Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Škof Peter Štumpf (foto: Osebni arhiv škofa Petra Štumpfa)
Škof Peter Štumpf | (foto: Osebni arhiv škofa Petra Štumpfa)

Škof Štumpf: Samo močna vera lahko vzdržuje hišo naroda

Slovenija | 17.08.2020, 11:44 Alen Salihović

»Brez katolištva zagotovo ne bi bilo ne Slovencev, ne drugih sosednjih narodov,« je ob prazniku dnevu združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom dejal murskosoboški škof Peter Štumpf. V pogovoru za Radio Ognjišče je poudaril še, da daje katoliška vera ljudem odgovore na smisel narodnega obstoja in jih spodbuja k negovanju maternega jezika ter razvoju domače kulture.

Škof Štumpf je dejal, da je mogoče povezati današnji praznik z minulim praznikom Marijinega Vnebovzetja. Ob tem je spomnil na besede narodnega buditelja Jožefa Klekla st., ki je dejal, da brez Turniške Marije pod Logom nikakor ne bi prišlo do združitve z matičnim narodom. »Prekmurki Slovenci so vedno v zgodovini močno zaupali v Marijino pomoč v takratnih težkih, negotovih časih in niso ostali v postelji svoje ležernosti in malodušja. Zato so v svojem narodnem prebujenju vstali, da stopijo k Matični domovini Sloveniji.«

Škof je nato dejal, da se je potrebno zavedati svojih korenin, kar prazniki gotovo predstavljajo. »Slovenci smo narod, ki živi v srednjeevropskem prostoru. In za ta prostor je še posebej značilno, da so vsa narodna vprašanja, ki so se bolj ali manj izoblikovala že v 19. stoletju reševala na verskih koreninah katoliškega značaja. Brez katolištva zagotovo ne bi bilo ne Slovencev, ne drugih sosednjih narodov. Pri Slovencih je pomembno, ker so bili odločilni reševalci našega narodnega vprašanja in seveda obstoja prav katoliški duhovniki, ki so bili kot izobraženci tudi veliki poznavalci takratnih evropskih idej, ki so postavljale zahteve po pravicah posameznih narodov, do priznanja njihove identitete in seveda samostojnosti.«

»Narodi in katolištvo sta gradbeni material za hišo naroda, vendar samo močna vera ljudi lahko to hišo vzdržuje. Zato katoliška vera ljudem daje odgovore na smisel narodnega obstoja in jih spodbuja k negovanju maternega jezika ter razvoju domače kulture,« je povedal.

Ker škofija Murska Sobota sega na levi in desni breg Mure smo škofa Štumpfa vprašali še, kakšen je Pomurski človek: »Pomurski človek je včasih kot cement, včasih pa kot pesek. V sebi nosi trdnost in hkrati mehkobo. To pomeni določeno samozavest, ki pa je pomešana z nemočjo, da bi v družbi lahko spreminjal stvari na bolje. Pomurski človek bi rad imel kakovostno življenje v smislu vrednot in odnosov, pa ne ve kako do tega priti. Manjka mu predvsem osebne vere, ki bi usmerjala njegove odločitve in dejanja v luči evangeljskih vrednot.«

Tudi letos smo bili priča dvema proslavama v Črenšovcih in v Murski Soboti. Škof Štumpf nam je povedal, da na prvo, kjer je bil govornik predsednik države Borut Pahor ni bil vabljen, o razlogih, zakaj se kljub vabilu ni udeležil druge, ki je bila v Soboti pa je spregovoril v pogovoru, ki mu lahko prisluhnete tukaj.


Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...