Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Milena Štular (foto: ARO)
Milena Štular

Milena Štular: »Če imamo radi, kar delamo, smo srečni.«

| 24.10.2019, 17:50 Nataša Ličen

To se zdi bistveno za srečno in zadovoljno karierno pot Mileni Štular, ki smo jo po srečanju z radijskim kolektivom povabili tudi pred mikrofon, da bi svoja razmišljanja, spoznanja in spodbude prenesla še med poslušalce.

Ujeti čim več pozitivnega, predvsem pa ljudi, ki to živijo in s svojo držo navdušujejo mnoge, je osnovni namen oddaj »Via positiva«.

Življenje se mi je dogajalo

Milena Štular, managerka dolgoletnih izkušenj, tako na domačem kot tujem poslovnem okolju, marketinška strokovnjakinja, aktivna tudi v multinacionalkah ter sploh velikih podjetjih, se v zadnjih letih najbolj posveča v humanitarnem svetu, posebej izstopa projekt Botrstvo. »Želela sem delati v novinarstvu, vendar je v tem poklicu nereden delovni čas, zaradi družine sem si zaželela mirnejšo službo s stalnejšim urnikom, in tako prišla bolj po naključju kot ne v marketing, od tu se je potem razvijala moja pot.«

Poslovno okolje se je močno spremenilo

»Socialistično gospodarstvo, poslovno okolje pred tridesetimi leti in več, primerjati z močno konkurenčnim poslovnim okoljem danes, je nemogoče. Več se danes ukvarjamo z ljudmi, z razvojem kadrov, s talenti, z odnosi v podjetju. Ko sem leta 2000 prestopila v mednarodne vode, postala sem direktorica multinacionalke Unileber v Sloveniji (bili smo manjši team, približno trideset nas je bilo, poslovno smo bili zelo uspešni in še danes se srečujemo, ker smo se imeli fajn, in to se mi zdi pomenljivo ter veliko vredno), sem zaznala kako veliko delajo ne tem v tujini. Šla sem skozi veliko šol, delavnic, z glavnimi cilji: kakovostno teamsko delo, zadovoljstvo pri delu in kako voditi ljudi. To je bilo pomembno in tam sem se veliko naučila.«

Se imeti fajn v službi?

»Seveda se moraš imeti fajn v službi, zjutraj priti z nasmehom, povsem drugače bomo sprejeti. Da ne poudarjam posebej direktorjev, managerjev, vodij, ti so še pomembnejši. Če vodimo in pridemo v službo dobro razpoloženi, se bo to preneslo na vse ostale. Kot vodje smo zgled svojim sodelavcem. Saj veste, domišljija nima meja in ljudje slabo voljo vodij začnejo povezovati s seboj: »Joj, kaj sem storil narobe«, »Bom izgubil službo«, … . Z dobro voljo se vse težave lažje rešujejo. «

Več kot 30 let sem bila vodja

»Zadnjih dvajset let sem se 80 odstotkov svojega časa v službi ukvarjala z ljudmi, z vodenjem, razvojem ljudi, s komunikacijo, povezovanjem, razumevanjem, empatijo, še in še bi lahko naštevala. Če si vodja, ne poznaš, ne znaš in ne veš vsega. En del že, na določenem področju si strokovnjak, ki ga poznaš bolje. Vsak je strokovnjak za nekaj, zaupati je treba ljudem, ki znajo, kot vodja pa imamo ključno nalogo povezovati, razumeti, sodelovati. Ekipno delo je ključno.«

Ljudje smo si različni, različnost spoštujmo

»Moški in ženske različno dojemamo svet, drugače se odzivamo s čustvi in tudi težave prepoznamo precej drugače. Vse to se odraža tudi na delovnem mestu. Ne vidimo enako, z istimi očmi, enakih težav. Zato morajo biti teami različni, v njih ljudje različnih lastnosti in tudi po spolih uravnoteženi. Vodja pa mora znati navdušiti in zmotivirati. Ljudje gledajo proti vodji.«

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.