Romarski urad Brezje obeležil 10. rojstni dan
| 04.05.2019, 19:11
Na praznik svetega Jožefa Delavca, 1. maja 2009, je tedanji nadškof Anton Stres blagoslovil prostore Romarskega urada Brezje. Jubileja so se spomnili s sveto mašo in krajšo slovesnostjo. Po zahvalni sveti maši, ki jo je daroval ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, je na prostoru za Romarskem uradom sledila krajša slovesnost. Škof Jamnik je po sveti maši najprej blagoslovil prostore Romarskega urada ter se nato pridružil slovesnosti, ki je potekala na trati za uradom.
Brezje so osrednje Marijino narodno romarsko središče in kot takšno potrebujejo točko, kjer se stekajo vse informacije o delovanju svetišča, slovesnostih, romanjih. Duhovniki – frančiškani, ki skrbijo za bogoslužje, sveto spoved in prejem zakramentov imajo veliko obveznosti, zato v romarskem uradu skrbijo za ostalo koordinacijo. Velika večina evropskih Marijinih narodnih svetišč ima urade, pisarne, laike, ki skrbijo za dogajanje v svetišču in delujejo kot informacijska točka, je ob tej priložnosti dejala direktorica Andreja Eržen Firšt: »Naš urad je dom za romarje, ki prihajajo na Brezje. Je prva točke, kjer se srečajo s samim svetiščem in zato zaposleni v uradu stremimo k temu, da romarje vedno sprejmemo z veseljem.«
Romarski urad je podpora svetišču, pa je dejal rektor bazilike p. Robert Bahčič: »Neizmerno sem hvaležen za delo, ki ga opravljate. Tako, da mi ne dvigujemo telefonov čez dan, ne odgovarjamo na elektronske pošte, ne vodimo skupin, lahko pa spovedujemo, mašujemo in opravljamo naše delo.«
Dogodka se je udeležila in zbrane nagovorila tudi generalna direktorica Direktorata za turizem na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Renata Martinčič. Spomnila je na romarski turizem, ki predstavlja zelo pomembno panogo. Omenila je, da letno roma približno 330 milijon ljudi. »Vsi ti ustvarijo 18 milijard evrov na leto. To je velik znesek, vendar ne gre samo za posel. Pri turizmu da. Romarjih pa potujejo zaradi tega, da bi, kot je povedal že škof, utrdili svojo vero, se približali Bogu, se povezali s seboj in pa tudi z ljudmi s katerimi romajo.«
Papež Frančišek je v okrožnici Laudato si’ – Hvaljen moj Gospod zapisal: To, kar se dogaja, nas postavlja pred dejstvo, da moramo nujno naprej, v pogumno kulturno revolucijo. Znanost in tehnika nista nevtralni, lahko pa od začetka do konca nekega procesa vpletata različne namene in možnosti, ki se pokažejo na različne načine. Tudi v Slovenskem Marijinem narodnem svetišču se zavedajo, da morajo iti naprej s časom in predvsem, slediti napotkom, ki nam jih daje papež Frančišek in na kar je opozarjal tudi sveti Frančišek Asiški. Prepričani so, da je 10-letnica Romarskega urada Brezje priložnost in tudi obveza, da stopijmo na novo pot, na katero nas vabi papež Frančišek. Brezje – čista energija je moto projekta, katerega je električni avtomobil, ki ga bo mogoče videti na Brezjah le prvi krak k temu. V nadaljevanju načrtujejo polnilnico za električna vozila, možnost izposoje električnih koles in skuterjev, … Avtomobil bo na razpolago tako zaposlenim v Slovenskem Marijinem svetišču kot tudi obiskovalcem, ki bodo želeli na naravi prijazen način potovati po okolici.
Slovesnost so obogatili člani Gajst’n Banda in Jerca Grašič na violončelu.
Sveti Vid je navdihnil sodelavce Romarskega urada, da smo za svoj prepoznavni znak izbrali romarja Vida, ki za roko drži angel. Romarja Vida prepoznamo po školjki, ki je simbol romarjev. In ob 10-letnici Romarskega urada Brezje je izšla dopolnjena linija podobic in spominkov – med katerimi najdete Romarjev rožni venec, romarjevo čokogrizko, magnet in obesek za ključe. »Vse to tudi v zahvalo, ker s sodelavkami in sodelavci Romarskega urada Brezje romate že 10 let,« so zapisali na spletni strani marija.si.
Vir: Marija.si