Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Koronavirus na Kitajskem (foto: Unsplash)
Koronavirus na Kitajskem | (foto: Unsplash)

Mitja Iršič: Na stari celini smo bolezen covid-19 podcenjevali

Slovenija | 02.04.2020, 16:24 Helena Križnik

Ko sem bil na Kitajskem, sem komaj čakal, da se vrnem v varen bazen. A v trenutku, ko sem stopil na evropska tla, mi je postalo jasno, da se bo zgodba ponovila tudi tu. Tako je pripovedoval Slovenec Mitja Iršič. V državi, iz katere se je novi koronavirus razširil po svetu, se je mudil januarja, vrnil se je v začetku februarja. Takrat je le malokdo slutil, s čim se bomo morali spopasti.

Kitajska je v Vuhanu zamudila, a nato se je odzvala kot diktatura

Iršič je kmalu po vstopu v novo leto obiskal tretje največje mesto na Kitajskem. Guangdžov leži na jugu te države, od Vuhana, ki je žarišče izbruha, je oddaljen približno tisoč kilometrov. »Kitajska je v Vuhanu malce zamudila, a ko je videla, kako hitro se vse skupaj razvija, so se odzvali, kot se lahko odzove le ena diktatura.«

22. januarja še veselje na ulicah, dan pozneje vse izpraznjeno

Do spremembe je prišlo čez noč. Še 22. januarja, ko so na Daljnjem vzhodu vstopili tudi v lunarno novo leto, so se ljudje množično veselili zunaj, dan pozneje so ulice samevale. »23. januarja je bilo vse izpraznjeno. 23. januarja je 14-milijonski Guangdžov izgledal kot Severna Koreja.«

Zahodnjaške kavarne v Guangdžov so zaprle vrata, ker ni bilo gostov

Kitajci so po Iršičevih besedah slišali navodila oblasti in ubogali. »Ljudje, ki so videli moje fotografije, so verjetno mislili, da je vlada povsem prepovedala vsako druženje, a to ne drži. Vlada ni dala nobenega dekreta, da morajo biti zaprti lokali, ali kaj podobnega... Zahodnjaške kavarne v novem delu mesta so bile na primer odprte, a tam ni bilo nikogar. Zapreti so jih morali, ker niso imeli gostov.«

Razlika v mentaliteti je velika

Iršič ugotavlja, da pri nas še ne razumemo resnosti razmer. »V Sloveniji še vidimo ljudi, ki se martinčkajo na Obali. Mislim, da je to res prikaz velike razlike v mentaliteti. Ne le med Slovenci in Kitajci, ampak tudi med evropsko in azijsko kulturo.«

Na Kitajskem merili temperaturo na vsakem koraku, v Evropi brez preverjanj

Stara celina je, tako Iršič, bolezen covid-19 podcenjevala. O tem priča njegova pot domov. »Ko sem prišel v Evropsko unijo, so mi dali pamflet, na katerem je pisalo, da se je pojavil ta novi koronavirus in da naj, če imam simptome, pokličem navedeno telefonsko številko. To je bilo v Franciji, v Parizu. Na nadzornih točkah na Dunaju v Avstriji pri transfernem letu prav tako ni bilo nič posebenega, nihče me ni preveril, nihče ni meril temperature - za razliko od Kitajske, kjer so temperaturo merili na vsakih nekaj metrov.«

Odločil sem se za samoizolacijo, da ne bi morda koga okužil

Iršiča so v Sloveniji presenetili napotki Nacionalnega inštituta za javno zdravje - naj ga ne skrbi, če ni povišane telesne temperature. »Povedal sem, da sem bil na letalu s Kitajci, ki so imeli simptome, kihali so in kašljali, v zaprtem prostoru smo bili skupaj 14 ur. Bal sem se zase in za ljudi v okolici, zato sem samoizoliral za 14 dni. Skrbelo me je, da res ne bi koga okužil.« Evropa je očitno zaspala na svojem liberalizmu, je ocenil Iršič. Kot je dodal, smo šli v Sloveniji pri tem korak dlje, ko smo čakali na poteze birokratske države.

Slovenija, Svet, Evropska Unija, Novice
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba?

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...