Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

FF: O jeziku in spolu večinoma ideološko

Slovenija | 24.10.2018, 14:38 Marta Jerebič

S sinočnjo okroglo mizo na temo Jezik in spol, ki je potekala na Filozofski fakulteti v Ljubljani, se je začel širši dialog o rabi ženske slovnične oblike za katerikoli spol v pravnih aktih omenjene fakultete. Razprava je bila polemična. Redki govorniki so se namreč problematike lotili izključno z jezikoslovnega vidika, drugi pa niso skrivali, da gre za ideološko jezikovno-politično odločitev.

Spomnimo – senat Filozofske fakultete je pred pol leta sprejel sklep, ki za 3 leta v pravnih aktih kot nevtralni zapoveduje le ženski spol. Le ena govornica, dr. Saška Štumberger z oddelka za slovenistiko, se je jasno zavzela za preklic tega sklepa, drugi so iskali nove rešitve – evidentiranih naj bi bilo že kar 10 predlogov, ali pa sklep fakultete zagovarjali z vidika zatiranja žensk, seksizma v jeziku ipd. Večinoma so besedo imeli slednji. Še vedno pa se ni oglasila Milica Antić Gaber, ki je glavna pobudnica omenjenega ukrepa in predsednica Delovne komisije. Spomladi bo na to temo tudi simpozij.

»Veliko bomo govorili, ampak zelo malo bomo verjetno povedali o jeziku. To, kar sem danes pogrešala je predvsem govor o jeziku, torej, kaj je ženski spol v jeziku,« je za naš radio povedala dr. Saška Štumberger in pojasnila, da se moški slovnični spol uporablja kot spolno nezaznamovano, ker je morfemsko manj obremenjen.

Tudi predsednik Komisije za slovenski jezik v javnosti pri SAZU-ju, prof. Boris A. Novak, ki je besedo kot eden od sklicateljev okrogle mize dobil v razpravi, nasprotuje odločitvi senata Filozofske fakultete. Meni, da so nejasne prihodnje posledice. Eden od govornikov je namreč že izrazil željo, da bi ženski in moški spol izmenično uporabljali v slovenski zakonodaji.

»Edino, kar je popolnoma jasno, je, da prihaja do medsebojnega izključevanja, da po eni strani zagovornice, zagovorniki tega ukrepa vse, ki izražajo pomisleke, označujejo za sovražni govor,« je dejal prof. Boris A. Novak.

Tudi sama sem se proti koncu več kot dvourne razprave oglasila. Kakšen odziv sem doživela, ko sem povedala, da sem z Radia Ognjišče, pa v rubriki Naš pogled, 30. 10., ob 14.30.

Slovenija
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...