USZS spremlja dogajanje v sosednjih državah in po svetu
Slovenci po svetu | 29.04.2020, 23:41 Matjaž Merljak
Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Helena Jaklitsch in državni sekretar Dejan Valentinčič sta včeraj pojasnila, da dnevno spremljata in prejemata novice o položaju v slovenskih narodnih skupnostih v sosednjih državah in med Slovenci po svetu.
To sta med drugim povedala med daljšim pogovorom s predsednikoma krovnih organizacij slovenske narodne skupnosti v Italiji, Ksenijo Dobrilo in Walterjem Bandljem, ki sta ga opravila preko Skypa in v katerem sta predstavila njuni prvi mesec dela na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Predsednika krovnih organizacij sta izpostavila ključna odprta vprašanja, ki trenutno pestijo slovensko manjšino ter osrednje izzive v bližnji prihodnosti. Sogovorniki so se strinjali, da je medsebojno redno informiranje in vzdrževanje stikov nujno pri zasledovanju skupnih ciljev, zato so se dogovorili, da bodo takšni pogovori stalnica.
Predsednika dveh krovnih organizacij SSO in SKGZ Walter Bandelj in Ksenija Dobrila sta pisala županom 32 občin, kjer se izvaja zaščitni zakon za slovensko narodno skupnost, in sicer zaradi pomanjkanja internetne povezave na podeželju. To je omejevalen faktor v komunikaciji, izobraževanju pa tudi na področju gospodarskega razvoja ter deluje družbeno izključujoče in diskriminatorno. Prav na takih območjih je tudi številčno prisotna slovenska narodna skupnost v Furlaniji Julijski krajini.
V času poslovanja in študija na daljavo je to toliko bolj očitna in nepremostljiva ovira, ki onemogoča redno vsakodnevno delo, kar je v današnjem času zares nesprejemljivo. SSO in SKGZ bosta posredovala tudi pri deželni vladi, da nemudoma pospeši dostopnost s hitro internetno povezavo preko optičnih vlaken. To je predpogoj tudi za gospodarski razvoj določenega teritorija ter tudi sredstvo za omejitev izseljevanja mladih generacij iz vaških in goratih okolij.