Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko
Gostje v studiu (foto: Tanja Dominko)
Gostje v studiu | (foto: Tanja Dominko)

Ženske o sebi in svojih mamah ter izzivih časa

Slovenija | 25.03.2020, 15:27 Tanja Dominko

Tudi če se odločiš, da boš čisto drugačen, moraš iskreno priznati, da te mama zaznamuje. To so ugotavljale naše sogovornice v oddaji Pogovor o. Dr. Verena Vidrih Perko, Mirjam Erce Vratuša, Eva Markovič in Nataša Rupena so žene, ki smo jih povabili v studio pred tokratnim materinskim dnevom in še pred ostrimi ukrepi, ki omejujejo zbiranje. Razkrile so nam, kaj so same črpale od svojih mater, kako vzgajajo svoje otroke, kako sobivajo z možem in koliko jim pomeni vera.

»Moja mama ni imela nikoli možnosti izobraževanja, meni je bilo to - tudi z njeno pomočjo - dano. Bila sem povsem drugačen značaj kot ona, vse tisto, česar ona ni mogla, sem jaz hotela. Jaz pa bom, jaz pa hočem, jaz pa moram, sem si govorila. Se pravi, da me je kljub vsemu njena zgodba določala.« Tako je razmišljala v uvodnih minutah oddaje dr. Verena Vidrih Perko.

Nataša Rupena je nadaljevala: »Veliko stvari sem dobila ob mami, za kar sem zelo hvaležna. Vedno je lepo poskrbela za nas, se za nas darovala. To je bil zame velik zgled. Mene je namreč nosilo v drugo smer, želela sem uresničiti samo sebe, svoje želje, svoje sanje, ko pa sem postala mati, se je v meni pravzaprav utelesila moja mama. To je v meni povzročilo hude stiske in začelo se je intenzivno, dolgo in boleče delo na sebi.«

Mirjam Erce Vratuša: »Tudi moja mama ni imela možnosti izobraževanja. Ena od stvari, v kateri sem drugačna, je predvsem to, da sem imela ves čas podporo pri lahko pridobila univerzitetno izobrazbo. Hkrati pa sva si z mamo zelo podobni, saj sva obe zelo radovedni. Mama je ohranila svetovljanstvo, čeprav je imela skromne pogoje.«

Eva Markovič je imela drugačno izkušnjo. Čeprav je njena mama imela univerzitetno izobrazbo, se je zaradi otrok za nekaj let odločila ostati doma. »To so bili časi, ko je bilo to zelo nesprejemljivo. Ves čas je poslušala, da zametuje svoje talente, na nikoli ne bo več delala, da ji bodo zakrneli možgani. Meni je bila vedno za zgled, da se ni treba v nekem obdobju raztrgati na vse konce hkrati, da si lahko vzamem čas za družino in da ne bom ničesar zamudila.«

V oddaji Pogovor o je beseda tekla tudi o vzgoji, o pomenu očetov in o sobivanju s starimi starši, pri čemer je denimo dr. Verena Vidrih Perko dejala, da se stari starši pomikajo proti izhodu in zato ne morejo imeti glavne besede pri vzgoji, razen če gre za življenje. Toda to ne pomeni, da njihova vloga ni zelo pomembna. »Tudi stranski igralci si lahko zaslužijo oskarja«, je pripomnila Mirjam Erce Vratuša.

Obe sta poudarili pomen pripovedovanja otrokom, pomen zgodb in drobcev iz življenja, s čimer otroci rastejo in se bogatijo. O materinstvu je denimo Mirjam Erce Vratuša dejala, da to je pomembno, da so ženske nosilke življenja. Sama mlade spodbuja, naj v življenju vztrajajo in se učijo prek izkušenj in prek napak, te niso nič slabega. »Če ničesar ne poskusiš, ostaneš v svojem lagodju in postaneš pasiven.« Nataša Rupena je dejala, da je nekaj najlepšega biti ženska in biti mati, »predvsem pa imeta za šefa Boga, zame je to še posebej dragoceno, ker sem veliko let preživela brez te tolažbe«. Eva Markovič pa je ob sklepu dejala: »Jaz materinstvo doživljam kot izraz ljubezni svojega Nebeškega Očeta.«

Slovenija, Sociala, Pozitiva
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...