Papež z mladimi
Cerkev želi prisluhniti mladim
Slovenija | 23.06.2018, 07:50 Marjana Debevec
Vesoljna Cerkev se pripravlja na sinodo mladih, ki bo oktobra potekala na temo: Mladi, vera in razločevanje poklicanosti. Na tiskovnem uradu Svetega sedeža so v tem tednu predstavili delovni dokument, ki ponuja številne iztočnice za razmislek in usmerja k iskanju konkretnih odgovorov. Predloge in izhodišča za pogovore so pripravili mladi sami, v njih pa izražajo svoje strahove, upanja, hrepenenja in potrebe.
Cerkev želi mladim najprej prisluhniti in razumeti, v kakšnih razmerah živijo. Dokument se osredotoča na razločevanje poklicanosti v luči vere, tretji del pa je namenjen oblikam misijonarskega delovanja. Vsaka skupnost naj bi bila namreč sama evangelizirana in bi potem evangelizirala tudi navzven.
Dokument je sicer sad obsežnega posvetovalnega dela. Med drugim so vključili sklepe lanskega mednarodnega seminarja o mladih, spletni vprašalnik, na katerega so odgovarjali mladi z vsega sveta, ter predsinodalno srečanje marca letos. Dialog z mladimi pa se bo nadaljeval tudi med samo škofovsko sinodo.
Omenimo le nekaj tem, ki jih mladi izpostavljajo kot pereče. To so najprej nevarnosti digitalnega sveta, ki vodijo v odvisnosti, manipulacije, temni splet in nenazadnje mladim ne omogoča gradnjo pristnih odnosov. V Aziji je prišlo celo do t.i. pojava hikikomori, kar pomeni, da se mladi sami odločijo za popolno izolacijo in življenje preživijo pred ekranom v svoji sobi.
Drugo široko področje je povezano s spolnostjo, kar vključuje tudi ekstremne pojave kot so nadomestno materinstvo, pornografija in spolni turizem, pa tudi teorija spola in istospolna umerjenost.
Kot enega temeljnih poudarkov so mladi izpostavili družino, kot temeljno celico družbe, ki pa danes žal pogosto razpade. Izgublja se tudi pomen avtoritete in tako si mladi in odrasli izmenjajo vloge. Mladi se tudi vedno težje odločajo za neke dokončno pot v življenju, obenem pa se soočajo z veliko brezposelnostjo.
Med težavami omenjajo še razne odvisnosti in zlorabe, med vrstniško nasilje, nezanimanje za Cerkev in nove oblike duhovnosti, ki se od krščanstva oddaljujejo. Mladi si namreč želijo Cerkev, ki ne bo toliko ustanova, kot kraj odnosov. To je le nekaj od tem, ki so jih v enoletnem procesu izpostavili in bodo izziv za škofe oktobra letos.