Svetovalnica: Pri nakupu kitare upoštevajte velikost, pri hrambi pazite na vlažnost
Svetovalnica | 25.01.2018, 09:51 Rok Mihevc
Oddajo Svetovalnica smo namenili glasbenikom in takim, ki to še želijo postati. Prav nakup, hramba in popravilo inštrumenta – kitare – je bila tokratna tema, zato smo v studio povabili strokovnjaka na tem področju, Tomaža Šinka, ki kitare popravlja in tudi izdeluje.
Najlonske strune za začetnike
Ko se enkrat le odločimo za inštrument, v našem primeru kitare, se takoj na začetku pojavi vprašanje, katerega izbrati oz. nakupiti. Ker je modelov in izdelovalcev ogromno, je Šinko pojasnil, da je najbolj pomembno to, da vemo, za kakšno rabo kitaro kupujemo.
Kitare delimo glede na strune, tako poznamo klasično, ki ima najlonske strune in akustično kitaro, s kovinskimi. V nižji glasbeni šoli se uporablja klasično, saj ima širši vrat, kjer se igra s prsti skladbe, ki niso pisane za akorde. »Ker so strune najlonske, prsti ne bolijo in to je zelo pomembno, da otroka ne mine volja že takoj na začetku.«
Če je kitara prevelika, otroka mine volja do igranja
Prav tako je pomembna velikost kitare. Tukaj Šinko opozarja, naj otrokom ne kupujemo takoj na začetku prevelike kitare, v želji, »kupimo enkrat za vedno.« Gre za napačno mišljenje, pravi, saj moramo glede na velikost otroka presoditi, katera je najbolj primerna zanj. »Ne varčujmo denarja pri tem, ker če bo kitara za otroka prevelika, se bo z njo »matral« in kaj kmalu ga lahko mine volja do vaje, saj kitara ni prilagojena njegovim rokam.« Tako poznamo tri različne velikosti kitar in sicer polovička, tri četrtine in celinka. Šinko svetuje, da kupujemo postopoma in napredujemo s postopno velikostjo. »Nato vam bo učitelj glasbene šole povedal, če ima otrok potencial in takrat se lahko odločite za kakovostnejše in dražje glasbilo.« Podobno je pri violini.
Kitare ne shranjujte zraven radiatorja, niti ne v kleti
Matjaž Šinko svetuje tudi na pravilna hrambo kitare. »Marsikatere poškodbe nastanejo zaradi prostora, v katerem imamo ta inštrument. Pomembno je ozračje, trenutni čas, ko je kurilna sezona, pa je najbolj zahteven. Radiatorji izsušijo zrak in vlaga pade pod 20%. To je slabo tako za dihala ljudi kot tudi za instrumente.« Zato svetuje, da z merilci izmerimo vlažnost prostora. »Kjer hranite instrumente postavite vlažilec na tla, da nežno piha vlago in s tem umetno dvignete vlago. Če je kitara v kovčku je priporočljivo, da vlažilce damo v kovček.«
Zaradi presuhega zraka pride do raznih poškodb, kot so npr. razpoke v plošči, okoli kobilice ali obiralke. Lahko pride tudi do izstopa prečk iz vratu. »Dražjo kitaro imate, bolj morate paziti na njo, kar se tiče hrambe. Cenejše kitare imajo laminiran les, ki ni tako dovzeten do napačne vlažnosti in bolj diha. Masivnejše in dražje kitare pa so bolj občutljive." Na drugi strani pa tudi prevlažen zrak lahko škoduje kitari, predvsem, ker se les napihne in zaradi plesni ter oksidacije kovinskih delov, torej strun in mehanizma. »Je pa težje odpraviti večjo vlažnost, kot premajhno.«
Oddajo je pripravila in vodila Tanja Dominko.