Dr. Kompan Erzarjeva o posledicah travmatičnih izkušenj otrok v varstvu
Komentarji | 04.10.2018, 16:15 Petra Stopar
Otrok, ki je doživel travmatično izkušnjo, kakršni smo bili priča v šokantnem primeru zasebnega varstva v Ljubljani, »bo potreboval več opore za običajne razvojne korake, več čustvenega razumevanja, topline, pozornosti in prisotnosti, da bo lahko v novo varstvo vstopil bolj suvereno«.
»Ti otroci imajo namreč v možgane že vpisano izkušnjo, da je varstvo smrtno nevarno in zlorabljajoče, zato jasno ne bodo nikoli več nikamor vstopili s takšnim brezpogojnim zaupanje, s kakršnim so vstopili v to prvo varstvo, v katerem so bili. In če starši to razumejo, ne bodo otroka silili, ga potiskali in ga delali lažno samostojnega, ampak mu bodo omogočili dovolj časa, dovolj prostora in dovolj pozornosti, da bo te korake lahko naredil počasneje in da bo na novo pridobil občutek varnosti, kljub temu, da je bil ta občutek tako grobo prekinjen,« je še pojasnila zakonska in družinska terapevtka dr. Katarina Kompan Erzar v pogovoru za naš radio, ki mu lahko v celoti prisluhnete.
Ministrstvo: Zavod Kengurujčki je nelegalen izvajalec varstva otrok
Policisti so minuli petek prejeli prijavo, ki se nanaša na nepravilnosti v zasebnem zavodu za varstvo otrok Kengurujčki. TV Slovenija je včeraj prvič objavila videoposnetke, ki jih je posnela vzgojiteljica, ki je v zavod prišla na novo. Vodstvo zavoda je obtožbe zanikalo, ogorčeni starši so otroke že izpisali, primer pa poleg policije obravnava tudi pristojni inšpektorat. Ministrstvo za izobraževanje je na današnji novinarski konferenci povedalo, da je omenjeno varstvo vodil povsem nezakonit izvajalec, saj ni imel dovoljenja za opravljanje predšolske vzgoje.
Iz pretresljivih posnetkov je razvidno, da so v zavodu Kengurujčki z otroki ravnali surovo. Da je to dejansko zloraba, je po ogledu posnetkov v pogovoru z nami ocenila dr. Kompan Erzarjeva: »Sploh nismo več na ravni vedenja, primernega ali neprimernega, to je zloraba, kaznivo dejanje, ki ga je treba ustrezno sankcionirati in preprečiti, da bi se še kdajkoli kaj takega ponovilo.«
Kot je za TV Slovenija pričevala vzgojiteljica, ki se je odločila o ravnanju obvestiti starše, so v zavodu otroke, stare od 11 mesecev do štiri leta, prisilno umirjali tako, da so jih tesno povijali v rjuhe, tudi čez glavo ter nanj položili vzmetnico. Ena od deklic, stara 11 mesecev, je bila trikrat ovita okoli glave in čisto rdeča, ko jo je našla vzgojiteljica, ki meni, da bi se malčica zadušila, če je ne bi odvila. Pri hranjenju pa je po njenih besedah lastnica zavoda, ki za opravljanje varstva niti nima ustrezne izobrazbe ali strokovne podlage, otroka prijela na način, da se ta ni mogel premikati, mu tlačila hrano v usta in mu, če mu je šlo na bruhanje, tudi to potisnila nazaj. Kot je vzgojiteljica, ki je v zavodu delala približno tri tedne, še povedala za televizijo, je opozarjala na nepravilnosti že prvi teden svojega dela, ker to ni zaleglo, pa je začela dogajanje snemati, saj je vedela, da bo potrebovala dokaze. Minuli teden je staršem otrok pokazala posnetke in jim povedala, kaj se dogaja in skupaj so šli na policijo.
Vodja sektorja za predšolsko vzgojo na ministrstvu za izobraževanje Vida Starič Holobar je potrdila takojšnje ukrepanje inšpekcije. Tudi glavni inšpektor za šolstvo Tomaž Rozman je potrdil: »V petek smo bili obveščeni s strani Policijske postaje Vič in v eni uri smo šli na lokacijo, na kateri naj bi se to izvajalo. V tistem trenutku smo lahko samo ugotovili, da tam ni nikogar, hiša je bila zaprta. Od tu naprej lahko samo vodimo postopek, kot nam ga predpisuje zakonodajalec, delno tudi normodajalec. Dnevno smo v stiku s policijo. Osebe, ki naj bi tam varovale, bodo seveda primerno procesirane, ravno tako tudi lastnik zavoda,« ki po besedah Holobarjeve ni vrtec. »Vsak javni in zasebni vrtec je namreč zapisan v razvid in šele potem lahko kot takšen opravlja svojo dejavnost. Ta zavod pa ni vpisan v razvid, torej ni vrtec,« je pojasnila v Odmevih na TV Slovenija.