Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Nakupovanje (foto: Pixabay)
Nakupovanje | (foto: Pixabay)

Lažne gotovosti so v pandemiji odpadle. Se bomo vrnili v potrošništvo?

Slovenija | 27.02.2021, 07:10 Marjana Debevec

Ob upadanju števila okuženih in hospitaliziranih se prebuja upanje, da bo mogoče širitev koronavirusne bolezni vendarle zajeziti. Preizkušnja, ki je vse človeštvo zajela v zadnjem letu, pa bo gotovo prinesla svoje posledice. O njih govorijo sociologi, pa tudi papež Frančišek.

S pandemijo smo bolj kot kdajkoli prej videli, da je svet povezan in soodvisen, je za naš radio poudaril sociolog dr. Igor Bahovec. »Pandemija če je kaj odprla, poglejte, je to, da se zavedamo, da noben človek ne more živeti izolirano. Nobena država ne more živeti izolirana. In tukaj je treba narediti en obrat v miselnosti in v življenju; v delovanju«.

Obenem pa smo doživeli našo krhkost in ranljivost; mnoge gotovosti, da sami obvladujemo naše življenje, so padle. »Videli smo tudi, da določeni sloji prebivalstva, pri nas zlasti najstarejši, so izločeni. Videli smo vso fragmentacijo, hkrati pa smo videli, da imamo čuden odnos do stvarstva. Skratka: lažne gotovosti so padle in smo zdaj pozvati, da odkrijemo, kako na to odgovoriti drugače«.

Ta nova povezanost naj bi omogočila, da bi se ljudje znova začutili pripadniki skupnega doma, je še poudaril Bahovec. In kakšni naj bomo po krizi? »Ne iskati gotovosti v tistem, kar je do krize pripeljalo. Torej, ne se vrniti v potrošništvo, v samoljubje, v izolacijo. Iskati drugačno družbo je prvi poziv«.

Papež nas v svoji okrožnici Vsi smo bratje vabi, naj ne pozabimo vseh, ki so v krizi pomagali ljudem in se dotaknili resničnosti. »Ne pozabiti resničnosti. In ta okus po resničnosti. To zavedanje lastnih meja je prva stvar, ki potrebna, če skušamo izziti iz težav sodobne družbe in videti krizo kot priložnost, da ustvarjamo nov svet«. To po prepričanju dr. Bahovca pomeni, da se odpovemo lažni nostalgiji po lepi preteklosti in se odpremo ustvarjalnosti ter iskanju nečesa novega.

Pogovoru z njim boste lahko prisluhnili jutri ob devetih zjutraj.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Papež in Sveti sedež, Duhovnost
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«