Juhant ob Lipi sprave: Volja mora biti vsestranska
Cerkev na Slovenskem | 15.06.2018, 10:58 Petra Stopar
Zaznamujemo Dan krivde, odpuščanja in sprave, ki ga je ob nastanku samostojne države predlagalo Društvo Združeni ob lipi sprave. Slednje je včeraj na ljubljanskih Žalah pripravilo že tradicionalno žalno slovesnost za žrtve vojne in revolucije. Zbrane sta nagovorila predsednik društva Janez Juhant in predsednik republike Borut Pahor, ki je k Lipi sprave položil venec.
Predsednik društva Združeni ob Lipi sprave dr. Janez Juhant je za naš radio povedal, da je v svojem govoru ponovil ugotovitev različnih društev, ki si prizadevajo za spravo, da še niso uresničeni vsi procesi sprave ter da so ravno najbolj prizadeti še vedno izločeni ali težko pridejo do pravice: »Ne samo žrtve povojnih pobojev ter medvojnega revolucionarnega nasilja, ampak vsi tisti, ki so tako ali drugače v družbi prikrajšani. To se je pokazalo tudi pri volitvah, kjer so ravno ti ljudje, ki so prikrajšani, izostali.«
Kako težka je pot do sprave, po njegovih besedah kažejo tudi povolilna protislovja, »vendar se moramo te poti lotiti in mislim, da je zato predsednik Pahor v Lipi sprave videl pot, po kateri si vsi za to prizadevamo«. Seveda pa mora biti, meni Juhant, »vsestranska volja« in vsi bi se morali »zavzemati za resnico, pravičnost in ustrezno solidarnost«.
Pahor je Lipo sprave opisal kot žalostno in hkrati čudovito metaforo na številna visoka pričakovanja največjega dela javnosti, da bo tudi glede polpretekle zgodovine zadoščeno resnici in pravici, na tak način, da ne ena ne druga s popravo za nazaj ne bo prizadeta za naprej: »Ta lipa sprave je bilo četrto drevo, ki so ga posadili tisti, ki so verjeli v to, da sme in mora biti Slovenija domovina vsem, ne glede na številne razlike med nami, šele četrto drevo, ki končno, šele po številnih letih, vendarle daje cvetove in sadove.«
»Čeprav ji usoda na začetku ni bila naklonjena, danes noben vihar ali drugačen pogled ne more onemogočiti, da bi postajala vse mogočnejša,« je nadaljeval predsednik republike in nam zaželel, da bi nas lipa v svoji senci simbolno združevala navkljub razlikam med nami. Predsednik Pahor je zato poudaril, da si je treba premočrtno in vztrajno prizadevati za odpravo krivic iz preteklosti in se izogibati ustvarjanju novih krivic v prihodnosti. Kot je še dejal, gre za tiho, vendar odmevno sporočilo slovenski javnosti, da lipa raste in da našega upanja v resnico in pravico ni mogoče raniti. Ob tem je izrazil hvaležnost vsem, ki si prizadevajo, da bi bilo temu zadoščeno.