Jože BartoljJože Bartolj
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik
Škof Andrej Karlin leta 1910 (foto: Neznan fotograf, Public domain, via Wikimedia Commons)
Škof Andrej Karlin leta 1910 | (foto: Neznan fotograf, Public domain, via Wikimedia Commons)

Spominjamo se, 5. april

Spominjamo se | 05.04.2021, 05:50 Tone Gorjup

5. aprila 1933 je v Mariboru umrl škof Andrej Karlín. Doma je bil iz Stare Loke. Teologijo je študiral v Ljubljani. Po posvečenju in nekajletnem kaplanovanju je nadaljeval študij prava v Rimu.

Po vrnitvi v Ljubljano je bil ravnatelj Alojzevišča in urednik Cerkvenega glasbenika. Med letoma 1911 in 1919 je vodil tržaško-koprsko škofijo. Bil je podpisnik majniške deklaracije. Zaradi italijanskih nacionalističnih pritiskov se je Karlin odpovedal škofiji in zatem vodil škofove zavode v Šentvidu nad Ljubljano. Papež Pij XI. ga je 1923 imenoval za mariborskega škofa, kar je ostal do smrti. Škofa Karlina je poznal tudi škof Jožef Smej, ki je o njem povedal:

»Se ga spominjam, ko je prišel birmovat v Bogojino, kako sta se z župnikom objela. Se ve, on je bil trdi Kranjec. So rekli Prekmurci: Dragi gospod škof Karlin, vi ste Kranjec. Vse smo vas razumeli, samo eno ne. Ko ste rekli: »Ušlí!«

5. aprila 1689 se je v Kamniku rodil teološki pisatelj P. Žiga Škerpin. Postavljal je temelje Frančiškanski knjižnici v Ljubljani in zanjo dobil več dragocenih inkunabul.

Na današnji dan 1844 se je v Podgorju pri Kamniku rodil pripovednik in dramatik Josip Ogrinec. Po študiju prirodoslovja na Dunaju je poučeval v Ljubljani, Novem mestu in v Vinkovcih. V Zvonu, Slovenskem glasniku, Glasniku in Besedniku je objavljal opise in doživljaje iz narave. V zrelih letih je začel pisati pripovedi, daljše povesti in novele. Za takratne čitalnice je napisal gledališki igri V Ljubljano jo dajmo in Kje je meja? V elja za predhodnika slovenskega relaizma. Bil je tudi začetnik slovenskega šahovskega novinarstva in šahovskega izrazoslovja.

5. aprila 1992 je v Ljubljani umrl literarni zgodovinar, prevajalec, leksikograf in kritik Viktor Smolej, doma iz Prváčine pri Gorici. Predaval je slovenščino ter raziskoval stike med slovaško, češko in slovensko književnostjo. Sodeloval je pri Slovenskem biografskem leksikonu ter izdal Slovenski dramski leksikon.

Spominjamo se
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...