Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Marta Jerebič (foto: Rok Mihevc)
Marta Jerebič

Pregled domačih dogodkov od 25. 5. do 1. 6. 2018

Slovenija | 02.06.2018, 07:00 Marta Jerebič

V Cerkvi na Slovenskem smo v četrtek obhajali zapovedani praznik Sv. Rešnjega telesa in krvi, hkrati se je končal mesec maj in s tem šmarnice. Praznično mašo v ljubljanski stolnici je daroval nadškof Stanislav Zore: »Čeprav na zunaj ostajamo isti, bi moralo prihajanje Jezusa in prežemanje Jezusa vse naše tkivo spreminjati vsakega izmed nas, da bi v resnici začeli delati v njegov spomin, da bi začeli živeti odnose, ki so njegov spomin, ki so odnosi spoštovanja, ki človeku vračajo njegovo dostojanstvo.«

Ulični misijon

Skupina bogoslovcev je v sredo kot pripravo na praznik sv. Rešnjega Telesa in Krvi v sodelovanju s skupnostjo Emanuel in Živimi kamni pred ljubljansko stolnico izvedla ulični misijon.

»Želimo z drugimi ljudmi deliti veselje vere, odnos z Bogom. Želimo, da bi tudi drugi spoznali, da Bog obstaja, da nas nagovarja in želi vstopiti v stik z nami ter nas vodi v življenje, ki ima neko upanje,« je povedal bogoslovec Gregor Bregar.

V Cerkvi na Slovenskem se je veliko dogodkov zvrstilo prejšnji konec tedna.

Grozdetov god

Začnimo z godom blaženega Alojzija Grozdeta. Letošnje praznovanje, 27. maja, je bilo v znamenju 75. obletnice njegove mučeniške smrti in 95. obletnice njegovega rojstva in krsta. Osrednjo slovesnost na Zaplazu je vodil predsednik Slovenske škofovske konference, ljubljanski nadškof Stanislav Zore, ki se je ob tej priložnosti zahvalil vsem pričevalcem naše preteklosti. »Mučenci vseh časov in vseh sistemov razodevajo resnico in razgaljajo laž. Razkrivajo nemoč sovraštva in nasilja, ker pričujejo o nesmrtnosti zvestobe in ljubezni. Kakor laž ne more premagati resnice, tako tudi nasilje ne more zmagati nad ljubeznijo.« Kot je še dejal nadškof Zore, smo po zgledu blaženega Grozdeta tudi mi poklicani, da se ne predajamo strahu in še manj malodušnosti.

Dan za Magnifikat

Molitvena in bogoslužna revija Magnifikat, ki v Sloveniji izhaja že pet let, je tudi letos pripravila Dan za Magnificat. Približno sto slovenskih romarjev se je prejšnjo soboto zbralo v Bistrici ob Sotli, pri večernicah pa se jim je na Svetih gorah pridružilo še dvesto hrvaških romarjev. »Predvsem si damo neke vrste pogum, kajti molivec ni nikoli sam. Tudi če nekdo sam lista po Magnifikatu, je prav, da se zave, da so še drugi,« je povedal urednik revije br. Miran Špelič. Mašo je daroval celjski škof Stanislav Lipovšek, ki je v nagovoru povabil, naj kot Marija ohranjamo veselje srca in vrednoto vere posredujemo prihodnjim generacijam.

Zahvalni dan slepih in slabovidnih

Slepi in slabovidni pa so se prejšnjo soboto na 9. zahvalnem dnevu zbrali v baziliki Kraljice Svetogorske. Koprski škof Jurij Bizjak se jim je med sveto mašo zahvalil za njihovo pričevanje, saj vedo stvari, ki jih drugi ne, in imajo povsem svojevrstno izkušnjo, znajo odgovoriti na vprašanja, na katera nihče drug nima odgovora. »Tudi zato zaslužite res našo iskreno in trdno zahvalo in prošnjo, da bi se resnično čutili še in še potrebni naši družbi, potrebni naši Cerkvi, potrebni vesoljnemu svetu, ker s tem svojim pričevanjem toliko reči postavite na nekoliko drugačno mesto.« Po maši je sledilo odprtje razstave slik slepih in slabovidnih ustvarjalcev.

Srečanje dveh Goric

Na Sveti Gori je bilo slovesno tudi v nedeljo, ko je potekalo tradicionalno – že 30. srečanje dveh Goric. Namen tovrstnih srečanj je bilo vedno v oživljanju tega, kar je Goriška na nek način vedno živela, je povedal rektor bazilike Kraljice Svetogorske p. Simon Peter Berlec. »To je duhovna enovitost v različnosti narodov, kultur, pa tudi jezikov. Sveta Gora je bila v različnih zgodovinskih obdobjih vedno simbol edinosti. In leta 1947, ko je bila vzpostavljena meja med Jugoslavijo in Italijo, je v pokrajino in odnose med narodoma uklesala veliko zarezo. Ljudje z obeh strani meje so si na različnih področjih in nivojih prizadevali presegati to mejo. Medškofijska srečanja na Sveti Gori so pripomogla tudi k medsebojnim stikom na cerkvenem področju

Geslo letošnjega romanja je bilo »Bog je mlad, Marija je mlada.« Bogoslužje v slovenskem, italijanskem, furlanskem in latinskem jeziku sta vodila goriški nadškof Carlo Roberto Maria Redaelli in koprski škof Jurij Bizjak.

Škofijafest v Mariboru in 20-letnica Vincencijanske mladine

Konec prejšnjega tedna sta potekali tudi dve večji srečanji za mlade. Iz mariborske nadškofije so se povezali ob vprašanju papeža Frančiška: Ali si upaš?

Marijanska Vincencijanska mladina pa je ob 20-letnici delovanja na slovenskih tleh praznovanje pripravila v Mengšu. »V tem združenju so mladi, ki želijo posnemati in hoditi za Jezusom po zgledu Marije in sv. Vincencija. Želijo pomagati bližnjemu z zavestjo, da karkoli storimo bližnjemu dobrega, storimo Jezusu,« je povedala s. Vlasta Tacer.

POLITIKA

Včeraj se je iztekla kampanja pred državnozborskimi volitvami, opolnoči je nastopil volilni molk, ki ga je treba spoštovati vse do zaprtja volišč jutri ob 19. uri. V tem času je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju za enega od kandidatov ali katero od političnih strank.

ZDA so z včerajšnjim dnem uvedle carine na uvoz jekla in aluminija tudi iz Evropske unije. Ta odločitev bo v Sloveniji neposredno prizadela skupino Sij in bistriški Impol, ki oba izvažata v ZDA. Talum iz Kidričevega tja ne izvaža, za družbo Štore Steel pa ne predstavljajo pomembnejšega trga. Vsem pa grozijo posredni negativni učinki trgovinskih trenj z ZDA.

V Sloveniji medtem negativnih posledic oziroma glob zaradi evropsko uredbo o varstvu podatkov, ki je začela veljati prejšnji petek, 25. maja, še ne bomo izkusili. Informacijski pooblaščenec za kršitve uredbe namreč še ne more izrekati glob, saj Slovenija tovrstni zakon še ni sprejela.

Predstavnika Evropske komisije in podjetja 2TDK sta v četrtek podpisala sporazum za črpanje 109 milijonov evrov nepovratnih sredstev za izvedbo projekta drugi tir.

Še kratek pogled na področje zdravstva: Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni bo zagotovo začel administrativno delovati do 1. julija, ni pa še jasno, kdaj bodo začeli tudi s kliničnim delom, torej z zdravljenjem otrok, je povedal predsednik sveta omenjenega inštituta, Igor Gregorič. Po njegovih besedah se trenutno dogovarjajo o sodelovanju z veliko zdravniki tako iz Slovenije kot iz tujine.

KULTURA IN DRUŽBA

Opeka in Pahor pri papežu

Predsednik republike Borut Pahor se je v torek v Rimu udeležil dobrodelnega dogodka v podporo delovanju misijonarja Pedra Opeke na Madagaskarju. Opeko in Pahorja je sprejel tudi papež Frančišek.

Spomin na Lamberta Ehrlicha

Teološka fakulteta in društvo Združeni ob Lipi sprave sta prejšnjo soboto na dvorišču Teološke fakultete v Ljubljani pripravila žalno slovesnost ob obletnici umora in 140. obletnici rojstva prof. dr. Lamberta Ehrlicha. Govornik je bil predsednika društva Združeni ob Lipi sprave prof. dr. Janez Juhant, ki že vrsto let obuja spomin na tega velikega Slovenca.

Evropski spomenik žrtvam totalitarizmov

Na natečaju za postavitev evropskega spomenika žrtvam totalitarizmov 20. stoletja, ki ga je pripravila Platforma evropskega spomina in vesti, sta se med deset najboljših predlogov uvrstila tudi dva slovenska. Enega je pripravil arhitekt Grega Vezjak, drugi je skupni projekt slikarke Nike Zupančič, arhitekta Mateja Perčiča in pesnika dr. Braneta Senegačnika. Kot je povedala direktorica Študijskega centra za narodno spravo, dr. Andreja Valič Zver, gre za dva projekta, ki »vsak po svoje spodbujata naš spomin, naš razmislek o trpljenju žrtev, o njihovem pogumu, požrtvovalnosti, pokončnosti in osebni integriteti, da so uspeli zdržati in se mnogi od njih zoperstaviti zlu totalitarizma.«

Širjenje ideologije LGBT

Danes pa se vse bolj agresivno širi LGBT-jevska ideologija. Delovna skupina Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani namreč pripravlja predlog, po katerem bi fakulteta v svojih internih pravilnikih ženski spol uporabljala kot nevtralno obliko, čeprav bo šlo za moške profesorje in študente. V dokumentu bi na primer pisalo: Akt je odobrila dekanja Roman Kuhar. Ženski spol naj bi se zaradi trenutne neuravnoteženosti kot nevtralen uporabljal v prihodnjih treh letih. Ko pa bi se vzpostavilo ravnotežje, se bosta moški in ženski spol uporabljala izmenično. Slovenisti in jezikoslovci opozarjajo na neupoštevanje oblikoslovnih in skladenjskih značilnosti slovenščine, psihoanalitik Roman Vodeb pa pravi: “Gre za jasno zlorabo učnih programov za potrebe homoseksualnega lobija,” je prepričan. Pravi, da so take prakse prisotne tudi na Fakulteti za socialno delo, ne le na Filozofski fakulteti, kjer je po njegovem leglo feminističnih idej, ki dišijo po avtoritarnosti.

ŠPORT

Nogometaši ljubljanske Olimpije so slovenski državni prvaki. Zanje je to šesti državni naslov od osamosvojitve dalje. V ljubljanskem taboru so za ključ do uspeha izpostavljali ekipni duh, zaupanje vase, osredotočenost na cilj, za mnoge eden najboljših igralcev lige Rok Kronaveter pa je sezono ocenil kot zelo zanimivo.

Državni prvaki v košarki pa so sedemnajstič postali košarkarji Petrola Olimpije.

 

 

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...