Si želite boljših odnosov, boljši svet?
Pozitiva | 14.01.2021, 18:00 Nataša Ličen
V studio smo povabili avtorja knjige, v kateri so zaobjeti zadnji znanstveni pristopi sociološkega razumevanja družbe.
Covid je preizkušnja, v katero je vrženo celotno človeštvo. Prvič v zgodovini moramo delovati, kot celota in kot posamezniki, odgovorno.
V oddaji »Via positiva« smo se pogovarjali z Davidom Cigojem, avtorjem knjige Razvoj zavesti.
David Cigoj: »Knjiga je moje življenjsko delo, tudi moj način življenja. Od petnajstega leta naprej skoraj neprestano potujem. In, ker sem doma manj kot kilometer stran od italijanske meje, me je vedno zanimalo, zakaj so Italijani tako drugačni, zakaj tako drugače živijo?«
Človeštvo se razvija.
»Obstajajo natančni izrazi, koncepti, s katerimi se lahko opišejo stvari. To je botrovalo tudi moji odločitvi za doktorski študij, zadnjih šest let sem povsem v tem, raziskujem, berem in proučujem. Nabralo se je veliko gradiva in tako je kot stranski produkt mojega študija nastala knjiga.«
Ljudje moramo realnost razumeti. Ljudje si ves čas pojasnjujemo realnost. Bolj kot stvari razumemo, lažje nam je. Lažje tudi razumemo, če pride v naše življenje kaj neprijetnega.
Destilat najboljšega, kar je ustvarila znanost na področju družboslovja in humanizma
»V knjigi sem povezal najnovejša in morda najboljša znanja na svetu. V zadnjih nekaj letih je prišlo na dan nekaj vrhunskih razumevanj o tako imenovani »samodeterminaciji«, ki govori o pomembnosti »gospodarjenja« lastnega življenja.«
Življenje postaja na nek način vse lažje, po drugi strani pa ne vse težje, ampak vse bolj kompleksno.
Preizkušenj bo, se bojim, v prihodnosti še več
»Okroglih petsto let smo kot družba v razvoju osvobajanja. Osvobajamo se od virov različnih dominacij. Postajamo vse bolj enakopravni, s tem avtonomni. Upamo, da bo razvoj doživel pospešek. In, bomo z novimi težavami sposobni opraviti.«
Razvoj zavesti je potovanje k Bogu
»Ljudje smo parcialni. Z razvojem pa postajamo vse bolj holistični, celostni. Gre za proces ponotranjenja in integracije. Najbolj celostni odnos je odnos z realnostjo. Zunanjo in lastno notranjo realnostjo. Če sem enakopraven, svoboden, avtonomen, če se realnosti ne bojim, se življenju odprem. Na ta način olajšam proces ponotranjenja zunanjih fenomenov, dejavnikov, stvari, pa tudi notranjih procesov, vsega, kar se dogaja v meni. Vse to ponotranjim, a to še ni dovolj, vse to pa moram še integrirati v lastno podobo, shemo, realnosti. Ljudje moramo realnost razumeti, ves čas si realnost pojasnjujemo. Bolj kot stvari razumemo, lažje nam je. Lažje tudi razumemo, če pride kaj neprijetnega.«
Priporočamo poslušanje celotnega pogovora.