Jože BartoljJože Bartolj
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Šmarnice (foto: Wikipedia)
Šmarnice | (foto: Wikipedia)

Šmarnice letos o fatimskih pastirčkih in Marijinih znancih

Slovenija | 01.05.2018, 00:10 Marjana Debevec

Začenjamo mesec maj, posvečen Mariji, ki ga v Sloveniji tradicionalno zaznamuje šmarnična pobožnost. Slovenski katehetski urad je za otroke izbral knjigo Lojzeta Kozarja ml. z naslovom: Pripovedi o Mariji. Šmarnice za odrasle z naslovom Fatimska pastirčka nas učita živeti pa je napisal cistercijan p. Branko Petauer.

Šmarnice za odrasle z naslovom Fatimska pastirčka nas učita živeti nam pripovedujejo o najmlajših svetnikih vesoljne Cerkve, ki nista mučenca in ju je razglasil papež Frančišek 13. maja 2017 v Fatimi. Gre za brata in sestro, sveta Frančiška in Jacinta Marto.

P. Branko Petauer po zgledu dveh otrok skuša odrasle spomniti na Jezusovo naročilo: »Če se ne spreobrnete in ne postanete kakor otroci, nikakor ne pridete v nebeško kraljestvo!« V fatimskem sporočilu pa je po njegovih besedah velik poudarek na delu in molitvi za mir, pa tudi zadoščevanju za svoje grehe. »Še bolj zanimiva ideja fatimskih sporočil pa je, da bi zadoščevali za grehe tistih, ki sami ne morejo. Grešniki so nam ponavadi nekje tam daleč, pa če so že grešniki, pustimo jih pri miru. Fatimsko sporočilo je pa ravno obratno: bolj ko grešniki tonejo v greh, več je treba zanje narediti«, je povedal p. Petauer.

Šmarnice za otroke z naslovom Pripovedi o Mariji pa je, kot že rečeno, napisal Lojze Kozar ml. V njih bomo prisluhnili svetopisemskim likom, ki nam Marijo približajo na poseben način. Poleg Sv. Jožefa in sv. Janeza, ki sta v Svetem pismu bolj izrecno omenjena, piše tudi o drugih, za vsak dan je avtor izbral enega. »Na primer romanje svete družine v tempelj, ko je bil Jezus star 12 let, in se tam srečal z učitelji Postave; bi rekli s profesorji Svetega pisma. In se z njimi pogovarjal. In tam sem pač enemu od teh profesorjev dal ime in ga nekako bolj izpostavil, da je on povedal, kako je on doživel to srečanje z Marijo, ki je iskala izgubljenega Jezusa.«

Kozar je prepričan, da je srečanje z Marijo takrat, kot tudi danes, spodbuda, da spremenimo naše življenje. »Srečanje z Marijo, ali kakšna njena beseda, nam lahko da moč, spodbudo, da začnemo drugače delati, drugače govoriti, drugače živeti.« Slovenski katehetski urad je pripravil tudi igro Spomin, na katerem so predstavljeni omenjeni liki in simboli, ki se z njimi povezujejo.

Poleg uradnih šmarnic pa je založba Salve letos izdala tudi šmarnice ob 150. obletnici smrti škofa Ireneja Barage z naslovom: Živeti za Boga in za bližnje.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...