Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Nadškof Zore (foto: p. Ivan Rampre)
Nadškof Zore

Nadškof Zore daroval mašo ob 550-letnic prihoda frančiškanov v Novo mesto

| 27.10.2019, 13:06

Posebej slovesno je bilo danes v Novem mestu. V župnijski cerkvi sv. Lenarta so se spomnili 550-letnice prihoda frančiškanov. Sveto mašo je daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Bratom frančiškanom se je zahvalil, da so v tem času sebe in ljudi učili pravega odnosa do Boga in do bližnjega. »Učili so jih moliti, kakor je Jezus naučil moliti svoje učence,« je dejal v pridigi.

»Težko bi se dotaknili vseh področij, na katerih so se frančiškani in meščani srečevali. Stoletja, pet in pol se jih je nabralo v tem času, so bila zaznamovana z različnimi potrebami in odgovori nanje. A nedvomno je vzgojno izobraževalno delovanje frančiškanov v Novem mestu eno od pomembnih področij njihove navzočnosti v tem kraju. Novomeška gimnazija je namreč ena od najstarejših izobraževalnih ustanov z neprekinjeno tradicijo na Slovenskem. Ustanovila jo je cesarica Marija Terezija leta 1746. Vodstvo šole so prevzeli bratje frančiškani in pouk je stekel 3. novembra 1746. Začeli so s 66 dijaki,« je v pridigi spomnil nadškof.

Nadaljeval je, da je prepričan, da prebivalci Novega mesta niso gledali na imena in na morebitne nazive patrov v novomeškem samostanu, ampak jih je nagovarjala njihova pristnost, njihova nenarejena pobožnosti in dobrota, ki je bila v njih. »Enako trdno pa sem tudi prepričan, da tudi frančiškani niso delali razlik med ljudmi, ampak so bili na voljo vsakemu, ki je potrkal na samostanska vrata. Kajti ob kulturni dediščini, ki je pod skrbnim prizadevanjem bratov nastajala v samostanu in okoli njega – poleg šolstva moramo omeniti še knjižnico, ki je nastajala skozi stoletja in prav tako bogat in pomemben arhiv, ki ga hrani samostan – so bili bratje ves čas dejavni tudi v pastorali.«

V pastoralnem delovanju novomeških frančiškanov je nadškof Zore omenil še zlasti spovedovanje. »Cerkev svetega Lenarta v Novem mestu je bila spovednica Novega mesta in okolice. Marsikdo med vami se verjetno še spomni tržnih dni, ko so ljudje prišli v mesto po opravkih, obenem pa so zavili tudi k frančiškanom, da so tam opravili sveto spoved. Tako so domov odhajali veseli ne samo zaradi vsega, kar so opravili, ampak tudi duhovno okrepljeni po zakramentalni milosti, ki jim jo je naklonil Gospod.«

Vir: Katoliška cerkev

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...