Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež v Nomadelfiji (foto: vaticannews.va)
Papež v Nomadelfiji

Papež v Nomadelfiji

Cerkev po svetu | 10.05.2018, 12:21 Marta Jerebič

Papež Frančišek se je dopoldne mudil na obisku v dveh mestecih, ki imata v Italiji poseben status – Nomadelfiji, kjer skupnost družin živi v slogu Apostolskih del in si delijo vse.

Nomadelfija se nahaja 60 km severno od Rima, v občini Grosseto. V 30-ih letih prejšnjega stoletja jo je ustanovil duhovnik Zeno Saltini. Cerkev ji je podelila status župnije, Italija jo obravnava kot zasebno združenje državljanov.

Danes v mestecu živi približno 300 katoličanov oziroma 60 družin, ki živijo v slogu prve Cerkve. Ni zasebne lastnine, ne uporabljajo denarja, skupnost vsakomur da tisto, kar potrebuje. Preživljajo se z ekološkim kmetijstvom. Hiše nimajo zvonca, saj so vedno odprte vsem. Po 4 ali 5 družin v osrednji hiši skupaj uporablja kuhinjo. Priimkov ne uporabljajo, s čimer dajejo poudarek krstu, poleg tega ne želijo delati razlik do otrok, ki so jim zaupani v varstvo. Družine namreč medse sprejemajo sprejemajo zapuščene otroke ali prizadete. Papež Frančišek jim je danes v varstvo predal dva taka otroka. Do danes je bilo v Nomadelfiji vzgojenih več kot 5 tisoč otrok. V šoli, kjer poučujejo člani skupnosti, ni ocen, da ne bi spodbujali tekmovalnosti. Če želijo nadaljevati šolanje drugje, morajo opraviti izpite v javnih šolah. Invalidi in ostareli ostanejo v družini, a zanje skrbi celotna skupnost.

»Nadaljujte po tej poti, poosebljajte model bratske ljubezni tudi preko vidnih del in znamenj povsod, kamor vas dejavna evangeljska ljubezen kliče. Pred svetom, ki je včasih sovražen do vzorov, ki jih je pridigal Kristus, se ne obotavljajte odgovoriti z veselim in jasnim pričevanjem svojega življenja, ki se navdihuje v evangeliju,« je dejal papež približno 4 tisoč sedanjim in nekdanjim članom skupnosti.

Status prebivalca Nomadelfije nimajo vsi člani skupnosti, ampak samo tisti, ki se pri 21-ih letih svobodno odločijo za takšen slog življenja. Vsi, tudi otroci teh prebivalcev, pa gredo skozi triletno poskusno obdobje, nato prisežejo pred oltarjem.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.