Kje je danes očetova avtoriteta?
Psiholog dr. Andrej Perko: Ta svet je padel s tečajev
Oddaje | 23.01.2019, 10:32 Rok Mihevc
Velikokrat se zaobljubimo, da bomo živeli drugačne odnose, a kmalu se izkaže, da so takšni nameni bolj kratke sape. Za to je namreč potrebna zavestna odločitev ter vztrajnost, je v oddaji Za življenje spregovoril dr. Andrej Perko.
V glavi imamo namreč stare vzorce, ki jih je težko izriniti in potrebno je veliko ponovitev, da jih izrinemo in možgani procesirajo nove. »Tu sta nujna red in disciplina.« Podobno je pri vseh naših zdravih aktivnostih, ki se jih prehitro naveličamo, pravi Perko, ki pa sam pri teku vztraja že nekaj let. »Ljudje smo leni po naravi, vendar je končna nagrada po uri teka toliko večja. S tem zadovoljstvom raste posledično samopodoba in samozavest.«
V oddaji smo spregovorili tudi o problematiki teorije spola, na katero opozarja naš sogovornik. »Otroci potrebujejo normalne in zdrave starše. Oni so najpomembnejše osebe v življenju, ne učitelji ali vzgojitelji. Tu pa je svet z vsemi novimi teorijami in nasilnimi posegi v družbo padel s tečajev, ko različni lobiji skušajo predrugačiti naše razmišljanje. In če imaš samo drugačno mnenje o tem, si že homofob, nestrpen. Gre za forsiranje teorije spola, ki je protinaravna in nerazumna.«
»Če so negotovi starši, so negotovi tudi otroci, ki vstopajo v svet. Ko išče sam sebe, takrat je najbolj občutljiv. Če pa ga od zunaj poučujejo in vsiljujejo s teorijami, v tej zmedi mimogrede lahko razmišlja, da ni heteroseksualen,« je pojasnil Perko, ki je po svojih izkušnjah povedal, da gre v večini primerov za krizo identitete. Lobiji pa so vedno močnejši in prehajajo v vodilna mesta v družbi. Tako imajo tudi večji vpliv in moč, krogi so vedno širši in vedno lažje »forsirajo« svojo ideologijo, opozarja. »Težava pa je, če glas razuma in nasprotna mnenja niso zaželena in dovoljena. In Slovenci si ne upamo dvigniti glasu, se raje umaknemo.«
Otrok se oblikuje ob starših, ne dveh očetov ali dveh materah. »Ob starših, ki sta biološko nasprotna, da lahko razdela Ojdipov kompleks. Ko človek odrašča, prehaja preko Ojdipovega kompleksa v moralno bitje. Da sprejme odgovornost za svoja dejanja in ponotranji občutek sramu. Da se usmeri v druge naloge, ki ga čakajo. Da pridobi delovne navade. In ko dozori, da se obrne v intimo, ustvari družino in življenje nadaljuje.«
Otrok se lahko v svet katapultira samo preko očetove avtoritete. Tako bo oblikoval svojo identiteto, kot se spodobi. Mati pa je zaščitniška, ljubi brezpogojno, tolaži in tako se človek usposobi za življenje v realnem svetu. Današnja mladina pa nima te možnosti, saj hočemo njihove križe nositi starši.
Oddajo je pripravila in vodila Mateja Subotičanec, celotni oddaji prisluhnite tukaj.