Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Alenka Rebula (foto: Osebni arhiv)
Alenka Rebula

V kulturi odnosov nas čaka še veliko dela

Oddaje | 09.02.2019, 11:55 Nataša Ličen

Besede močno odzvanjajo v meni, je v pogovoru za sobotno oddajo uvodoma rekla psihologinja Alenka Rebula. Dan po kulturnem prazniku smo se dotaknili kulture, ki jo je treba vnašati v vse pore našega zanimanja in delovanja.

V besedi živijo občutki

»Uporaba besed oblikuje človeka, brana in izgovorjena beseda delujeta, ne samo na drugega, zlasti na tistega, ki jo govori in uporablja. Naš organizem besedo doživlja kot nekaj živega. Včasih so rekli, obleka naredi človeka, lahko bi rekli, da beseda naredi človeka. Besede lahko uporabimo tudi za to, da sebe spreminjamo. Besede spremlja nek odziv.«

Na nek način besede ustvarjajo svet

»Ko beremo, se s tem hranimo. Zato ni vseeno koga in kaj beremo. Pomembno je tudi opazovati, kaj branje v nas prebuja in pušča. Beseda kultura prihaja iz latinščine, pomeni obdelovati. Ljudje smo obdarjeni z možnostjo, da lahko obdelujemo svoj svet, materialni in duhovni. Razvoj je velik, toda na področju odnosov nismo naredili veliko. Tudi v odnosih je treba rasti in prehajati skozi stopnje. Vzgoja ni samo to, da naučimo otroka odzdraviti na pozdrav, deliti svoje z ostalimi, vljudnosti in podobno. Mislimo, da je to dovolj za biti kulturen.«

Kultura odnosov

»To je v resnici nekaj postopnega, globokega in ima svoj razvoj. Čutenje in pozornost sta prva faza kulture odnosov. Zna otrok zbrano poslušati? Videti, kaj delajo narobe drugi, je najlažje. Delajmo na sebi za več kulture v odnosih. Se znamo odrasli ustaviti, opazovati in biti zbrani in pozorni na otroka? Otroka učimo presojati slišano in videno z občutki, preverjati resničnost, koliko je umetnega, koliko zlaganega. To je osnova moralnega čuta in seveda vživljanja v druge. Biti moramo pozorni in v tistem trenutku narediti pravo stvar.«

Kaj je prav?

Včasih je to zelo odvisno od trenutka in okoliščin. »Zato je treba razvijati moralni čut, da najprej sploh opazimo, se nato vprašamo, začutimo in se šele potem odgovorno odločamo. To se dogaja ves čas. V nas se tako počasi, postopno oblikujejo odnosi. Ko vstopamo vanje, se učimo sočutja, dobrote, poštenja, zato je potrebna trajnostna vpletenost v življenje tistih, ki to delajo, ki to zaznavajo, čutijo, tako nastane kultura

Oddaje
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...