Bodimo veseli in aktivni
Slovenija | 12.04.2018, 18:00 Nataša Ličen
Maturanti Škofijske klasične gimnazije so se konec marca odpravili na svojo zadnjo strokovno ekskurzijo v Asissi in Rim. Skupaj s Frančiškom so odkrivali svoje poslanstvo, v Koloseju podoživljali okus kruha in iger, na grobu apostolov prosili za potrditev njihove vere. Med številnimi privlačnimi rimskimi znamenitostmi so poiskali grob sv. Stanislava, na katerem so se s kardinalom Francetom Rodetom zahvalili za leta, preživeta pod njegovim varstvom.
Gregor Celestina, kaplan v Zavodu sv. Stanislava: »V Assisi smo šli ne samo zato, ker Frančišek močno zaznamuje tok Cerkve in obrne njen pogled nazaj k evangeliju, ampak tudi zaradi maturantov, ki iščejo sebe in odkrivajo pot svojega poslanstva. Ob svetem Frančišku smo odkrivali ravno to, kako je Frančišek živel v udobnem kontekstu, saj je izhajal iz bogate družine, imel je jasne cilje, dobro, zgodila se mu je bolezen, toda bil je dovolj odprt za znamenja, ki mu jih je pošiljal Gospod. Pri njegovi zgodbi je pretresljivo to, da je dobival znamenje za znamenjem, počasi se mu je odpirala pot poslanstva. Ob tej njegovi poti smo bili tudi mi povabljeni, da stopimo za njim, iščemo vsak svojo smer, kamor nas kliče Gospod, življenje po evangeliju v našem prostoru in našem času.«
Martin Skobe: »Današnji čas se, po mojem mnenju, ne razlikuje prav veliko od Frančiškovega, smo v obdobju materializma, ko šteje izgled, družbeni status, kako izpademo pred ljudmi, kako se obnašamo, zelo malo poudarka pa dajemo čustveni in duhovni plati. Zame je bila močna izkušnja, ko smo prišli v Assisi, in začutili kako Božji duh veje nad tem mestecem, saj se je namakalo v soncu. Čudovit uvod v nadaljevanje romanja, ki smo ga sklenili s papeževo sveto mašo, ki je dala vsemu piko na i.«
Mica Oberstar: »Če želimo biti drugačni v tej materialistični družbi, moramo vložiti veliko truda in volje. Tudi sv. Frančišku ni bilo dano kar v trenutku spremeniti celotni pogled. Priporočljivo je rasti postopoma, da se zavedamo svojega početja. Veliko dni gre mimo mene, ko sploh ne vem, kaj sem naredila. Preden bo prepozno in bo šel vlak mimo nas, se je treba ustaviti. Ugotoviti, kdo sem in kaj si želim. V skromnosti in v obračanju vase je velik zgled prav sv. Frančišek.«
Martina Zlobko, kaplan v Zavodu sv. Stanislava: »Ko gremo v Assisi, sam tam vedno doživim notranji mir, ki ga išče vsak od nas. Najti notranji mir, ki ga lahko potem delimo tudi drugim. Ko to najdemo, skoraj ne potrebujemo ničesar drugega. S svojim mirom lahko povemo več od tisoč besed."
Monika Lah: »Pri sv. Frančišku me že od malega nagovarja, kako je v preprostih stvareh znal najti lepoto. To je tako velika milost, če smo sposobni najti lepe stvari v vsem okrog sebe, v vsakdanjih stvareh.«
Martin De Luisa: »Bilo je posebno doživetje stati na kamnih, kjer je sv. Frančišek začenjal novo pot v Cerkvi in spodbudil drugačno razmišljanje. Ko smo prišli v Rim, smo začutili, kako se Frančiškovo izročilo še danes nadaljuje v Cerkvi in svetu.«