Pregled domačih dogodkov
Slovenija | 28.04.2018, 18:45 Petra Stopar
Kaj nam je prinesel zadnji aprilski teden poleg vročih, skoraj že poletnih temperatur? Očitno se tako kot živo srebro v termometru, dviguje tudi predvolilna temperatura med strankami, saj je do volitev še približno mesec dni. Kolone vozil se ta konec tedna še posebej vijejo proti morju, saj so mnogi podaljšan konec tedna in prvomajske praznike izkoristili za dopuste.
Politika
A praznik, zaradi katerega je bil petek dela prost dan, je znova pustil grenak priokus. Da 27. april, dan upora proti okupatorju, deli slovenski narod, so v preteklosti že večkrat opozorili v Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve, ta teden pa še v Društvu Združeni ob Lipi sprave.
Medtem so politične stranke polno zaposlene s pripravami na predčasne junijske volitve. Nekatere so svoje liste za kandidature v volilnih enotah že vložile, nekatere še zbirajo potrebne podpise za to. Dolgo pričakovani dogodek je bil v minulem tednu kongres NSi. V Grosupljem so delegati za novega predsednika stranke izvolili Mateja Tonina, ki je kot edini kandidat dobil skoraj 93 odstotkov glasov in postal tretji vodja na čelu NSi za Andrejem Bajukom in Ljudmilo Novak.
SDS je medtem začela javnosti predstavljati svoje kandidate in kandidatke. Na listi bodo kandidirali vsi aktualni poslanci in še nekatera prepoznavna imena, predstavili pa se bodo na osrednji konvenciji stranke 11. maja v Celju. V stranki pravijo, da slovenske države brez slovenskega naroda ni, zato bodo slovenska tradicija, jezik in kultura vedno v središču njenih programov.
Na volitve pa odhaja tudi zunajparlamentarna SLS, po besedah predsednika stranke Marka Zidanška z močno in pomlajeno ekipo 84 kandidatov. V volilnem okraju Krško bo kandidiral tudi evropski poslanec Franc Bogovič.
Premier, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar, se poleg priprav na volitev ukvarja še z aktualnimi zunanjepolitičnimi vprašanji, predvsem z arbitražo. S premierjem sosednje Hrvaške Andrejem Plenkovićem se je pred kratkim spet sestal, tokrat na Brdu pri Kranju. Medtem posledice neizvajanja arbitražne odločbe o meji med državama najbolj čutijo ribiči v Piranskem zalivu. Zastopnik slovenskih ribičev na Hrvaškem Ivica Senjak iz Pulja je potrdil, da se bo v zakonskem roku osmih dni pritožil na kazni hrvaškega ribiškega inšpektorja, ki so jih v ponedeljek prejeli slovenski ribiči v Kopru in Izoli. Povedal je, da ga je o novih kaznih obvestil koprski ribič Silvano Radin, ki je od hrvaškega kmetijskega ministrstva po pošti prejel 14 plačilnih nalogov.
Na ravni Zagreb-Ljubljana se še vedno vlečejo sodni postopki proti LB in NLB na Hrvaškem. Potem ko je v Državnem zboru propadel poskus zaščite premoženja NLB pred neveljavnimi pravnomočnimi sodbami hrvaških sodišč s pomočjo ustavnih sprememb, se je vlada odločila, da Bruselj v sporu zaradi prenesenih deviznih vlog zaprosi za mediacijo. Medtem sta se tako bonitetna hiša Moody’s kot Fitch odločili, da zaradi vseh dogajanj preučita bonitetno oceno NLB.
Četudi dialog z našo južno sosedo glede teh tem ni idealen, pa se za čim boljšo komunikacijo in izmenjavo informacij trudijo varnostni organi. Število nezakonitih migracij se na balkanski poti namreč povečuje in prav o krepitvi sodelovanja med policijami se je v Zagrebu, pa tudi v Beogradu in Tirani pogovarjal državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic.
Vsaj za nekaj časa pa so si oddahnili na Ptuju, kjer so si že več mesecev z vsemi silami prizadevali za urgentni center. Odločitev, da bo ta stal tudi v tej regiji, je vlada ta teden končno potrdila.
Cerkev
Cerkev na Slovenskem, natančneje slovenski minoriti, imajo novega provinciala. To je postal p. Igor Salmič. Dosedanjemu provincialu p. Milanu Kosu je potekel mandat in ga po pravilih manjših bratov ni mogel več podaljšati. P. Igor se je konec februarja vrnil iz Rima, kjer je trinajst let študiral in deloval v minoritskem zavodu Seraficum.
Škofija Celje je obhajala nedeljo svetniških kandidatov, med katero so se posebej spomnili 75. obletnice mučeniške smrti slovenskega Maksimiljana Kolbeja duhovnika Izidorja Završnika. Celjski škof Stanislav Lipovšek je spomnil na mučenca Janeza Straška iz Podčetrtka, ki so ga ustrelili leta 1947 blizu Karlovca, pa tudi o spravi.
Papež Frančišek je za novega svetovalca na Papeškem svetu za kulturo imenoval zaslužnega nadškofa Antona Stresa. Po besedah nuncija v Sloveniji nadškofa Juliusza Janusza je omenjena odločitev svetega očeta ne le osebno priznanje za nadškofa Stresa, ampak tudi za celotno Cerkev v Sloveniji.
Družba
22. maja smo zaznamovali dan Zemlje. Letos so okoljevarstvene organizacije najbolj opozarjale na potrebo po prenehanju onesnaževanja s plastiko. Podatki državnega statističnega urada kažejo, da je predlani v Sloveniji nastalo 59.000 ton odpadkov iz plastike ali 19 odstotkov manj kot leta 2015. V številnih krajih so bile v soboto čistilne akcije. V prestolnici so udeleženci akcije iz Ljubljanice potegnili približno tono in pol odpadkov.
Kranjski kriminalisti so kazensko ovadili osem oseb, ki jih sumijo prirejanja prometnih nesreč na območju Kranja z namenom goljufanja zavarovalnic za izplačilo odškodnin. Zavarovalnice naj bi tako v letih 2015 in 2016 oškodovali za več kot 120.000 evrov. Je pa slovensko javnost v teh dneh pretresel strelski incident na Obali. Medtem ko policija storilca še ni prijela, pa je žrtev streljanja na portoroški plaži, 38-letni slovenski državljan z območja Ljubljane, zunaj smrtne nevarnosti. V preiskavi, ki še poteka, je policija sicer pridržala in medtem že izpustila tri osebe.
Kultura
V 77. letu je umrla slikarka in lanska velika Prešernova nagrajenka Metka Krašovec. Na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje so ob tem zapisali, da je njena slikarska osebnost na prizorišču slovenske likovne umetnosti sijala s posebnim leskom.
V Gradnikovi in Zorzutovi rojstni hiši v Medani so odprli prenovljeno muzejsko zbirko pesnika Alojza Gradnika in stalno razstavo Ludvika Zorzuta, briškega pesnika in kulturnega delavca ter prvega direktorja Goriškega muzeja.
Plečnikovo nagrado za leto 2018 sta prejela Vesna Vozlič Košir in Matej Vozlič za ureditev nabrežij Ljubljanice od Tromostovja do Zoisove ceste, vključno z ureditvijo Novega trga. Plečnikovi medalji za aktualno realizacijo so prejeli snovalci Hiše za preživetje na Trebčah in prenove Hribarjeve dvorane na Ljubljanskem gradu.
Šport
Slovenski moški judo je zabeležil nov uspeh. Prekmurec Adrian Gomboc je v četrtek v Tel Avivu osvojil naslov evropskega prvaka med judoisti do 66 kilogramov. Lansko srebro iz Varšave je tako spremenil v zlato in s tem nagradil tudi delo svojega trenerja Roka Drakšiča, ki je naslov evropskega prvaka osvojil v Budimpešti leta 2013. Triindvajsetletni Sobočan je tako utišal dvomljivce, ki so mu lani očitali, da ni storil vsega, ko je v Varšavi postal podprvak, nato pa si zaradi nespoštovanja klubskih pravil prislužil suspenz s strani takratnega trenerja Marjana Fabjana. Imel je precej časa za razmislek, zamenjal je trenerja in sredino, se iz celjskega Sankakuja preselil v Bežigrad, odšel za Drakšičem in udarna dvojica je tokrat posegla po zlatu.
Košarkar Goran Dragić je po lestvici, ki so jo sestavili predstavniki večjih slovenskih medijev in je izšla v reviji Obrazi 100, najvplivnejši Slovenec. Njegov mlajši kolega in branilec Real Madrida Luka Dončić pa se je uradno prijavil na nabor severnoameriške profesionalne košarkarske lige NBA in bo po napovedih tam eden izmed prvih izborov.
Slovenski športni plezalci so vpisali nov velik uspeh s kar tremi stopničkami na tekmi svetovnega pokala v balvanskem plezanju v Moskvi. Janja Garnbret je zmagala, Jernej Kruder je osvojil drugo mesto, Gregor Vezonik pa je slovenski uspeh dopolnil s tretjim mestom.
Odbojkarji ACH Volleyja so osvojili še 15. naslov državnega prvaka. V tretji tekmi finala so v Tivoliju še tretjič premagali v zadnjih letih največjega tekmeca Calcit Volley iz Kamnika, s 3:0.