Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Marko Juhant (foto: Rok Mihevc)
Marko Juhant | (foto: Rok Mihevc)

Postajamo dron starši

Sociala | 14.03.2020, 11:50 Nataša Ličen

Marko Juhant, specialni pedagog, pri svojem delu znova opaža znake pretirane zaščite staršev do svojih otrok. Vmes je bilo obdobje, ko to ni bilo izrazito, zdaj pa spet stopa v ospredje.

Otroka ne moremo pripravljati na to, da bo ves svet podrejen njegovi sreči. Nenehno srečnih ni.

Včasih smo govorili o helikopterskih, danes že o dron starših. Kar pomeni, da starši opazujejo otroke le z ene točke, odzivajo se na njihove mikro signale in jim ustrežejo. Posledica je patološki narcisizem, takšni otroci se ne menijo za druge, niti za sobrate in sosestre ne. Vidijo le sebe in svoje potrebe. »To je težava, ki prihaja«, pravi Marko.

Marku Juhantu sledite na spletni strani cmrlj.biz

Knjige Marka Juhanta
Knjige Marka Juhanta © cmrlj.biz

Na vprašanje staršev o dve leti in pol starem dečku ter njegovem trmastem upiranju, Marko odgovori: »To je povsem normalno. Deček je spoznal, da on in mama nista eno, da ima svoje želje, ki so lahko v nasprotju z maminimi, in jih tudi izrazi. Zdaj vadi, trenira, kdo je, in kako lahko uveljavi svoje želje. Kombinacija je otrokov upor.

Pomaga odločnost staršev. Doživeti mora posledice svojih ravnanj. Če otrok noče jesti, ga ne silimo, počakajmo, da postane lačen. Ko bo občutil lakoto, bo jedel. Če se noče obleči, pustimo, naj doživi, kako zebe brez toplih oblačil. Otroku seveda ne bo všeč, ampak to bo zanj pomembna izkušnja.«

Jasna pravila otroku prinesejo varnost.

Zaobljubljamo se, da bo naš otrok srečen.
"S tem razumemo srečen na kratki rok. Zdaj in vedno. Čeprav vemo, da tega ni. Ne moremo biti neprestano srečni. To ni realno. Zato tudi otroka ne moremo pripravljati na to, da bo ves svet podrejen njegovi sreči."

Prostori imajo svoj pomen. Niso vsi za igro. Struktura v domu naj bo jasna, otrok naj se uči, kje je prostor za igro, kje se dela, kje je treba biti resen, kje pazljiv in podobno.

Če mu je jasno, kaj se od njega pričakuje, bo navodilom sledil. Jasna pravila otroku prinesejo varnost. Saj otrok še nima občutka, kaj se od njega pričakuje. Meje se ne postavljajo samo z žuganjem in omejevanjem, meje se postavljajo tudi tako, da prave reči počnemo na pravem koncu. Saj rečemo: "Navadi se«.

Sociala, Za življenje, Pozitiva
Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280) Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280)

Vas boli hrbet? Spremenite navade.

Več kot polovica ljudi se v življenju vsaj občasno sreča z bolečinami v hrbtu, mnogi zaradi njih hudo trpijo. Rešitev je v resnici zelo preprosta, kar potrjujejo zdravniki, kirurgi in terapevti.

Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL) Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL)

Ta zemlja ni konec, na njej le kampiramo.

Vera je predaja, pravi Luka Modic, začne se, ko prepustimo Bogu, da deluje v nas in vodi naše življenje. "Ko rečemo: "Zgodi se", Bog položi v nas seme, ki se počasi razvija. Tudi vera se mora ...

Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay) Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay)

EU komisija odobrila povišana predplačila SKP

Na Evropski komisiji so prejšnji petek odločili, da lahko države članice EU odslej upravičencem do plačil Skupne kmetijske politike, od 16. oktobra letos izplačajo višja predplačila za ...