»Histerični napori za padec vlade so neverjetni.«
Spoznanje več | 16.12.2020, 11:55 Rok Mihevc
»Energija in napori, ki jih »nosilci slovenske normalnosti« vlagajo v padec vlade, so neverjetni.« Tako prizadevanja za morebiten izstop stranke DeSUS po vrnitvi Karla Erjavca, komentira profesor in publicist dr. Žiga Turk. Gostili smo ga v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, ki jo je pripravila in vodila novinarka Tanja Dominko.
Napori medijev, »intelektualcev« in tožarjenja v tujino ...
Na vrh DeSUS-a se je znova zavihtel Karl Erjavec, ki je takoj spregovoril o izstopu iz vlade. Poslanci grozijo z ustanovitvijo svoje poslanske skupine, a zdi se, da kljub temu Erjavec zlepa ne bo odnehal. »Ta energija in ti napori, ki jih nosilci »slovenske normalnosti vlagajo v to, da bi ta vlada padla, da bi bila ta izjemna situacija, ko niso na oblasti oni, čim prej prekinjena, so neverjetni. Napori medijev, napori »intelektualcev«, napori tožarjenja v tujino in napori, da se na tak ali drugačen način doseže, da bi poslanci kakšne od koalicijskih strank prišli na drugo stran s pomočjo obljub in izsiljevanja. To je za neko demokracijo nevzdržno. To, kar demokracijo loči od drugih sistemov je, da je menjavanje oblasti normalno. Da tista druga stran preživi in je sposobna preživeti mandat ali dva v opoziciji. Da tista druga stran priznava legitimnost svojih nasprotnikov, da lahko tudi ona stran nekaj časa vlada.«
Prisluhnite celotnemu posnetku oddaje "Spoznanje več, predsodek manj"
Histerični poskusi rušenja aktualne vlade
Za demokracijo je ta histeričen poskus na vsak način zrušiti vlado, ki je nekoliko drugačna, nenormalno, je kritičen dr. Turk. »Največji napor, ki se ga splača vložiti v slovensko politiko in prihodnost je ta, da dopovemo javnosti, da je menjava oblasti normalno in drugič, da se vendarle oblikuje zrela politična sredina oz. leva sredina, ki ne vidi svojega edinega programa v tem, da vzpostavlja to »normalnost«, da se oblikuje leva sredina, ki je konstruktivna in je pripravljena sodelovati ali z bolj levimi ali z bolj desnimi od sebe.«
»Predstavljam si, da so pritiski ogromni.«
Žiga Turk si želi, da bi del tega nastal tudi v tej koaliciji. Da bi se oblikovala leva sredina, ki ni histerično protidesničarska. »Nekoč sem imel občutek, da nekatere od teh strank niso tako histerične, kot so postale zadnje čase. Imam občutek, da jih je stranka Levica speljala v svoj trans in da vse tekmujejo, kdo je bolj skrajen na tistem robu. SD pod Borutom Pahorjem ali z Ljubico Jelušič je bila na poti, da postane normalna socialna demokratska stranka. Na nek način je škoda, da se SD oddaljuje od vrednot evropske socialdemokracije, oz. da je v Sloveniji tudi Tanja Fajon precej drugačna kot je v Bruslju. Tudi Marjan Šarec je imel sredinske poteze, npr. pri varovanju meje. Pa je zdaj tudi on pahnjen v to histerijo. Za prihodnost slovenskega političnega prostora bi bilo dobro, če bi se ta histerija na kakšen način umirila.« Meni, da je vse to posledica tega, da je bila Levica sprejeta kot stranka, ki sodi v demokratični lok. »Da neko koalicijo ustavnega loka vodi oz. ji daje ton stranka, ki je po mojem mnenju onkraj roba ustavnega, kar se nekaterih pravic in demokracij tiče.« Zato ga veseli, da so poslanci DeSUS in SMC toliko pokončni, da na to igro ne pristanejo. »Si pa predstavljam, da so pritiski ogromni.«