Ob Cankarjevem rojstnem dnevu najbolj slovesno na Vrhniki
Slovenija | 10.05.2018, 14:17 Marjana Debevec
Na Vrhniki se je pred 142 leti na današnji dan rodil Ivan Cankar, katerega 100. obletnico smrti obhajamo v tem letu. Spomin nanj obujajo številni dogodki ter oživljajo zavest o pomenu in aktualnosti njegove umetniške besede in kritične misli. V cerkvi sv. Trojice na Vrhniki je bila sinoči zanj sveta maša, po njej pa odprtje razstave akademske slikarke Mire Ličen Krmpotič z naslovom Cankarjevega dela Podobe iz sanj. V Cankarjevem domu prav tako na Vrhniki pa nocoj pripravljajo slavnostno akademijo.
Ivan Cankar se je rodil 10. maja 1876 na Klancu na Vrhniki v leseni, s slamo kriti koči, kjer danes stoji Cankarjeva spominska hiša. Ta je ob literatovem rojstnem dnevu med 9. in 18. uro znova odprta za obiskovalce.
V Cankarjevem domu na Vrhniki bodo obletnico njegovega rojstva obeležili s slavnostno akademijo in literarno-glasbenim večerom, v Vojašnici Ivana Cankarja pa bodo odkrili literatov doprsni kip. Slovesnosti bodo tudi drugje po Sloveniji.
CANKAR IN VERA
Kakšna pa je bila Cankarjeva pot vere? Bil je globoko veren otrok, potem pa si je popačil predstavo o Bogu, postal ateist, celo ničejanec, kasneje pa se je vedno bolj vračal nazaj k veri, piše v komentarju Rudi Koncilija in doda, da se Cankar vse življenje ukvarja z vprašanjem trpljenja, zlasti ob misli na Kristusa. Ko izgubi verski stik s Kristusom, še vedno piše o njem, a ne doume smisla njegovega trpljenja in zapade v tragično življenjsko občutje. Vendar je Cankarja materina vera vedno znova spodbujala k novemu vzponu k veri.
V Hiši Marije Pomočnice na primer ob pohabljenih deklicah v bolnici v božični skrivnosti že hkrati vidi velikonočno skrivnost in Kristusa imenuje Človek, Križani Človek, Večni Človek. Kristusa že ob učlovečenju vidi kot Odrešenika. Človeštvo odreši z učlovečenjem, smrtjo in vstajenjem.
Upanje v Cankarjevih delih je izpostavila tudi slikarka Mira Ličen Krmpotič, katere razstavo so po sinočnji maši zanj odprli v cerkvi sv. Trojice na Vrhniki. Ena od slik upodablja prav Cankarjevo delo Podobe iz sanj. »V bistvu gre za moj pogovor z njim. To je zelo osebno, ki pa naj bi imelo eno nit, ki je upanje. In mislim, da Cankar ga daje. Preko vseh svojih del je vedno upanje tisto, kar pušča«, je še povedala slikarka Mira Ličen Krmpotič.
V delu Podobe iz sanj je Cankar po mnenju Franceta Bernika dokončno, naravnost programsko izpovedal sistem temeljnih vrednot, obenem pa lahko zaznamo pisateljevo osebno vero in optimizem. Tako je po Bernikovem mnenju delo Podobe iz sanj zadnje in najgloblje spoznanje Ivana Cankarja, njegova duhovna oporoka.