Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Kar navduši, največ nauči. (foto: Pixabay)
Kar navduši, največ nauči. | (foto: Pixabay)

Ljudje kot zrak potrebujemo stik

| 09.05.2020, 14:30 Nataša Ličen

Več raziskav je v zadnjih tednih pokazalo, da smo ljudje ustvarjeni za navezovanje, povezovanje z drugimi, za izmenjavanje. Mnogi so v zadnjih tednih zadrževanja doma najbolj zahrepeneli prav po stiku z drugimi, po druženju.

Se bojim, da marsikatera družina ni uspela izrabiti tega časa za več skupne igre, za medsebojne odnose, razen za tisto, kar je bilo nujno, za šolo in za delo od doma.

 V oddaji »Za življenje« smo gostili Marka Juhanta, specialnega pedagoga, ki je povedal tudi iz svoje izkušnje, kako drugače je nastopati preko video konferenc in ostalih tehnoloških povezav. Besede ne stečejo prav, več je zatikanj v govoru, saj ima svojo pomembno težo neposredni odziv občinstva, vzajemna komunikacija, pa čeprav s strani poslušalcev le preko očesne bližine. Tudi to so pomembna spoznanja, ki jih zdaj razbiramo. »Ljudje smo ustvarjeni za stik«, pravi Marko.

Mnogi komaj čakajo na priložnosti druženja
Mnogi komaj čakajo na priložnosti druženja © Pixabay

Kaj pa mladi, ki so bili zdaj brez stikov?

»Več let smo kričali naj pustijo telefone in računalnike, zdaj pa smo zamenjali ukaz. Govorimo obratno, naj sedejo k računalniku, vzamejo v roke telefon, zaradi dela za šolo. Stvari so se dejansko spremenile in bojim se, da se bo nekaj otrok zelo navezalo na tehnologijo. Da se bodo vklopili v tehnologijo, namesto v druge ljudi, ker ne bo primarnega stika.«

Zgodile pa so se tudi obratne zgodbe, ko so se mladi želeli družiti na prostem, pa se niso smeli. Doma smo bili prav zato, da se z drugimi ne bi srečevali. Za najstnike je bila ta prepoved izkušnja, ki je do sedaj še niso imeli. »Marsikatero mišljenje se je spremenilo, zamenjali smo določena stališča in podobno. Učimo se ob novih razmerah. V teh tednih smo lahko marsikaj spoznali o sebi, tudi o svojih otrocih.«

Se bomo kaj naučili iz tega? Spoznanja so različna. Se bomo naučili, da so številne popoldanske dejavnosti odveč?

 Kako diha družba? S kakšnimi vprašanji se soočamo?

Marko Juhant
Marko Juhant © Rok Mihevc

»Največji problem od vsega, se zdi, so trgovine. Ekonomski vidik lastnikov je tako zelo močan. Prodati na vso silo, tudi ob nedeljah, pa čeprav smo se enkrat že izrekli, da je večina proti.« Nekaj drugega pa je bilo odprtje gradbenih trgovin, je nadaljeval v pogovoru Marko Juhant in dodal: »V ljudeh se je oglasila želja po popravilih, gradnji, obnavljanju. Želeli so nekaj narediti, ustvariti, popraviti, vplivati na svoje okolje, potrebovali so gradiva in materiale. Kar so leta odlašali, so zdaj dobili priložnost, da se tega lotijo.« To je spodbudno in tisto pravo. Ljudem omogočimo, da poskrbijo zase in za svoje domove, da so ustvarjalni. Če bodo odprte trgovine, bodo nekateri vedno raje izbrali te, kot da bi naredili kaj koristnega zase in za svojo družino.«

 Ne imejmo otrok ves čas pod nadzorom. Najboljša vzgoja je igra. Kar otroka pritegne, ga največ nauči.

 Otroci ne ubogajo?

»Res je, to se je pokazalo tudi v anketi preko Facebooka. Mnogi starši so odkrili, da učiteljski poklic sploh ni lahek. Starši so bili v teh tednih edina avtoriteta, okolje je na otroke zdaj vplivalo minimalno, in kaj se je pokazalo? Otroci jih niso ubogali, nekateri se nočejo niti pogovarjati s starši.« Avtoriteta se ne doseže z zapovedmi in ukazovanjem. Otrokom dajmo možnost, da sami vplivajo na določitev svojega časa, ki ga potrebujejo za učenje. "Naj naredijo načrt svojega dela. Mnogi se ga bodo držali in postali vladarji svojega časa. Imeli bodo interes, hitreje in ob pravem času bodo zato tudi opravili svoje dolžnosti.«

Priporočamo poslušanje pogovora v celoti. Marku Juhantu lahko sledite na njegovih spletnih straneh: cmrlj.biz

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.