Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marjana DebevecMarjana Debevec
Zimski čas je načeloma zelo primeren za vgradnjo talnih oblog, seveda na ravno, čisto, suho, gladko podlago, ki je osnova (foto: krakenimages / Unsplash)
Zimski čas je načeloma zelo primeren za vgradnjo talnih oblog, seveda na ravno, čisto, suho, gladko podlago, ki je osnova | (foto: krakenimages / Unsplash)

Vinil, laminat ali parket?

Svetovalnica | 20.02.2021, 09:31 Mirjam Judež

V tokratni oddaji smo govorili o talnih oblogah. Če ste tik pred prenovo ali gradnjo svojega doma, bo vsekakor zanimivo izvedeti, kako se odločiti glede parketa, kakšne so lastnosti laminatov, kako toplotno prevoden je vinil in tudi o preprogah smo spregovorili nekaj besed. V našem studiu je bil Janez Ferlic iz podjetja Kemoplast, ki je odgovarjal tudi na vaša vprašanja. Oddajo je vodila Tanja Dominko.

Talne obloge, ki so najbolj aktualne za domove ali podjetja

»Najbolj aktualni bodo gotovi dvo-, troslojni gotovi parketi. Imamo zelo široko ponudbo. Laminati, PVC t. i. luksuzne vinilne talne obloge (vinil), ki jim rečemo tla prihodnosti. V zadnjih desetih, petnajstih letih je šel razvoj precej naprej, tako kot tudi drugje v svetu gradbeništva.«

Vse bolj priljubljen vinil

»Gre za obloge, ki so na voljo v imitacijah lesa, marmorja, kamna, ploščic, keramike, lahko tudi tkanine oz. usnja. Imamo zelo široko barvno in vzorčno izbiro za novogradnje in adaptacije. Sta dve opciji: talne obloge, ki se lepijo in pa talne obloge s klik sistemom spajanja. Te so zelo primerne za adaptacije, tudi za starejše objekte, kjer ne moremo urediti večjih gradbenih posegov. Tu te PVC plošče, ki se vgrajujejo suhomontažno, pridejo še kako prav. Gre za podoben sistem spajanja kot pri vgradnji laminatov, ne potrebujemo nobenega lepila.«

Strokovnjak za talne obloge Janez Ferlic iz podjetja Kemoplast
Strokovnjak za talne obloge Janez Ferlic iz podjetja Kemoplast © Urša Sešek

Talne obloge, primerne za talno gretje

»Biti moramo pozorni, ali imamo nizkotemperaturno vodno talno gretje ali električno talno gretje. Če govorimo o talnih oblogah, primernih za talno gretje, v notranjih prostorih, bodo najbolj primerni gotovi dvo- ali troslojni parketi do debeline 14 mm. Zelo primerne so vinilne talne obloge, linolej, PVC talne obloge v rolah (topli pod), laminat in tekstilne talne obloge, ki so zelo tople in imajo tudi zelo dobro zvočno izolativnost. Izogibajte se debelejšim parketom in parketom iz bukve in javorja. Po strukturi ti dve vrsti lesa nista primerni zaradi raztezanja oz. krčenja.«

Ko smo v fazi prenove ali novogradnje, se moramo najprej zelo dobro pozanimati, pridobiti čim več informacij, kaj želimo, katero vrsto talne obloge bi imeli. Potem pa smo na voljo svetovalci, ki smo tehnično dobro podkovani.

Z nakupom talne obloge smo šele na pol poti

»Po nakupu je druga zelo pomembna stvar pravilna vgradnja, kjer morate slediti navodilom in standardom polagalske stroke. V Kemoplastu imamo dobro razvito maloprodajno mrežo razstavnih salonov, dodana vrednost je objektni program za večje površine. Vgradnja je zelo pomembna, osnova za dobro vgradnjo pa je priprava podlage: zelo ravni, primerni, čvrsti, gladki, suhi armaturni tlaki. Če niste vešči vgradnje, naj se je loti raje izkušen podopolagalec.«

Vinil primeren tudi za bolj rizične prostore

»Vinil je primeren tudi za bolj rizične prostore, vlažne, je pa treba prej urediti hidroizolacijo. Pred vgradnjo talnih oblog je zelo pomembno, da se prej aklimatizira na temperaturi 15 do 20 stopinj, relativna zračna vlaga v prostoru pa naj bi bila med 40 in 60 %. To so osnovni pogoji, ki jim vedno ne moremo zadostiti. Zimski čas je načeloma zelo primeren za vgradnjo.«

Topli pod spada med tanjše in elastične talne obloge. Zelo funkcionalna, topla talna obloga, enostavna za vzdrževanje, rabi pa predhodno zelo ravno, čvrsto in gladko površino.

Talne obloge z najboljšo zvočno izolacijo

»Za mansardne prostore, kjer se pojavlja t. i. udarni zvok, ki se prenaša na spodnje prostore, priporočam vgradnjo parketa, ki se prilepi na površino. Troslojni gotovi parket do 14 mm ali vgradnja PVC plošč, oboje s sistemom lepljenje, nudita dobro zvočno in toplotno izolacijo. Laminat se vgrajuje suhomontažno, vmes je zrak, tega zvoka je pri laminatu več. V upoštev pride tudi topli pod, ki ga prilepite. Itison, tekstilne talne obloge tudi nudijo zelo dobro zvočno in toplotno izolacijo.«

Debelina posameznih talnih oblog

»Najprej preverimo, katero debelino talne obloge si lahko privoščimo (npr. zaradi vrat, da nimamo pragov). Najtanjše talne obloge so PVC topli podi v rolah (2-3 mm), klik sistem PVC plošče (3-6 mm), laminati (7-12 mm), najdebelejša talna obloga pa je parket (tanjših od 9 mm ni, dvo-, troslojni so debeline 11-14 mm).«

Za čim manj hrupa je dobra izbira gotovi lepljeni parket ali lepljeni vinil
Za čim manj hrupa je dobra izbira gotovi lepljeni parket ali lepljeni vinil © rawpixel.com

tekstilne talne obloge so v porastu

»Itisoni so v današnjem času v porastu. Vzorci, barvne kombinacije so zelo pestre, zelo prijetni so na otip, primerni so za spalnico, dnevno sobo, otroško sobo. Za bolj pohodne površine pa vam itison odsvetujem.«

Laminat

»Pri laminatu imamo največjo vzorčno in barvno izbiro, imamo številne imitacije lesa, marmorja, kamna, keramike in tkanine. Sestava laminata je zelo trpežna. Površinsko je zelo odporen na točkovne obremenitve in drsne poškodbe. Je tudi primeren za talno gretje. Nove generacije talnih oblog, predvsem PVC vinil in laminati, so zelo trpežne in odporne, primerne tudi za bolj kritične površine, kot so kleti, vlažni prostori, kopalnice. Obstajajo vodoodporni laminati in vinili za kopalnice, ki pa morajo biti ustrezno vgrajeni.«

Talne obloge na terasah, balkonih

»Pomlad je pred vrati in imamo za urediti kamnite, asfaltne površine, teraso, balkon, zimski vrt. Zelo primerna opcija so PVC kompozitne plošče za zunanje površine, odporne na klimatske, temperaturne spremembe, tudi UV stabilne. Če pa želite lep zimski vrt, teraso, balkon, so umetne trave v razvoju šle precej naprej. Imamo tudi višje umetne trave, ki so res elegantnega videza in ne potrebujejo posebnega vzdrževanja in nege. Niso pa primerne za hišne ljubljenčke. Če imamo pri hiši žival, bosta najbolj primerni talni oblogi vinil in laminat.«

Parket oljiti ali lakirati?

»V primeru oljenega parketa gre za povsem naravno zgornjepovršinsko obdelavo, pri lakiranju pa gre za zelo trpežno površinsko obdelavo, ki je zelo enostavna za vzdrževanje. Nega lakiranega parketa bo precej bolj enostavna in tudi stroškovno manj obremenjujoča.«

Voditeljica Tanja Dominko z gostom
Voditeljica Tanja Dominko z gostom © Urša Sešek

Nasvet: v kuhinji je čez ploščice položen topli pod, skozenj se vidijo fuge od ploščic

»Obstoječi PVC pod odstranite, fuge med ploščicami bi bilo treba povsem izravnati in narediti fini obrus, čez to pa vinil ali nazaj topli pod. Druga možnost je vgradnja laminata, ki ima zelo dobro razmerje med ceno in kakovostjo.«

Nasvet: v kuhinji nam je mojster položil laminat brez podtalja, zelo škripa

»Podloga (2-3 mm pena) je obvezna, služi dodatni izravnavi tal in zadušitvi udarnega zvoka v prostoru. Predvidevam, da se vam laminat točkovno pogreza. Lahko je razlog tudi v osnovni leseni armaturni plošči. Laminat lahko odstranite, obvezno preverite stanje osnovnih tlakov, vgraditi je treba podtalje (sintetično podlogo, pluto), čez to pa laminat. Podlaga mora biti ravna, gladka in čvrsta. Zelo malo verjetno je, da bi lahko v prostor vrnili isti laminat.«

Nasvet: v 40-letni hiši bi vgradili vinil čez stari parket

»Če bi vgradili PVC plošče na parket, izberite vinil na klik sistem spajanja. Vgradi se najprej tanko podtalje v debelini 2 do 3 mm, potem pa PVC plošče z lepljenim sistemom. Če bi želeli polagati vinil neposredno na parket, je treba slednjega najprej obrusiti. Podtalje je podloga, ki jo vgrajujemo pod laminat ali pod parket, ki se vgrajuje suhomontažno. Podloga je tudi izolacijska pluta v roli v debelini 3 ali 5 mm. Slednja je zelo dober zvočni in toplotni izolator.«

Nasvet: čez hrastove deske v kuhinji, pod katerimi je lesena armatura, bi položili topli pod

»Ko so že vgrajene lesene hrastove deske, lahko čez položite PVC topli pod na obstoječe deske, ki pa morajo biti čvrsto vgrajene, med njimi ne sme biti prevelikega razmaka. Če imajo te deske več kot dva ali tri milimetrske špranje, se lahko naknadno preslikajo na PVC pod. Moj nasvet bi bil, da deske odstranite, pridete do osnovne lesene armature in čez to položite topli pod. Če desk ne želite odstraniti, bi bila boljša opcija, da se odločite za vgradnjo laminata, ki sodi med debelejše in trde talne obloge ali PVC plošče s klik sistemom spajanja.«

Svetovalnica
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...