Jože BartoljJože Bartolj
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tanja DominkoTanja Dominko
Povabite Jezusa v naše življenje, ne bojte se Ga, odprite Mu vrata! (foto: Andreas Böhm / Pixabay)
Povabite Jezusa v naše življenje, ne bojte se Ga, odprite Mu vrata! | (foto: Andreas Böhm / Pixabay)

Janez Kavčič: Bog ne izbira idealnih, pospravljenih družin, ampak prihaja tja, kjer si Ga ljudje želijo

Svetovalnica | 18.12.2020, 16:49 Mirjam Judež

Tokrat smo pozornost namenili pomembnemu opravilu, ki nas čaka med prazničnimi dnevi: blagoslovu doma. Kakšen je njegov pomen, kako se tega konkretno lotimo in kaj prinaša, nam je povedal naš redni gost, župnik iz Šmarij pri Kopru Janez Kavčič. Pogovor na daljavo je vodila Tanja Dominko.

Spomini na otroštvo in blagoslov doma na svete tri večere

»V naši družini smo vedno praznovali vse tri svete večere. Na sveti večer smo se že prej pripravili, najprej počistili stanovanje, nekdo je naredil jaslice, postavili smo božično drevesce, ob določeni uri pa so se stvari ustavile in vsi smo se zbrali v kuhinji, kjer je vsak pripravil svojo stvar. Nekdo je nosil lučko, svečko, nekdo je pripravil blagoslovljeno vodo. Kropili smo z oljčno vejico od cvetne nedelje. Mama je vedno pripravila žerjavico iz štedilnika, nato smo se vsi pokrižali s to blagoslovljeno vodo in začeli z molitvijo rožnega venca. Šli smo v vse prostore po hiši, tudi v hlev, okrog hiše, potem pa smo se vsi zbrali pred jaslicami. Gotovo je bil to še poseben praznik pričakovanja, kajti po tistem si res imel občutek, da Bog prihaja v naš dom, v našo družino. Čeprav se očeta zelo malo spomnim, vem da je takrat klečal ob stolici, ob njem tudi mi otroci in molili rožni venec. Ker smo klečali, smo še posebej dojeli, da smo pred Bogom majhni. Sledila je bolj slovesna večerja, s katero smo se okrepčali, da smo šli peš k polnočnici. Do cerkve smo imeli 4 km, takrat še ni bilo avtomobilov, naslednji dan pa smo šli v šolo, ni bil prost dan, kot danes. Trudili smo se, da ne bi zaspali, ker je bilo to pričakovanje Jezusa tako močno pri nas prisotno.«

Eksorcist Janez Kavčič v našem studiu v obdobju 'brez mask'
Eksorcist Janez Kavčič v našem studiu v obdobju 'brez mask' © Tanja Dominko

Naj bodo v blagoslov doma vključeni vsi otroci

»Jezus ni prišel v tipi-topi razmere. Jezus vedno znova preseneča. Tudi, če je vse v nasprotju s tem, kar smo si zastavili, pa vendar Bog prihaja prav v take razmere. Starši morajo prevzeti tudi to nalogo, da spodbujajo, da določijo, kateri otrok bo kropil, kdo bo imel svečko, … Lahko ima vsak otrok v rokah oljčno ali smrekovo vejico in kropi. Zakaj ne bi bili vsi otroci v to vključeni? Če ne zmorejo moliti rožnega venca, zmolimo kratko molitev, se zberemo skupaj pred jaslicami. Načinov je veliko. Lahko tudi med blagoslovom pojejo božično pesem in s tem pričarajo božični večer, to skrivnostnost božiča, ko Bog prihaja med nas. Bog prihaja tam, kjer smo med seboj povezani. Če pa nismo povezani, tudi Bog ne more priti v naše življenje. Tudi če stvari niso pospravljene, če en otrok skače nekje, drugi drugje, vseeno vztrajajmo. Letošnji čas nam še na poseben način sporoča, da bi lahko začeli znova obujati te običaje. Mnoge družine danes tega ne delajo. Zakaj ne bi letos poskusili? Polnočnic ne bo, lahko pa je ta »domača cerkev« na takšen način narejena, da skupaj družina moli, si kaj lepega povejo med sabo, si izmenjajo doživljanja ob jaslicah, … Vse to lahko družina skupaj doživi na božični večer.«

Pogovor z duhovnikom Janezom Kavčičem o blagoslovu doma

Kako si sami razložimo ta blagoslov doma na svete tri večere? Kako to razložiti otrokom?

»Otrokom razložimo, da smo mi kot Jožef in Marija, ki sta iskala prenočišče in gremo od sobe do sobe. Povejmo otroku, da bo Jezus prišel tudi v tvojo sobo, če ga želiš sprejeti. Hoče priti tudi na tvoj stol, če ga želiš posaditi nanj. Ko se poslavljamo od preteklega leta, otrokom povemo, da takrat povabimo Marijo, da z Njo zaključimo to leto in stopimo v Novo leto. Na predvečer praznika svetih treh kraljev želimo posnemati te sv. tri kralje, ki so prišli pred Jezusa in mu darovali. Kaj bomo pa mi darovali Jezusu? Vsi trije božični večeri ponazarjajo to pot, ki so jo prehodili bodisi Jožef, Marija, sv. trije kralji, pot, ki jo Jezus želi prehoditi, da pride do nas. Zakaj mu ne bi šli naproti? Bistveno je, da blagoslovimo z blagoslovljeno vodo, če pa zraven molimo, hvala Bogu, če pojemo, dvakrat molimo, je to še lepše.«

Globlji pomen blagoslova

»Blagoslov vode lahko izvrši vsak duhovnik in to vodo lahko ljudje odnesejo domov. Ta blagoslovljena voda je strah hudobnih duhov, hudič jo sovraži. Zakaj? Prvič, ker je v njej Jezus. S tem, ko je bil krščen v reki Jordan, jo je s tem tudi posvetil. Drugi največji moment je pa ta, ko je bil Jezus na križu preboden, je iz njegove strani pritekla kri in voda. Zaradi tega hudobni duh to vodo sovraži in ima še na poseben način veliko moč. Če se obrnem na jaslice. To je najlepši prizor, ko se je Bog sklonil k nam, da bi nas rešil, zato tudi On onemogoča zlim duhovom ali hudiču vstop v družino. Lahko bi rekli, da je sovražnik človeške narave, se boji tega prizora, jaslic, ker jaslice kažejo na to, da je konec oblasti greha in zla, je začetek tega, da je Bog poslal človek, da bi nas odrešil zla in greha in zaradi tega hudobni duh pred tem trepeta. Če stanovanje, jaslice blagoslovimo, ima to dejansko veliko moč, da hudobni duh ne more kar tako priti v naše življenje. Tudi vsaka družina je potem eksorcist, ker izganja hudobnega duha iz njihovega življenja, stanovanja. Blagoslavljajmo z blagoslovljeno vodo, to pa naj spremlja molitev.«

Pogovor z duhovnikom Janezom Kavčičem o blagoslovu doma

Kadilo ponazarja skrivnostnost, božanskost, ko se njegov vonj dviga proti Bogu

»Kadilo ima veliko vrednost. Ponazarja to skrivnostnost ali božanskost, ko se od nas dviga proti Bogu, je lahko tudi izraz naše molitve. Pri nas doma nikoli nismo imeli kupljenega kadila, ampak smo butaro, ki smo jo nesli na cvetno nedeljo k blagoslovu, po veliki noči razsekali in v tej butari so bili tudi brin, oljčne vejice, malo zelenja. To se je čez leto posušilo in s tem smo potem pokadili hišo. Na žerjavico smo dali malo brinja, oljčnih vejic, malo drugega suhega zelenja in to je dalo tak prijeten vonj v stanovanju, v hiši. Nismo imeli tega kadila, ki ga lahko kupiš danes. Letos lahko predlagam, da če imate doma za slikami ali kje v kotu to suho oljčno vejico, vzamete en listek tistega in to daste na ogenjček, to bo začelo počasi goreti, oddajati prijeten vonj in če je ta oljčna vejica blagoslovljena na cvetno nedeljo, s tem namesto kadila blagoslavljamo naš dom. To daje tisto skrivnostnost. Bodimo inovativni. Če nimamo blagoslovljenega kadila, kadilu ne bi dal tako pomembne vloge, bolj pomembna vloga je blagoslovljena voda, ki pa jo lahko vsak kristjan dobi v cerkvi.«

Bog prihaja tja, kjer smo med seboj povezani.
Bog prihaja tja, kjer smo med seboj povezani. © Leon Oblak / Unsplash

Blagoslovljena voda se ne postara, toda če jo zmanjkuje, ni dobro, da jo redčimo z »navadno« vodo

»Blagoslov nikoli ne izgine, je pa napačno to, kot mnogi delajo, ko vidijo, da blagoslovljene vode zmanjkuje, dodajajo navadno vodo. Z blagoslovljeno vodo ne moremo manipulirati. Nima roka trajanja. Blagoslovljena voda ima zelo veliko moč v krščanskem življenju.«

Blagoslov doma na svete tri večere; lahko vključimo vanj tudi blagoslov ljudi, morda težavnih sosedov?

»Mnogokrat pridejo tisti, ki imajo težave s svojimi sosedi. Jaz velikokrat rečem, ne se bati skozi okno blagosloviti sosedov. Ni potreba, da se »postavljate«, da bi vas sosedje videli. Zakaj bi jih vznemirjali? Blagoslovite, v molitvi prinašajte pred Boga tudi te ljudi. Blagoslov na svete večere pa je res bolj namenjen blagoslovu hiše, delovnih prostorov, hleva. S tem blagoslavljanjem doma prosimo Božjega varstva, da Bog vzame našo družino v svoje naročje, v svojo zaščito.«

Kavčič: 'Bog je prvi, ki želi v našo družino, v moje srce in tega želim vsem poslušalcem Radia Ognjišče, da bi res letos v tem koronačasu doživeli to Božjo prisotnost.'
Kavčič: 'Bog je prvi, ki želi v našo družino, v moje srce in tega želim vsem poslušalcem Radia Ognjišče, da bi res letos v tem koronačasu doživeli to Božjo prisotnost.' © Leon Oblak / Unsplash

Zakaj blagosloviti na vse tri večere?

»To so zelo pomembni, prelomni dogodki v družini ali v domači cerkvi. Jezus je postal človek v družini in to je prvi razlog, da je božični praznik praznik družine. Na predvečer Jezusovega rojstva nas spominja, kako Bog prihaja v naše življenje. Na silvestrovo ali predvečer praznika Marije Božje Matere nam sporoča tudi to, kako Marija prihaja v naše življenje ali jo povabimo v naše življenje. Na tretji sveti večer pred praznikom sv. treh Kraljev blagoslavljamo, ker dejansko smo mi, kristjani oznanjevalci. To, kar smo doživeli v teh božičnih praznikih, se mora odražati tudi v našem vsakdanjem življenju. Prosimo blagoslov za celotno družino, da bi bili tudi mi vredni oznanjevalci vesele skrivnosti Jezusovega učlovečenja, da bi bili tudi mi podobni tem trem kraljem, ki bi šli v vsakdanje življenje in pričevali, oznanjali, da je Jezus postal človek, da je eden izmed nas.«

Pogovor z duhovnikom Janezom Kavčičem o blagoslovu doma

Konkretno: kako blagosloviti dom?

»Če nimajo doma blagoslovljene vode, imajo zdaj cel teden pred seboj, da si jo priskrbijo (na voljo pri domačem župniku ali zadaj v cerkvi). To blagoslovljeno vodo, ko jo prinesete domov, prelijete v neko posodico, zunaj vzamejo smrekovo vejico, pušpan ali vejico nekega drugega zelenja, oljčno vejico, če smo v Istri in s tistim blagoslavljajo stanovanje. Zberejo se vsi v kuhinji. Zakaj tam? Tam je začetek našega življenja. Hrana predstavlja vir našega življenja. Tam se vsi pokrižajo ob tej blagoslovljeni vodi in začnejo molit Očenaš ali peti eno pesem. Potem grejo od prostora do prostora in jih blagoslavljajo. Na koncu se zberejo pred jaslicami, tudi jaslice blagoslovijo in nato lahko ostanejo v tihi molitvi pred temi jaslicami. Kaj je zapisal Niko Kuret? Zapisal je, da »so jaslice kakor tiha služba Božja, ki se noč in dam opravlja v naši izbi. Kakor stalno izpraševanje vesti so, ko v tišini in samoti ostanemo pred njimi. Naj ne bo prepira pred njimi in tudi ne drugačnega greha.« To sporočajo jaslice.«

'Pri nas doma smo namesto kadila iz posušene butare, ki smo jo nesli na cvetno nedeljo k blagoslovu, vzeli oljčne vejice, vejice brina, zelenja, ki smo jih dali na žerjavico. To je dalo tak prijeten vonj ...'
'Pri nas doma smo namesto kadila iz posušene butare, ki smo jo nesli na cvetno nedeljo k blagoslovu, vzeli oljčne vejice, vejice brina, zelenja, ki smo jih dali na žerjavico. To je dalo tak prijeten vonj ...' © Rok Mihevc
Butarice, ki jih nesemo k blagoslovu na cvetno nedeljo, niso kar takoj za v smeti ali za v peč

»Ko vzamemo suho zelenje iz blagoslovljene butarice, da bi z njim blagoslovili dom na sveti večer, silvestrovo, pred praznikom Gospodovega razglašenja, povežemo Jezusovo rojstvo z Njegovim trpljenjem. Že jaslice kažejo na to, da je Jezus prišel zaradi trpljenja. Prišel je v štalo, tam, kjer je bil zavržen. Trpljenje res človeka velikokrat izloči iz skupnosti. Če te blagoslove med seboj povežemo, imamo dejansko doma lahko domačo cerkev, kar je predvsem pomembno. Ne da samo blagoslovimo butarico, zelenje, imamo to doma, nekaj časa se nam po mizi valja in mnogi to butaro potem vržejo v smeti. Saj so tudi smeti blagoslovljene, ampak je škoda, da teh stvari ne uporabimo.«

Pogovor z duhovnikom Janezom Kavčičem o blagoslovu doma

Ne obremenjujemo se s čiščenjem, kuhanjem, praznično peko pred božičem, posvetimo se bistvu

»Še enkrat poudarjam, da Bog ne izbira idealnih, pospravljenih družin, ampak Bog prihaja tja, kjer si ljudje želijo, da pride, da Ga kličejo, da Ga povabijo. Tudi, če stanovanje ne bo pospravljeno, tudi, če ne bo večerja idealno pripravljena, … Bog je prvi, ki želi v našo družino, v moje srce in tega želim vsem poslušalcem Radia Ognjišče, da bi res letos v tem koronačasu doživeli to Božjo prisotnost. Bog čaka pred vrati in letos je idealna priložnost, da Mu odpremo, ker bomo več doma. Povabite Jezusa v naše življenje, ne bojte se Ga, odprite Mu vrata!«

Svetovalnica
Oratorij Slovenija (photo: Oratorij Slovenija) Oratorij Slovenija (photo: Oratorij Slovenija)

In tema Oratorija 2025 je ...

Razglasitev teme Oratorija prihodnjega leta je za marsikaterega animatorja in udeleženca težko pričakovani dogodek. Zdaj je znana tudi tema leta 2025.

Prekmurski duhovnik in graditelj slovenstva Jožef Klekl (photo: splet) Prekmurski duhovnik in graditelj slovenstva Jožef Klekl (photo: splet)

Prenos posmrtnih ostankov Jožefa Klekla v Črenšovce

Tako kot so imeli v Benečiji - in v času fašizma po vsej Primorski - Čedermace, ki so poleg duhovniškega dela branili slovenstvo, ima tudi Prekmurje duhovnike, ki so podobno vlogo odigrali na ...

dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko) dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko)

Naš gost: dr. Ludvik Toplak

Dr. Ludvik Toplak, nekdanji profesor, pravnik in vloga rektorja, je v svoji bogati karieri pustil pečat na številnih področjih, vključno z diplomacijo in politiko. Njegovo življenje se je začelo v ...