Blaž LesnikBlaž Lesnik
Miha MočnikMiha Močnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Delati z veseljem je velika stvar

Slovenija | 24.04.2018, 21:00 Nataša Ličen

Ljudje z delom ustvarjamo kulturo. Delamo z rokami, s pametjo, z organi, kolikor moremo, vse pa vodi zavestna pamet. Ljudje imamo seveda tudi instinkte, nagone, avtomatizme, vendar imamo še nekaj več. Svoje potrebe zaznavamo, zavedanje pa je začetek vsega pri človeku. Je tudi začetek sožitja. In delo je velik del sožitja, je v aprilski oddaji Za sožitje dejal prof. dr. Jože Ramovš.

Pri vsem je treba imeti ravnotežje, tudi z delom se lahko omamljamo. Vsaka omama je bolezenski odklop. Poleg dela je nujno tudi razvedrilo, izobraževanje, učenje od drugih, duhovno poglabljanje, da napredujemo. Se s čimerkoli pretiravamo, je to omama, le-ta pa nas odklopi od celote življenja. Tudi pri delu je veliko stran poti.

Vsak človek je ustvarjalen, pri svojem delu ustvarja izboljšave. Tako kot delo je pomemben tudi počitek. Vse kulture so imele proste dneve, ko se ni delalo, le najnujnejše. Pomembna je tudi lepota, videti lepo, kar nas navdušuje. V naravi, v kulturi in povsod drugod. Doživljajmo lepoto v besedi, v knjigi, v gibu, v stavbah, veliko je človeških lepot, doživljajmo naravo, lepoto v okolju in tako naprej.

Tudi doživljanje meja je enako vredno področje v življenju. In, katerokoli od teh področij zanemarimo, smo »odštekani«, kot pravijo mladi v svojem žargonu. Sv. Pavel je člane skupnosti, kjer so se samo poglabljali v duhovnost, preko pisma prijazno opomnil, naj mirno delajo in jedo svoj kruh ter dodal: »Kdor ne dela, naj ne je.« Takšno hvalnico delu težko najdemo. Iz vsakega pretiravanja na eno ali drugo stran, se rodi neetična nesnaga. Pri delu moramo čutiti ustvarjanje, da nekaj nastaja.

Od prvega dne našega življenja se je treba naučiti delati, prizadevati. To je učenje za delo. V vsaki družini naj se v vsako delo vključuje vse družinske člane. Prvo sodelovanje pri domačih opravilih še majhnih otrok je pospravljanje igrač. To je njegovo učenje dela. Igrače so za soigro, tudi to je pomembna lekcija. Otrok se z izmenjavo uči sodelovanja. Dela in sodelovanja z drugimi se je treba učiti do konca svojih dni.

Delo je sredstvo, ni cilj. Ko delo postane cilj, je to omama. Orodij in sredstev za delo imamo danes veliko, delo postaja zelo kompleksno.

Ali delo spoštujemo? So ga včasih bolj? Stik z zemljo in stik s hobijem, obrtjo, je zelo pomemben. Zato začnimo tudi otroke zgodaj uvajati v prvinsko delo, v tisto, kar je človeštvo vedno delalo. Minimalno je skrbeti za lončnice v stanovanju. Na neki točki ustvarjalnosti ali z lesom, ali z glino, ali z barvo, ali s podatki, bi vsak človek moral biti mali obrtnik. Včasih je delo tako naporno, da od utrujenosti niti spati ne moremo. Kaj pa takrat? Tudi to je del življenja. Če smo ponosni na svoje delo, zdržimo, in ko je delo opravljeno, se oziramo nazaj nanj z veseljem. Če smo na nekaj zdravo ponosni, ker smo zdržali napor, smo ob tem hvaležni in čutimo veselje.

V tem zapisu smo povzeli le nekaj najodmevnejših misli našega sogovornika, priporočamo poslušanje celotne oddaje Za sožitje s prof. dr. Jožetom Ramovšem.

Slovenija, Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...