Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Nadškof Zore (foto: p. Ivan Rampre)
Nadškof Zore

Zore v Borovnici: Nekdo, ki ni naredil nič slabega, lahko tudi še ni naredil nič dobrega

| 05.11.2018, 11:34 Rok Mihevc

Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je včeraj v Borovnici krstil desetega otroka v družini Švigelj. Tako je vse zbrane ob zahvalni nedelji najprej spomnil, da moramo biti Bogu najprej hvaležni za življenje, nato pa je spodbudil, naj bo vsak trenutek priložnost za hvaležnost.

Posebno okrasje, ki smo ga deležni v vsaki župniji na zahvalno nedeljo, je lepa spodbuda, da na oltar položimo tisto, za kar se želimo v svojem življenju zahvaliti Bogu, je v polni borovniški cerkvi dejal nadškof Zore. »Ali vsak izmed nas v tem trenutku zmore položiti na oltar nekaj iz svojega življenja, preteklega leta, iz svojih odnosov, iz vsega, kar je doživel kot zahvalni dar dragemu Bogu? Ne dovolite, da bi ta nedelja, ali katerakoli druga nedelja šla mimo vas, ne da bi se vas dotaknila v srcu in globini, ne da bi začutili božje delovanje v vašem osebnem življenju in potrebo po tem, da osebno srečate Boga, ker je dober z vami. Ko odkrijemo zakaj moramo biti hvaležni, odkrijemo tudi, kaj nam je bilo podarjeno.«

A najprej se moramo Bogu zahvaliti za življenje, je spodbudil. »Poslušajte, prvi dar za vsakega od nas je življenje in prvo vprašanje je, ali s tem življenjem ravnam odgovorno, sem v tem življenju pripravljen služiti Bogu in pripravljen služiti ljudem, da bi moglo moje življenje biti rodovitno...«

Tajnik Boštjan Prevc, župnik Janez Šilar, nadškof Stanislav Zore in duhovnik Jošt Mezeg
Tajnik Boštjan Prevc, župnik Janez Šilar, nadškof Stanislav Zore in duhovnik Jošt Mezeg © p. Ivan Rampre
Zore je spregovoril tudi o včerajšnji božji besedi, ko je bilo poudarjeno vprašanje, katera je največja božja zapoved. Po njegovih besedah so Mojzesove zapovedi premalo, saj ne predstavljajo izziva. »Nekdo, ki ni naredil nič slabega, lahko tudi še ni naredil nič dobrega. Zato drugače povedana prva in največja zapoved, ljubi, pomeni nekaj čisto drugega. Nič več ne gre samo za to, da se varujemo teh ali onih dejanj ter odločitev, ampak da z vsemi svojimi močmi živimo za Boga in bližnjega.«

Včasih so za daritev Bogu poklanjali žgalne daritve, ki pa danes niso več potrebne, saj daritev postane človek, ki ljubi. »Ta človek samega sebe da v odnos in ne potrebuje nadomestkov za to, da bi izpostavil odnos bodisi z Bogom ali bližnjim. On je tisti, ki se daruje v odnos z Bogom in sočlovekom.« Zore je zbrane v Borovnici še spodbudil, da bi kot skupnost in posamezniki malega Maksa, ki ga je škof krstil med sveto mašo in vse druge otroke, naučili ljubiti Boga ter bližnjega.

Krst desetega otroka v družini Švigelj
Krst desetega otroka v družini Švigelj © p. Ivan Rampre

Borovniški župnik Janez Šilar
Borovniški župnik Janez Šilar © p. Ivan Rampre

Polna cerkev sv. Marjete v Borovnici
Polna cerkev sv. Marjete v Borovnici © p. Ivan Rampre

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...