Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
p. Branko Cestnik (foto: Izidor Šček)
p. Branko Cestnik | (foto: Izidor Šček)

Kakšni so obeti za praznovanje velike noči?

Spoznanje več | 24.02.2021, 11:43 Rok Mihevc

Kot kaže nam gre v epidemiji počasi, počasi na bolje. Kako bo to vplivalo na večje odprtje cerkva in tudi praznovanje velike noči, smo v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, govorili s p. Brankom Cestnikom. Velika noč bo, pravi spodbudno.

Obeti so dobri

Še vedno smo eni izmed bolj okuženih narodov, zato se ne smemo veseliti in opevati zmagoslavja prehitro, opozarja Cestnik, a obeti, da bi veliko noč letos lahko praznovali z odprtimi cerkvami, so. »V kakšni obliki pa še ne vemo. Ta zadnja oblika, z eno osebo oz. enoto na 30 kvadratnih metrov, maskami in razkužili, bo verjetno zdržala. Če bo kaj več, bomo toliko bolj veseli. Vsaj cerkev bo odprta in »aleluja« se bo lahko vsaj zaigrala na orgle, če se že peti ne bo smelo. Vstajenjska procesija se bo lahko naredila, četudi bo šel duhovnik sam naokrog, farani pa bodo to gledali od daleč. Velika noč bo.«

Prisluhnite celotni oddaji "Spoznanje več, predsodek manj"

Kakšna dodatna sveta maša

Ena izmed možnosti bo tudi pomnožiti svete maše, kar so škofje že predlagali. »Tudi če bo omejeno število vernikov, se lahko obhaja kakšna sveta maša zraven, na kakšni podružnici, da bodo ljudje lahko prišli. Tako da za razliko od lani, ko je bilo stanje porazno, ko nismo praznovali velike noči, bo letos vsaj nekaj. In lahko smo veseli. Brez velike noči namreč ni kristjana, mi smo velikonočni kristjani. To je naš osnovni praznik, ki izhaja od začetka, za razliko od božiča, ki je nastal kasneje. Tudi veliko običajev je vezano na ta praznik.«

 Če ni svete maše, je to tako, kot če v hiši ne bi bilo ognja ali kuhinje, v kateri se zbiramo in je vedno toplo.

Sveta maša je ognjišče

Kljub prvemu omejenemu odprtju cerkva, pa so nekateri duhovniki razočarani nad obiskom vernikov. Tudi Cestnik je v prvih nedeljah opazil skromno udeležbo, »zdaj pa nas je že več«. Veseli ga tudi uvidevnost ljudi ki počakajo zunaj, ko vidijo, da je v cerkvi preveč ljudi. »Sveta maša je ognjišče. Če ni svete maše, je to tako, kot če v hiši ne bi bilo ognja ali kuhinje, v kateri se zbiramo in je vedno toplo. Zato moramo biti veseli, da imamo to možnost. Z naslova verske svobode imamo pravico do takšnega minimalnega odprtja in to pravico smo tudi uveljavili in argumentirali. Kar je dobro. Če bi se oblast navadila, da lahko ona odpira in zapira cerkve, bi to bilo slabo. Oblast se tega ne sme navaditi.«

O ležernosti zaradi svetih maš po spletu in televiziji

Nekateri ljudje so se v tem obdobju navadili na svete maše po spletu in televiziji, zato bodo škofje po epidemiji verjetno skupaj staknili glave in primerno ukrepali. »Ljudje smo pač radi »kumot« in dobili smo občutek, da so maše po internetu tudi maše. So, seveda so, a tisto mašo ti gledaš in sodeluješ v duhu. Je tudi evharistična drža, ni pa to polna udeležba pri maši. Ne moreš ves čas gledati skozi okno, kako drugi jedo in si misliti, da si zraven. Nekaj časa mogoče si, a potem boš postal lačen in boš moral stopiti v sobo in tudi ti jesti. Maša se doživi pri fizičnem prejemu svetega obhajila, kar je od zadnje večerje naprej. Si ob mizi in ne gledaš skozi okno zadnje večerje.«

Ko bo prišla pomlad, bo potreben kakšen ukrep več. Ali dodatno mašo ali pa mašo na prostem. Ljudje bodo hoteli fizično priti k maši. In to je dobro.

Tudi v srcih prihaja pomlad

Kljub vsemu pa Cestnik meni, da bo potrebno analizirati tudi pozitivne učinke prenašanja maš. »Marsikdo, ki ne hodi redno k maši ali pa sploh ne, je zdaj vendarle pokukal. Z vidika evangelizacije je ta navzočnost na lokalnih televizijah dobra. Naj se vidi, da je Cerkev tu, da je v medijih in svetu. Za tiste, ki jih je strah cerkve ali pa so otopeli ali oddaljeni kristjani, so lahko neovirano gledali mašo. S tega vidika je potrebno upoštevati, da so ti prenosi vendarle prinesli marsikaj v vidika evangelizacije in navzočnosti Kristusovega nauka in zakramentov v svetu.« Prepričan je, da bodo ljudje s popuščanjem straha hoteli biti fizično zraven. »Jih žene. Ko bo prišla pomlad, bo potreben kakšen ukrep več. Ali dodatno mašo ali pa mašo na prostem. Ljudje bodo hoteli fizično priti k maši. In to je dobro.«

 

Spoznanje več
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...