Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Marta Jerebič (foto: Rok Mihevc)
Marta Jerebič

Tokrat v levjo kletko ne grem ...

Slovenija | 28.11.2018, 09:08 Marta Jerebič

Komisija za enake možnosti na področju znanosti jutri na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport pripravlja posvet o tem, ali je znanstvena sfera vključujoča. Gre za nadaljevanje razprave o izmenični rabi ženske in moške slovnične oblike kot nevtralne v pravilnikih oziroma pravnih aktih nekaterih fakultet. Na posvetu bodo govorili tudi o tem, ali se bo takšna praksa razširila tudi na uradne dokumente na državni ravni.

Posvet naj bi zagotavljal široko družbeno razpravo, a nanj so kot govorniki vabljeni samo zagovorniki stališča, da sedanja raba moške slovnične oblike kot nevtralne ni vključujoča. S tem očitkom smo se obrnili tudi na predsednico Komisije za enake možnosti, prof. dr. Andrejo Gomboc. Ta je v pisnem odgovoru zapisala, da so bili na komisiji ob pripravljanju posveta mnenja, »da na njem ni potrebno ponavljati diskusij, ki so se že odvile med jezikoslovci v javnih medijih in na nedavni okrogli mizi na filozofski fakulteti.« Problem bodo osvetlili s praktične plati, je zapisala.

Docentka na oddelku za slovenistiko na Filozofski fakulteti dr. Saška Štumberger je razočarana, da se ideje zdaj širijo še na druge institucije. »V razpravljanju o tematiki se torej nadaljuje ideološko zlorabljanje spola v jeziku. Ravno pri osvetljevanju praktične plati bi bil jezikoslovni pogled nujen, saj bi opozoril na to, da se vsiljevanju rabe, ki je v nasprotju z jezikovnim sistemom in normo, v javnosti posmehujejo in da se s pravilniki v ženskem slovničnem spolu utrjujejo stereotipne predstave o ženskah in ženskih fakultetah.«

Po besedah študenta Marka Petroviča so feministične razlage za sklep o izmenični rabi moške in ženske slovnične oblike »le dimna zavesa za bolj napredne načrte t. i. teorije spola, katerih cilj je med ljudi vnesti popolno zmedo, kar zadeva spolno identiteto. K sreči pa je bilo čutiti, da imajo študenti in študentke bolj zdrav in naraven občutek za jezik in se ne pustijo prepričati svojim nekoliko zmedenim profesorjem.« Kot je še dejal, so zagovorniki sklepa z neakademsko aroganco zavračali vsak dvom o pravilnosti njihove odločitve.

V takem ozračju, iz izkušenj z okrogle mize na FF, pa tudi zaradi drugih zadolžitev v uredništvu, menim, da bi bila naša udeležba na posvetu bolj ali manj podobna prihodu v levjo kletko.

Slovenija
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Eva Golob (photo: ZSPM) Eva Golob (photo: ZSPM)

Eva Golob: Ponosni na podeželske korenine

»Vsako leto pripravimo zelo pester program skozi celo leto in številni naši dogodki so tradicionalni. Eden takih je državni kviz Mladi in kmetijstvo, ki bo (danes) v Velikih Laščah potekal že ...