Bodo cene prašičjega mesa še naprej drvele v nebo?
Slovenija | 18.01.2020, 10:15 Alen Salihović
Vsak Slovenec na leto poje skoraj 38 kilogramov prašičjega mesa, stopnja samooskrbe pa je nizka. Letna poraba s skoraj 80 tisoč tonami občutno presega domačo prirejo, ki je pri 30 tisoč tonah. Vse to pa je poleg prašičje kuge prispevalo k zelo veliki rasi cen prašičjega mesa.
Slovenije je močno odvisno od uvoza prašičjega mesa iz drugih držav, s tem pa tudi od tekočih nabavnih cen mesa z drugih trgov. Te pa se zvišujejo - lani se je cena prašičjega mesa v Sloveniji povišala za 36 odstotkov, v Evropske uniji pa v povprečju za 44 odstotkov, nam je potrdila generalna sekretarka gospodarsko interesnega združenja Mesne industrije Slovenije Ana Ahčin. Dodala je, da je za rast cen prašičjega mesa kriv predvsem pojav afriške prašičje kuge, ki je najmočneje prizadela Kitajsko. Ta velika porabnica je zaradi tega skoraj v celoti ukinila lastno proizvodnjo in meso uvaža iz držav, ki jih bolezen še ni prizadela. Tako veliko povpraševanje je povzročilo dvig cen na svetovnem ravni. Medtem se je afriška prašičja kuga že pojavila tudi v EU, kar še dodatno zmanjšuje ponudbo svinjskega mesa.
Odvisnost slovenskega trga od cen v drugih državah in nizka stopnja samooskrbe povzročajo stalno rast cen na domačem trgu. Dobavitelji, ki dobavljajo meso javnim zavodom, se tako soočajo z visokimi odkupnimi cenami prašičjega mesa, ki v času oddaje ponudb javnim zavodom ni bila predvidena. Ahčinova glede cen v prihodnje ni prav optimistična: »V začetku februarja bodo cene zagotovo se začele zviševati, saj vzroki, ki so pripeljali do takšnega stanja na surovinskem trgu niso odravljeni.«