Le skupaj lahko najdemo rešitve
Slovenija | 09.03.2020, 11:21 Marjana Debevec
Iz Vatikana so sporočili, da bo tema prihodnje sinode škofov sinodalnost. Kaj to sploh je in kako se kaže, smo vprašali mariborskega nadškofa Alojzija Cvikla.
Škofje so na zadnji sinodi o mladih oblikovali tri predloge tematik za prihodnje zasedanje, ki bo čez dve leti. Papež je med njimi izbral sinodalnost. To je bila tudi izbira mariborskega nadškofa Alojzija Cvikla. »Zakaj? Zato, ker se je na sinodi čutilo, da ta sinodalnost, ki je bila tam navzoča, mora iti tudi v krajevne Cerkve, ker je to tisti način, ki ga je začel drugi vatikanski koncil.« Ker je želel, da ta duh skupnosti, ki je vladal med njimi na koncilu, ne bi zamrl, se je sv. papež Pavel VI. odločil, da bo vsake dve leti sklical sinodo na neko pomembno pastoralno temo.
In kaj sploh je sinodalnost ter kaj pomeni za konkretno pastoralno delo? Po besedah nadškofa Alojzija Cvikla gre za to, da skupaj, odprti Svetemu Duhu, iščemo odgovore. »Torej biti skupaj, ampak ne kot neki debatni krožek, kdo bo koga preglasil, ampak v iskrenosti in odprtosti Svetemu Duhu: kaj nam Sveti Duh želi pokazati, oziroma kaj nam želi dati kot rešitev. Gre torej za odprtost, po drugi strani pa sodelovanje.«
Občestvenost se tako kaže kot pot, po kateri naj bi Cerkev hodila v prihodnje, je še prepričan nadškof Alojzij Cvikl. »Mislim, da je to edina pot, ki jo moramo danes prehoditi skupaj. To nam bo dalo kredibilnost in tudi to, da bomo dejansko našli v težkih razmerah tiste odgovore, ki bodo pravi.«
Pogovoru z nadškofom Cviklom lahko prisluhnete v nedeljski oddaji Iz življenja vesoljne Cerkve.