Jože BartoljJože Bartolj
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Misijonski večer (foto: ARO)
Misijonski večer

VIDEO: 5. misijonski večer: Spoved je pustolovščina!

Dogodki | 12.04.2019, 08:19 Rok Mihevc

Prevečkrat si Boga predstavljamo kot hudega sodnika, zato se zdi, da prav zaradi tega težje pristopimo k zakramentu sprave. Tudi mislimo si, da smo še kar v redu v primerjavi z drugimi. Da bi se lažje odločili za spoved, smo 5. dan Radijskega misijona posvetili prav pripravi nanjo. O pomenu podobe Boga so se pogovarjali Ana Vanessa Bogataj, Nikolaj Candellari, Martin Robba in kapucin br. Jaro Knežević.

Iščete kdaj potrditev pri drugih?

Nikolaj: »Prva stvar, ki me prešine pri stavku »v primerjavi z drugimi sem še kar v redu«, se vprašam, kdo pa so ti drugi? So to vrstniki v katoliški Cerkvi, ali tisti, ki niso katoličani? Te primerjave so zame potuha, da se ne osredotočiš na svoje težave in bi jih reševal, ampak jih oproščaš s tem, ko vidiš kakšne so napake drugih. Skušam se držati stran od takšnih razmišljanj.«

Martin: »Pri meni pa je ravno obratno, verjetno zaradi slabe samopodobe. Gledam predvsem, kako gre temu dobro, jaz pa sem grešen in počnem neumnosti. A tudi ta stran ni zmeraj zdrava, ni se dobro preveč primerjati s tem.

Ana: »Tudi jaz ne razmišljam velikokrat tako. Sem od nekoga slišala, da za primerjanje vedno najdemo nekoga, ki je »boljši« oz. »slabši« od nas. K čemer smo nagnjeni, bomo vedno to našli. Smiselno pa se je primerjati sam s sabo, kakšni smo zdaj s tem, kakšni smo bili.«

Jaro: »Ko sebe poveličuješ, vedno nekaj smrdi. Ponavadi je tako, da drugega v drek potisnemo. Ćeprav sem tudi jaz do vratu v dreku, samo da je drugi malo nižje, se takoj bolje počutim. Ampak smrdi ravno tako. Kdor iskreno pogleda v Božje oči, ve, da je grešnik. Velikokrat poslušam spovedi, ko se sam trkam po prsih, ker sem veliko večji grešnik kot tisti, ki mu dam odvezo. Primerjanje je strup, ki izraža notranjo negotovost, da nisem dovolj dober, da bi bil ljubljen.«

Kaj vam pomeni spoved?

Ana: »Zame je spoved Očetov objem in besede, ki jih slišimo v priliki o izgubljenem sinu, da je pritekel, ga objel in poljubil. To je zame spoved.«

Martin: »Je nov začetek, ko sem poskušal, živel, padel in še enkrat začnem na novo v zaupanju, da bo tokrat bolje. Ni zmeraj bolje, ampak se pa vsakič potrudim in trdno sklenem, da se bom poboljšal. Da imam plan za nov poskus, kaj bom naredil bolje.«

Nikolaj: »Spoved doživljam kot tuš. Ko si umazan od grehov, ne vidiš svoje lepote. Ko se stuširaš, si svež in nov, da lahko živiš naprej v veselju in svobodno zadihaš.«

Jaro: »Človeku se zdi, da se ne izmota iz začaranega kroga. Imamo občutek, da povemo vedno iste grehe. A to ni začaran krog, je spirala. Če bi bili sami sebi prepuščeni, bi bil začaran krog. Vztrajna hoja me nagovarja, da se pri spovedi dogaja čudež enake kategorije kot pri Evharistiji. Če lahko kruh in vino brez spremembe zunanjega okusa in videza postaneta Jezusovo telo in kri, potem isti Sveti Duh pri spovedi dela novo srce. Temelj vere je, da bolj verjamem Božji resnici kot pa svojim občutjem in izkušnjam.«

© Matej Kržišnik
Bolje biti hudournik kot usmrajena voda

Za popolno predanost Bogu pri spovedi je poslušnost ključna. Kakšen težak greh lahko minimiziramo, ker nam ga je težko povedati. Sveti Duh pa vam bo povedal, kaj je res greh. Ko pri spovedi doživiš, kaj je v srcu človeka, posebej mladih, velikokrat doživim velike čudeže. Pred časom sem spovedoval na srečanju mladih in v tisto zakristijo, kjer sem spovedoval, ne bom še nikoli drugače kot po kolenih. Ker je bilo toliko bolečine, hkrati pa svetosti in hrepenenja in Božje bližine, da je to zame en od najsvetejših krajev na svetu. Ko človek odpre svoje življenje za ljubezen, brez pretvarjanja in zavor. To je veliko veselje in iskrenost je velikokrat krepost mladih. Bolje biti hudournik kot usmrajena voda.

Za oltarjem je spovednica drugi najpomembnejši kraj v vsaki cerkvi

Spoved je lahko nekaj težkega, če imamo podobo Boga kot dobermana, ki nas gleda, kdaj bomo naredili kakšno napako. Kako se v človeku razvijati podobo, da bo šla v pravo smer? Temeljna smer je skrita v besedi »očka, ati, tata«, pravi Jaro Knežević. »Je nekaj ljubkovalnega in hkrati moč.« Spoved je pustolovščina, ko vstopaš v svoje globine. »Na nebu vidimo 2500 zvezd, drugače jih je 7 in 22 ničel zraven. Podobno je notranje vesolje. Ko se spustiš enkrat notri, vidiš svoje bogastvo, kaj je neizčrpno.«

Je korak do spovednice težak, zakaj potrditve iščemo preko všečkov, ali imajo gostje stalne spovednike, ali gredo k različnim, kako doživljajo Boga, kako gledajo na spraševanje vesti, kako živijo kot kristjan v današnji družbi in kako si poslušalka grehe zapiše, da jih ne pozabi, pa prisluhnite v posnetku oddaje. Poklicala je tudi mlajša poslušalka, ki je iskreno povedala, kako je doživela spoved, kjer od spovednika ni slišala niti besede za spodbudo...

Dogodki, Oddaje, Radijski misijon
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...