Če si v domu za ostarele na vozičku, si revež!
| 21.05.2019, 12:45
Domovi za ostarele postajajo vse dražji. Dvigi plač, ki jih narekuje država vplivajo na višanje cen oskrbnin. Sicer so plače v domovih za ostarele res da izjemno nizke, primanjkuje tudi kadra, a oskrbovancem počasi prekipeva. Ker ne moremo stavkati pred domovi, smo spisali peticijo, nam je povedal oskrbovanec doma v Tržiču Drago Istenič.
Naš sogovornik je povedal, da je v dom Petra Uzarja Tržič prišel pred tremi leti, poleg njega je v domu tudi soproga. »Tisti, ki še lahko hodi sam, še gre, če si pa v vozičku, kot je bila moja žena - leto in pol sem hodil vsak dan dvakrat k njej - si pa revež, po domače povedano. Nihče nima časa. Kje pa ima sestra ali negovalka čas, da bi te za eno uro peljala ven? Nima ga,« nam je povedal Istenič.
Opozoril je, da se vsaka podražitev pozna, posebej še, če so pokojnine nizke. »Gre pa samo zaradi podražitev vseh domov, ker nam te samo dražijo, pokojnine pa so vedno manjše. V našem domu so v glavnem delavci iz bivšega Peka, predilnice, Zlita in imajo majhne pokojnine. Vsakih 20 evrov se pozna.«
S peticijo, ki jo je podpisalo približno 1200 oskrbovancev, so vsaj malo razburkali javnost, kar pa še ne prinaša izboljšav. Istenič je pričakoval več podpisov, presenetilo ga je tudi to, da nekateri direktorji niso dovolili, da bi njihovi varovanci peticijo sploh podpisali. »Dobili smo teh 1200 podpisov, kaj bo iz tega pa ne vemo.«
Premalo je tudi zaposlenih. Istenič je omenil primer, ko je nedavno zbolela fizioterapevtka, tako da terapij ni bilo ves teden, nadomeščanja pa tudi ne: »Pomanjkanje delovne sile je vedno bilo in bo.«
Pristojno ministrstvo se je že odzvalo. Direktorica doma Karmen Arko, ki je naloge prevzela pred mesecem dni, nas je seznanila, da jih je obiskala generalna direktorica direktorat za socialne zadeve Barbara Tiselj in jim zagotovila, da se ministrstvo problematike in izzivov zaveda. »Na področju institucionalnega varstva starejših je potrebno izboljšati dostopnost storitev, kar pa se bo verjetno zgodilo s sprejemom sistemskega zakona o dolgotrajni oskrbi,« je povedala Arkova.
Priprava zakona, ki naj bi ga v parlamentu obravnavali v začetku prihodnjega leta, je v domeni ministrstva za zdravje, aktivno pa pri pripravi sodeluje tudi ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Če sklenemo, oskrbovanci bodo morali čakati še najmanj eno leto, apetiti ob pripravi zakona pa tudi ne bodo nezanemarljivi zato bomo zgodbo o razmerah v domovih spremljali še naprej.