Kardinal Newman iz senc in podob k Resnici
Cerkev po svetu | 13.10.2019, 10:26 Tone Gorjup
Ste kdaj pomislili, da je zanimanje za svetnike lahko neprecenljiva notranja obogatitev? Cerkev nam jih daje zato, da bi odkrivali, kako so v svojem času in v okoliščinah, v katerih se znajdemo tudi mi, živeli evangelij. To velja tudi za pet novih svetnikov, ki jih je danes dobila katoliška Cerkev. Med njimi je sveti John Henry Newman.
Kardinal John Henry Newman je v svojih teoloških pogledih sodoben še danes, čeprav so njegova dela nastajala pred poldrugim stoletjem. Zanj je bila značilna tudi ekumenska naravnanost. To so razlogi, da ga imenujemo »nevidni oče drugega vatikanskega koncila«. V času zemeljskega življenja je predstavljal most med anglikanci in katoličani. Prof. Bogdan Dolenc je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal: »Že njegovi rojaki anglikanci, so mu za časa življenja dali priznanje, da je bil človek, ki je sledil vesti, da je bil neoporečen v svojem življenju, da je bil velik pridigar, ki pa je tudi živel tako, kakor je pridigal.« Pomemben del svojega življenja je bil anglikanec. Zatem sta ga srce in vest po daljšem iskanju pripeljali v katoliško Cerkev. In kako ga sprejema ta? Bogdan Dolenc: »Hvaležna je angleškemu otoku, oziroma temu narodu, ki ima veliko svetnikov v zgodovini, da nam je dal tega velikega moža, učitelja, teologa, pisatelja, pesnika, pridigarja, filozofskega misleca.«
V Sloveniji je njegovo misel prvi širil prof. Janez Fabjan, zatem Božji službanik Anton Strle ... več njegovih del imamo prevedenih v slovenščino, izbor njegovih najbol odmevnih zapisov je v knjig Vodi me dobrotna luč. Odslej se mu lahko tudi priporočamo: Sveti John Henry Newman, prosi za nas!
Pogovoru s prof. dr. Bogdanom Dolencem prisluhnite zgoraj.