Peterle in ELS za podvojitev sredstev za raziskave raka do leta 2024
Evropska Unija | 06.05.2018, 10:01 Petra Stopar
V največji politični skupini v Evropskem parlamentu, Evropski ljudski stranki (ELS), si prizadevajo za podvojitev sredstev za boj proti raku. Med glavnimi pripravljavci pobude je evropski poslanec iz Slovenije Lojze Peterle.
Skoraj eden od treh Evropejcev zboli za rakom in skoraj vsi imamo prijatelje ali družinske člane, ki trpijo za to boleznijo, zato skrbi evropskih državljanov v zvezi s tem jemljemo resno, pravi vodja Evropske ljudske stranke Manfred Weber. »Sanjamo in hočemo nemogoče spremeniti v mogoče. Radi bi ljudem v Evropi resnično zagotovili, da čez dvajset let ne bo treba več nikomur umreti za rakom.«
Eden od predlaganih ukrepov za dosego tega cilja je podvojitev sredstev za raziskave raka do leta 2024 na 400 milijonov evrov. Za zdravstvo so sicer v glavnem odgovorne članice, a tudi EU lahko in mora igrati svojo vlogo, pravijo v ELS. »Očitno je, da imajo države članice za raziskave o raku več denarja kot unija sama. Zato moramo najti področja, kjer lahko EU dodatno prispeva,« pravi evropski poslanec Peter Liese. Predlaga tudi usmeritev vlaganj v raziskave raka pri otrocih. Te namreč niso dobičkonosne za industrijo, zato je potrebno desetkratno povečanje javnega financiranja, poudarjajo v ELS.
Med poslanci, ki so v Bruslju predstavili pobudo, je bil tudi Lojze Peterle, predsednik skupine evropskih poslancev za boj proti raku. Ima osebno izkušnjo z rakom in je že vseskozi zelo dejaven v boju proti tej bolezni – pred desetimi leti je bil izbran tudi za evropskega poslanca leta na področju zdravja in varne hrane.
Kot poudarja, strateški načrt ELS ni zgolj še en kos papirja in še ena kampanja: »Zame je boj proti raku boj za prihodnost Evrope. Trump je rekel ’Najprej Amerika’, Chirac ’Najprej Francija’, jaz pa menim, da bi morali reči ’Najprej zdravje’. Napovedi za prihodnost, kar zadeva raka, niso spodbudne.« Meni, da se je treba spoprijeti z velikimi razlikami v uspešnosti boja z rakom med Vzhodom in Zahodom ter da si morajo države znanje med seboj deliti.
Boj proti raku bo prednostna naloga ELS pred volitvami v Evropski parlament, ki bodo naslednje leto.