Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Državni zbor (foto: dz-rs.si Martina Čuk)
Državni zbor | (foto: dz-rs.si Martina Čuk)

Glave se bodo ohladile, v ospredje bo stopil razum …

Slovenija | 28.01.2020, 16:56 Helena Križnik

Potem ko je domače politično ozračje razburkal odstop premierja Marjana Šarca, zdaj vlada zatišje. Predsednik republike Borut Pahor že jutri pričakuje neuradne pogovore o nadaljnjih korakih. Stranke bodo svoja stališča oblikovale na sejah organov. Nekatere so bolj naklonjene predčasnim volitvam, nekatere upajo, da je mogoče oblikovati alternativno koalicijo.

Šarčeva poteza je sprva gotovo presenetila. Tako meni urednik spletnega portala Domovina.je Rok Čakš. A dejstvo, da bi je bila pred njim zahtevna naloga, temeljita rekonstrukcija ekipe, je precej omejilo možnosti za njegovo nadaljnje vladanje. »Njegovo odločitev moramo gledati v tej luči.«

To je ena bolj paglavskih potez...

Kot je znano, so koalicijski partnerji razočarani, ker s tem niso bili predhodno seznanjeni. »To kaže na neko elementarno nezaupanje med koalicijskimi partnerji, ki se kot neka stalnica vleče skozi vse levičarske vlade, ki nastajajo zgolj kot antipod Janezu Janši in nimajo skupnih programskih ciljev za Slovenijo,« ugotavlja Čakš. »Če bi kje lahko uporabili izraz izdaja, je to tu. Če vsi koalicijski partnerji za Šarčev odstop izvejo iz medijev, to pomeni, da zaupanja ne more biti. To je ena bolj paglavskih potez,« ocenjuje publicist in politični analitik dr. Bernard Nežmah. Šarec je v odzivu zatrdil, da ima mirno vest.

Šarec tvega: Ga bodo ljudje videli kot žrtev ali kot krivca?

Zavzema se za predčasne volitve, kar Čakš razume. »Dlje kot bi z njimi čakal, večja nevarnost je obstajala, da se ga oprime krivda za neoperativnost vlade, ki smo ji priča že nekaj časa.« S tem je Šarec tudi tvegal, dodaja Čakš. »Za njega in njegovo stranko LMŠ bo ključno, ali bo v javnosti uspel pokazati, da je krivda za razpad vlade zunaj njega, torej pri koalicijskih partnerjih, različnih okoliščinah, v tem, da ima le 13 poslancev, ali pa bodo ljudje v njem prepoznali nekoga, ki ruši politično stabilnost in v času konjukture, ko so predčasne volitve zadnje, kar bi želeli, sili na novo ljudsko glasovanje.«

Tisti, ki so na robu preživetja, zdaj nimajo interesa za volitve, tako je vedno. Tisti, ki jim zdaj bolje kaže, ki se čutijo ojačane in računajo na propad koga drugega, pa so zanje zainteresirani.

Nekaterim strankam se ne mudi na predčasne volitve

Tvegale bi prav tako lahko nekatere manjše stranke, ki so bile do zdaj del vlade in se jim na predčasne volitve ne mudi. Dr. Nežmah je posebej spomnil na SMC in SAB, ki morata temeljito premisliti svoj obstoj, saj po morebitnih predčasnih volitvah verjetno ne bosta več videli parlamenta. »To so razlogi, zaradi katerih bi se lahko zgodilo nekaj, kar je pred časom izgledalo neverjetno, da bi poskušali podpreti krog okoli SDS in NSi pri potencialnem oblikovanju druge vlade. A postavlja se resno vprašanje, ali bi ti dve stranki šli v to.«

Da možnosti o oblikovanju alternativne koalicije ne smemo izključiti, opozarja Čakš. »Prve čustvene reakcije so mimo, zdaj se bodo glave malo ohladile, v ospredje bo prišel racio,« poudarja. »Gotovo tisti, ki so na robu preživetja, zdaj nimajo interesa za volitve, tako je vedno. Tisti, ki jim zdaj bolje kaže, ki se čutijo ojačane in računajo na propad koga drugega, pa so zanje zainteresirani,« je strnil bloger mag. p. Branko Cestnik, ki smo ga gostili v oddaji Spoznanje več, predsodek manj. Verjetno bo že v kratkem jasno, v katero smer se bo razvila zgodba.

Slovenija, Novice
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...