Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Pediater Denis Baš: 'Če ima učitelj in vsak otrok masko, če je ta učilnica prezračena, je možnost za okužbo minimalna.' (foto: Izzy Park / Unsplash)
Pediater Denis Baš: 'Če ima učitelj in vsak otrok masko, če je ta učilnica prezračena, je možnost za okužbo minimalna.' | (foto: Izzy Park / Unsplash)

Pediater Denis Baš: "Otrok z znaki prehlada naj nekaj dni ostane doma!"

Svetovalnica | 04.03.2021, 23:28 Mirjam Judež

Tokratna oddaja je bila aktualna za starše manjših otrok. Stari koronavirusi nas namreč v tem času, ko so otroci spet v vrtcih in šolah, opominjajo, da se niso poslovili in da želijo tudi oni svoj del pozornosti. Kako ravnati ob znakih prehlada, viroz v tem času, se sprašujejo številni zaskrbljeni starši. Na daljavo je bil z nami Denis Baš, dr. med., spec. pediater, ki ga je gostil Blaž Lesnik.

Kako starši ravnati v primeru blagega prehlada brez vročine in slabega počutja?

»To je zelo zahtevno vprašanje ravno zaradi tega, ker nam covid 19 že eno leto greni življenje in otroci so populacija, pri katerih te okužbe v večini primerov potekajo celo brez znakov. Otrok je lahko čisto zdrav ali z blagimi znaki (kašelj, slabo počutje, temperaturo imajo nekaj ur ali samo zvečer, naslednje jutro so pa že uredu, redki imajo prebavne težave, malo glavobola). Ta paleta simptomov, po katerih bi lahko sklepali, da gre z gotovostjo za covid, tega na podlagi klinične slike ne moremo. Ko so otroci v skupinah v vrtcu, zdaj tudi v šoli, vemo, da se virus predvsem v zaprtih prostorih zelo hitro širi. Smo pred dilemo: če bi zdaj vsi malo zamižali, češ, otrok samo malo pokašlja in posmrka, dajmo v vrtec, je velika verjetnost, da bi se vsi stiki okužili, če ima naš otrok covid in bi okužbo prinesli tudi domov, kar lahko povzroči velike težave. Mi res starše prosimo, da tudi, če so ti simptomi blagi, da pokličejo pediatra in se dogovorijo za testiranje. Če je tak otrok v zadnjih treh, šestih mesecih že prebolel covid, če so imeli doma v družini dokazan covid in otrok neke blage simptome, če je to pediater zabeležil v karton, smo lahko bolj pomirjeni. 100 % pa tudi to ni zanesljivo. Če se pojavijo podobni simptomi pri tistih, ki so covid že preboleli, gre verjetno za kak drug virus.«

Otrok z znaki prehlada naj nekaj dni ostane doma, s tem prihrani veliko nevšečnosti sebi in drugim v skupini

»Včasih se zanašamo na epidemološko sliko v neki šoli, vrtcu: če so tam primeri potrjene okužbe, potem ravnamo drugače. Če se noben ne bi testiral v neki vrtčevski skupini, vsi malo kašljajo, smrkajo, ne moremo vedeti, ali je tam covid prisoten ali ne. Zelo bi apeliral na starše, da razumejo sledeče: če želimo, da bi bili vrtci, šole odprti, da bi vse normalno teklo, se moramo res držati teh ukrepov. Ne glede na to, kateri virus je: covid ali nek drugi koronavirus, adenovirus, je otrok kak dan, dva preden zboli in tiste dni, ko najbolj kiha, kašlja, mu teče prozoren izcedek iz nosa, najbolj kužen. Tak otrok naj nekaj dni ostane doma, da se ta kužnost zmanjša. Doma lahko otroka opazujemo in si s tem prihranimo veliko nevšečnosti. S tem bo, če drugega ne, zmanjšal obremenitev na testiranje za druge otroke. Virus se bo prenesel na druge otroke, ki bodo imeli podobne simptome, kakšen tudi vročino, celo bronhitis, bronhiolitis, tak otrok bo tudi moral na testiranje.«

Če otrok z znaki prehlada nekaj dni ostane doma, prihrani svojim sošolcem ali sovrtičkarjem veliko težav
Če otrok z znaki prehlada nekaj dni ostane doma, prihrani svojim sošolcem ali sovrtičkarjem veliko težav © rawpixel.com

Z upoštevanjem ukrepov koristiš sebi in družbi; pomisliti na drugega, ne le nase

»Vsak, ko pripelje otroka v neko skupino v vrtec ali šolo, je njegova družina v neki meri odvisna od tega, kako ostali te ukrepe upoštevajo, kako odgovorno ravnajo. Veliko staršev je obupanih: držijo se vseh ukrepov, ne hodijo v tujino, na dopust, res se pazijo, ker imajo doma rizične družinske člane, otrok pa gre v šolo, kjer v razredu ne nosijo maske, tja hodijo bolni otroci in tak otrok prinese korono v družino, ki se drži vseh ukrepov. Ravno včeraj mi je ena gospa povedala, da je zaradi tega v družini prišlo do kar hudih zapletov. Če se vsak potrudi po najboljših močeh, imamo velike možnosti, da bomo tudi to skupaj prebrodili.«

Testiranje otrok na koronavirus bo kmalu bolj prijazno

»Tu je res pomembno, da starši ne prestrašijo otroka, kako je to grozna stvar, ker vemo, da če imamo odrasli strah pred iglami in temi palčkami za v nos, potem to prenesemo na otroka. Otroka že starši pripravijo starosti primerno. Iz izkušenj te brise kar lepo vzamemo, gre za kratkotrajen neprijeten občutek. Želimo si, da bi bili ti testi vsaj za otroke bolj prijazni, da bi lahko odvzeli vzorec iz ust. Komaj čakam, da bo to odobreno, da bomo tako kot v Avstriji lahko tudi mi otrokom vzeli bris na ta način.«

Kdor se slabo počuti, naj ostane doma. Tudi do polovico otrok preboli covid asimptomatsko, ravno zato je pomembno, da izvemo, če imajo ta virus na sluznici ali ne.

V družini preboleli covid, otrok ni razvil protiteles

»Protitelesa so, če jih dokažemo, pokazatelj, da smo okužbo preboleli, a pri vseh se ne stvorijo. Če je otrok imel le blage simptome, lahko teh protiteles ni razvil. Predvidevamo, da naj bi bili zaščiteni 6 mesecev po preboleli okužbi, ampak tudi to ni 100 %. Nekateri se ne okužijo, imajo tega virusa zelo malo, ga zato ne izločijo v okolico, niso tako kužni. Na drugi strani pa imamo super prenašalce, ki ta virus zelo izločajo, okužijo veliko ljudi.

V primerjavi z lanskim letom je drugih sezonskih koronavirusov bistveno manj

»Trenutno so sezonski koronavirusi: koronavirus NL63, ki povzročajo znake za laringitis (hripavost, dražeč, suh kašelj), adenovirusi, ki povzročajo lahko pri mlajšem otroku pod 5 let visoko vročino, ki se lahko vleče 5, 10 dni, veliko izcedka iz nosu, kašelj in sočasno so lahko tudi izražene prebavne težave, medtem ko na srečo zaenkrat gripe nismo zaznali pri nas, to pripisujemo tudi varnostnim ukrepom: ljudje se res držijo tega, da si razkužujejo roke, nosijo maske, če so bolni, ostanejo doma. Vrtci, šole so bili kar nekaj časa zaprti in nismo še zaznali respiratornega sincicijskega virusa (RSV), ki je vsako leto kar napolnil bolnišnice z otroki, ki so imeli težave z okužbami spodnjih dihal in so zaradi tega potrebovali tudi zdravljenje s kisikom. V primerjavi s prejšnjo sezono je vseh teh okužb bistveno manj kot lani.«

Nošenje mask v šoli ves čas, tudi v razredu

»Jaz to podpiram, ker pri maskah je glavni pomislek, zakaj otrok ne bi imel maske, (ne)pravilno rokovanje z masko. Če si otrok ne zna nadeti, sneti maske pravilno, nismo ničesar naredili. 12-letni otrok in že mlajši so sposobni tega, to je dobro, še posebej zaradi tega, ker vemo, da se virus v zaprtem prostoru, če je kdo okužen, res zelo hitro širi. Če ima učitelj in vsak otrok masko, če je ta učilnica prezračena, je možnost za okužbo minimalna.«

V primeru simptomov pri otroku naj se starši posvetujejo s svojim pediatrom in se grejo testirati. Če je covid potrjen, ga otrok večinoma preboli z blažjim potekom, potem pa je za nekaj časa mir pri hiši.

Svetovalnica
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...