Svetovalnica: V savno za dobro počutje in očiščenje telesa, ne zaradi hujšanja
Svetovalnica | 26.01.2018, 10:52 Rok Mihevc
Savne, njihovi pozitivni učinki in bonton v njih so bile teme Svetovalnice, v kateri smo gostili savna mojstra Robija Javornika.
Druženje, očiščenje, posli
Začetniki savnanja so Grki in Rimljani in ne Finci, kot mislijo nekateri, je uvodoma pojasnil Robi Javornik. »Je pa res, da je zibelka sodobnega savnanja na Finskem tam ima po raziskavah vsaka družina več savn, kot avtomobilov. Gre za druženje, v njih se sklepajo tudi posli. »
Čiščenje telesa, ne pa hujšanje
Način savnanja je različen po kulturah, nekateri gredo v njih za dušo, drugim pomeni družabno srečanje. »Finci zatrjujejo, da naj bi bila savna kot neka cerkev. V Sloveniji pa bolj stremimo k počitku in očiščenju telesa. S potenjem se koža čisti, strupi gredo iz telesa, odstranjujemo odmrle celice.« Prav zato po Javornikovih besedah v savnah nudijo tudi različne pilinge in maske za telo. »Pilinge, da odstranimo odmrle celice, maske, da nanesemo kreme in olje za dodatno obogatitev kože.« Ob tem še opozarja, da v savno ne pridemo zato, da bi shujšali. »To mišljenje je nevarno, potrebno je namreč veliko tekočine, da telo ne dehidrira.«
Različne vrste savn
Finska savna – od 75 do 100°C , 10-15 minut
Zeliščna savna – 60°C, do 20 minut, 45% vlažnos
Infra savna – 40°C, do 30 minut
Turška savna 45°C, do 15 minut, 100% vlažnost
Ob tem Robi Javornik opozarja, da z dolžino ne pretiravamo.
Vrtinčenje zraka, hrastove veje, obloga z medom
V termah Olimje imajo tudi različne programe. Npr. vrtinčenje zraka od 10 do 15 minut, ko se uporablja tudi eterična olja, z brisačo pa se vrtinči zrak, da se zrak enakomerno porazdeli po celotni savni. »Potem so tu še ruski programi, ko se z brezovimi ali hrastovim vejami udarja po telesu, s tem pa se spodbudi cirkulacija. Izvajamo tudi zvočni program s himalajskimi posodami, v turških savnah se izvajajo različne obloge (čokolade, med, alge), poznamo pa tudi »hamam«, ko se najprej očistite z milnico, greste v savno in po njej na masažo«
Stop alkoholu, težki hrani in telefonom
Uporabo savne se odsvetuje srčnim bolnikom, nosečnicam, dovoljen ni alkohol, priporočljivo je tudi, da uro pred ne jemo pretežke hrane, ampak kaj lahkega in veliko tekočine. Obvezno je tuširanje pred vstopom, v prostoru pa upoštevamo zasebnost, tišino, telefoni niso dovoljeni. Po savni je priporočljivo ponovno tuširanje z mlačno vodo. »Pazite na omotico, povišan srčni utrip in mravljince na rokah, to pomeni, da ste s savno pretiravali.«
Tišina v savni
Pred vstopom v savno si vzemite dovolj časa, vanjo stopite umirjeni in spoštujte zapovedano tišini in znak ob vhodu. »V Sloveniji naše terme stremijo k temu, da je tišina. Težave so s tujimi obiskovalci, ki niso vajeni tega, saj je kultura sploh pri severnih narodih, čisto drugačna. Ampak se tudi tujci navajajo na drugačen način savnanja kot pri njih.«
Vzdrževanje kondicije in preventiva pred prehladi
Če se je bolezen že razvila, tudi savna ne bo pomagala, pravi Javornik. »Je pa turška savna najbolj priporočljiva za preventivo, ker se v njej najbolj prepotite. Podobno je z zeliščno, ko se uporabi tudi evkaliptus, mentol. Tudi sam, ko sem bil mlajši, sem imel veliko prehladov, zdaj, ko se redno savnam, opažam, da se ne pojavljajo tako pogosto.«
Oddajo je pripravila in vodila Nataša Ličen.