Pahor državni zbor obvestil, da v prvem krogu nima kandidata za mandatarja
Slovenija | 23.07.2018, 12:33 Andrej Šinko
Predsednik republike Borut Pahor je državni zbor obvestil, da po junijskih volitvah v prvem krogu ne bo predlagal kandidata za mandatarja, saj nihče nima zadostne podpore. S tem se bo državni zbor seznanil na seji predvidoma v petek, takrat pa bo začel teči drugi krog iskanja kandidata za predsednika vlade. Prvak SDS Janez Janša je predsedniku Pahorju pojasnil, da zaenkrat ne uživa potrebne večine 46 glasov, te pa si ni uspel zagotoviti niti predsednik drugouvrščene LMŠ Marjan Šarec.
Predsednik Pahor tako ugotavlja, da do danes, ko se izteka 30 dnevni rok za predlaganje mandatarja v prvem krogu, nihče ne uživa potrebne podpore za izvolitev za predsednika vlade. Predsednika državnega zbora Mateja Tonina je zato prosil, da se državni zbor s tem seznani na seji.
Medtem pa se bodo nadaljevali pogovori peterice strank pod okriljem predsednika LMŠ Marjana Šarca. Ta naj bi se s prvaki SD, SMC, SAB in DeSUS srečal predvidoma jutri, ko naj bi k sodelovanju povabili tudi Levico. Politični analitik Sebastjan Jeretič pravi, da so njene programske usmeritve precej drugačne kot pri večini drugih strank. »Verjetno bodo zelo veliki pritiski in zelo velik strah. Mislim, da bi lahko prevladal strah bodisi pred novimi volitvami, ali pa za Levico še hujšim scenarijem, da bi se nekatere stranke s sredine premislile, opogumile in povezale z zmagovalcem,« pojasnjuje Jeretič.
V Levici so se sicer pripravljeni pogovarjati o koalicijskem sodelovanju z LMŠ, vendar trdijo, da bodo vztrajali pri svojih predvolilnih ciljih. Ob tem poudarjajo še, da so pripravljeni podpreti tudi manjšinsko vlado, čemur pa v drugih strankah niso naklonjeni. Če sodelovanje z Levico ne bi uspelo pa »se še le nekako vzpostavijo pogoji za to, da bi se nekatere stranke sredine opogumile in ugotovile, da bodo svoj program še dosti lažje izvajale v sodelovanju z SDS in NSi, kot bi v sodelovanju z levimi strankami,« pravi Jeretič.
Predsednik SDS Janez Janša se mandatarstvu še ni odpovedal. V pismu predsedniku države je sporočil, da zaenkrat ne obstaja potrebna večina za stabilno vlado, vendar, da obstaja možnost, da se takšna večina oblikuje v naslednjih tednih. Komunikacija s strankami je namreč po njegovih navedbah pokazala pripravljenost za preseganje razlik med programsko različnimi strankami. Ena od možnosti so tudi predčasne volitve, ki pa se jim bodo manjše stranke poskušale izogniti.
»Predčasne volitve bi se obrestovale samo največjim, kar pomeni SDS in eventoelno še komu na levi strani. V osnovi je na levici gneča tako velika, da bi nove volitve situacijo še poslabšale,« je dejal sodelavec Inštituta za politični menedžment dr. Alem Maksuti. Jeretič ob tem dodaja, da bi na koncu Janša vseeno lahko prepričal kakšno sredinsko stranko in ob sodelovanju z NSi oblikoval vlado.