Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Fortejeva in Mrevlje: Z novo vlado v zdravstvu ne bo sprememb

Slovenija | 30.08.2018, 22:25

Večkrat smo že slišali, da namerava prihodnja vlada v sam vrh prednostnih nalog uvrstiti urejanje zdravstva. Novi premier Marjan Šarec je vodenje tega resorja zaupal nekdanjemu direktorju celjske bolnišnice in nekdanjemu prvemu možu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samu Fakinu. Če bo ga bo skupaj z ostalimi ministrskimi kandidati potrdil državni zbor, bo moral ugrizniti v kislo jabolko. Nemalo jih dvomi, da bo kos nakopičenim težavam. Sprememb med drugim ne pričakujeta zdravnika Alenka Forte in Blaž Mrevlje, ki smo ju gostili v oddaji Pogovor o.

Čeprav Šarec trdi drugače, Fortejeva ocenjuje, da novi premier o zdravstvu ni razmišljal. "Prebrala sem osnutek koalicijske pogodbe, mislim, da je prepisan." Fortejeva se boji, da bo Fakin, ki bo, kot kaže, moral po kostanj v žerjavico, ujetnik tega, kar je napisala peterica strank. Do premika bi po njenem lahko prišlo, če bo imel jasno podporo prihodnje vlade, še posebej Šarca in tistega, ki bo bdel nad financami. "Zdaj, ko je k sodelovanju vezana tudi Levica, se mi zdi, da ga bodo ovirali - tudi če bi imel Fakin najboljše namene glede na svoje znanje in recimo, da je kot človek dozorel."

Urejanje tega področja, opozarja Fortejeva, terja tudi sodelovanje stroke. "Ne predstavljam si, da si lahko dober, če si tehnokrat. Mislim, da moraš razumeti ljudi in ekonomiko ter imeti neko osnovno spoštovanje."

Fortejeva želi Fakinu dobro popotnico, a ob tem opozarja na njegovo preteklo delo. "Če bo prihodnji minister za zdravje človek, ki je bil dva mandata direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in na tem področju kot plačnik storitev ni nič naredil, da bi sledil, kako se namensko troši denar, da torej na takšnem položaju ni izkoristil danih možnosti, zdaj pa bo še pod pritiskom levih strank, bo slovensko zdravstvo težko krenilo v drugo smer." Fortejeva vseeno priznava, da mu je treba dati možnost, s čimer se strinja Mrevlje. A tudi on ima pomisleke, povezane s prejšnjimi Fakinovimi funkcijami. "Poznamo zgodbo z eritropoetinom. Če so v celjski bolnišnici pod njegovim vodstvom res dvojno obračunavali to zdravilo oziroma goljufali ustanovo, na čelo katere je nato stopil, je že v začetku nekaj narobe s filozofijo pogleda na ekonomiko v zdravstvu. Moti me tudi, da ga je ta ustanova tožila, a ko je postal njen direktor, je tožba čudežno izginila. Še bolj me moti, da je bil vrsto let na tem položaju in kot končni plačnik vseh materialov in storitev v zdravstvu ni nikoli zahteval oziroma dosegel bistvenega znižanja niti pri enem samem materialu ali storitvi," pojasnjuje Mrevlje. "Razen zdravila," spomni Fortejeva. "Če si ti šest mesecev na neki funkciji, imaš določen učinek, če si na njej sedem let, je ta lahko bistveno večji - kljub rezistentnosti sistema zaradi znani razlogov," meni Mrevlje. Kot dodaja, je pred Fakinom praktično nemogoč izziv. "Minister v vladi, ki ni naklonjena spremembam, saj zato tam tudi je, in niti ni nova, le novega tiskovnega predstavnika ima, ter ob pogojih, ko zdravstva v bistvu ne obvladujejo formalno nastavljeni, ampak zdravniško-dobaviteljska mafija, ne bo mogel veliko narediti," je prepričan Mrevlje.

Slovenija, Radijski utrip, Politika, Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...