res pa je, da do sedaj ni bilo nekih preventivnih zdravil, ki se pojavljajo pri dokaj pogosti epizodni migreni (4 ali več napadov mesečno).«

Naša gostja je bila nevrologinja primarij prof. dr. Bojana Žvan
Naša gostja je bila nevrologinja primarij prof. dr. Bojana Žvan © Urša Sešek
Končno so tu biološka zdravila

»Lani se je zgodil čudež, 6. 1. 2020 je prišlo na trg prvo biološko zdravilo, ki blokira izločanje CGRP-ja. Znanstveniki in raziskovalci so odkrili, kako pomembno vlogo ima CGRP proti migreni. Če ga blokiraš, zavreš, ne pride tako pogosto do teh napadov. Pri nekaterih mojih pacientih je uspeh celo 100 %. Ko se po letu dni uspešnega zdravljenja s temi biološkimi zdravili to zdravilo ukine (zdravilo ima dolgotrajne učinke), ga ne dajemo toliko časa, dokler se migrena spet ne pojavi v tako pogosti obliki.«

 

Kako do bioloških zdravil?

»Za migreno lahko biološka zdravila predpisujejo samo nevrologi oz. specialisti za zdravljenje bolečine. Družinski zdravniki ne morejo predpisovati tega zdravila, lahko pa pacienta pripravijo na jemanje tega zdravila. Če je v ambulantah splošne medicine izkoristil dve preventivni zdravljenji, ki nista bili uspešni, je pacient pripravljen za zdravljenje z biološkimi zdravili, osebni zdravnik ga napoti k specialistu in nevrologi lahko takoj predpišemo biološko zdravilo. Aplicira se v obliki peresnikov, na prvo uvajanje pride pacient na kliniko, kjer ga medicinska sestra nauči, kako se aplicira. Je zelo enostavno, enkrat mesečno ga aplicira, ni treba prihajati v ambulanto. V covid situaciji lahko večino naredimo na daljavo. Pomembni so dnevniki pacientov, ki jih lahko pošljejo tudi po e-pošti, kdaj so si aplicirali zdravila, je bila kakšna reakcija, neželeni dogodki … «

Stranski učinek bioloških zdravil je zaprtost v prvih mesecih, pacienti si pomagajo z magnezijem ali Donatom. Po letu izkušenj je bilo opaziti pri pacientih z migreno kar 76 % izboljšanje, kar se tiče števila migrenskih dni, intenzivnosti bolečine. Manj je teh dolgotrajnih glavobolov. To so neverjetni rezultati.

 

Čezmerna uporaba zdravil je vzrok za pojav migrene

»Pri vseh mojih pacientih, ki so imeli glavobol zaradi prekomerne rabe zdravil, je bila terapija z biološkimi zdravili uspešna. Da pa se ta migrena ne razvije, je moj nasvet, da nikoli ne uporabljajo več kot 10 tablet, triptanov mesečno ali kombinacijo specifičnih, nespecifičnih analgetikov. Pri Lekadolu je ta meja 15 tablet mesečno. Kar je več, vodi nedvomno k razvoju glavobola zaradi čezmerne rabe zdravil. Previdno pri akutnem zdravljenju! Pacientom, ki imajo migreno zaradi čezmerne rabe zdravil, lahko uvedemo novo zdravilo brez čakanja.«

Ko zdravnik diagnosticira migreno, jo lahko začne takoj zdraviti, če pa je zadeva zapletena, kronična, vse te migrene sodijo v specialistično ambulanto.
Ko zdravnik diagnosticira migreno, jo lahko začne takoj zdraviti, če pa je zadeva zapletena, kronična, vse te migrene sodijo v specialistično ambulanto. © Usman Yousaf / Unsplash

Telekap je mreža, ki povezuje telemedicino in tehniko in pomaga pacientom z možgansko kapjo

»Sem avtorica telekapi. To je mreža, ki povezuje telemedicino in kliniko, v tem primeru govorimo o ljudeh, ki jih je zadela možganska kap. Svetovalni center je v ljubljanskem Kliničnem centru, pomagamo 12 mrežnim bolnišnicam. Telekap je mnogo bolj sofisticirana, zapletena metoda, ker deluje 24 ur na dan, 365 dni v letu in vaskolarni nevrologi smo na voljo tem 12 bolnišnicam, da nas kontaktirajo kadarkoli, ko pride k njim pacient z možgansko kapjo. V Sloveniji imajo samo 4 bolnišnice, ki imajo neprekinjeno varstvo z nevrologom, vse ostale tega nimajo, zato se ti pacienti zatečejo na internistične prve pomoči. V tem primeru nas pokliče dežurni internist, nam predstavi pacienta pred kamero, pogledamo njegovo slikovno diagnostiko in se odločimo za akutno zdravljenje.«

Telemigrena

»Telemigrena je nekaj podobnega, bolj preprosta metoda in namenjena osebam z migreno, ki imajo možnost videopovezave (kamera). Prednost je v tem, da ljudem ni treba priti v ambulanto, predvideva se ena medicinska sestra ali medicinski tehnik, ki je usmerjen v obravnavo migrene. Počasi nameravamo vključiti psihologa in fizioterapevta, ki sta zelo pomembna za sproščanje in protistresno terapijo.«

Zdravljenje migrene z akupunkturo

»Poleg zdravil, farmakološkega zdravljenja se vedno ponudijo tudi nefarmakološke oblike. Ena od teh je tudi akupunktura, če pacient zdravil ne prenaša ali jih zavrača. Akupunktura je zelo učinkovita pri zdravljenju migrene, zato jo danes ZZZS plačuje kot protibolečinsko terapijo, so pa zelo dolge čakalne dobe.«

Upamo, da smo s pogovorom dali upanje poslušalcem, ki se spopadajo z migreno in pogostimi glavoboli.
Upamo, da smo s pogovorom dali upanje poslušalcem, ki se spopadajo z migreno in pogostimi glavoboli. © Urša Sešek

Migrena ni ozdravljiva, z njo morate komplementarno živeti

»Med nosečnostjo običajno ni toliko migren ali pa jih sploh ni, tudi v fazi dojenja, saj so estrogeni, ki ščitijo pred migreno, povečani. Če imate dva napada mesečno, še niste primerni za preventivno zdravljenje oz. za biološka zdravila, če pa imate vsaj štiri glavobolne dni mesečno in za sabo dve neuspešni zdravljenji, kar je mogoče ugotoviti na podlagi dnevnika glavobola, se prijavite pri nevrologu za zdravljenje z biološkimi zdravili.«

Pri nas je migrena močno poddiagnosticirana

»Lahko bi rekli, da ima 40-50 % pravo diagnozo, 40 % pacientov z migreno ni zadovoljno s svojim zdravljenjem, samo 20 % jemlje specifična zdravila, ostali uporabljajo analgetike. Migrena v osnovi sodi v ambulanto družinskega zdravnika, on pa ima kriterije za diagnozo. Zaenkrat nimamo nimamo niti slikovnih niti krvnih markerjev, diagnozo je treba postaviti na osnovi klinične slike. Ko zdravnik diagnosticira migreno, jo lahko začne takoj zdraviti, če pa je zadeva zapletena, kronična, vse te migrene sodijo v specialistično ambulanto.«

Želim si, da bi tudi družinski zdravniki lahko predpisovali biološka zdravila. Zakaj bi pacient pol leta trpel ali dlje, da pride do specialista in teh zdravil? Trpljenje je treba čim prej končati, družinske zdravnike izobraziti, jih pripraviti, da bi tudi sami uvajali ta zdravila.

Svetovalnica
Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media) Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media)

To noč se zate odpirajo sveta vrata Božjega srca

Sveti oče Frančišek je na sveti večer, med posebnim obredom odprl sveta vrata Jubileja 2025. V procesiji so zatem navzoči v atriju bazilike sv. Petra, stopili skozi sveta vrata v baziliko sv. ...

Tekčeve jaslice (photo: visit-trzic.com) Tekčeve jaslice (photo: visit-trzic.com)

Tekčeve jaslice - tradicija iz roda v rod

V starem delu Tržiča, v neposredni bližini župnijske cerkve, se nahajajo posebne jaslice, katerih tradicija sega v leto 1935. Gospod Marjan Zupan, eden izmed skrbnikov teh jaslic, je z nami delil ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO) Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...